Anasayfa / Sağlık / Kısırlık Tedavisinde Kök Hücreyle Sağlıklı Sperm

Kısırlık Tedavisinde Kök Hücreyle Sağlıklı SpermKısırlık Tedavisinde Kök Hücreyle Sağlıklı Sperm

Sağlıklı fare spermi üretmek için embriyonik kök hücre kullanan Japon araştırmacılar, kısırlık tedavisinde bir adım daha attı.

Sonuçları Cell dergisinde yayımlanan araştırmada, hücresel tedavide kök hücreler kullanılarak yapılan bu çalışmanın yeni bir adım olduğu değerlendirilmesi yapıldı.
Araştırma çerçevesinde, Kyoto Üniversitesi’nden bilim insanları, fare embriyolarından çıkardıkları kök hücreleri, fare yumurtası veya spermi haline geldiği bilinen bir tür öncü hücreye dönüştürmeyi başardılar.

Araştırmacılar, söz konusu hücreleri sağlıklı spermler üretebilmesi için kısır erkek farelerin testislerine naklettiler.

Araştırma ekibinin lideri, Kyoto Üniversitesi Anatomi ve Hücre Biyolojisi Bölümü’nden Prof. Mitinori Saitou, sonrasında kısır erkek farelerin testislerinden alınan spermlerin laboratuarda yumurtalara aşılandığını söyledi.

Saitou, aşılamadan sonra bazı embriyoların, taşıyıcı anne farelerin rahimlerine yerleştirildiğini, bu annelerin sağlıklı fareler dünyaya getirdiklerini, bu farelerin de üremelerinin normal seyrettiğini kaydetti.

Mitinori Saitou, Reuteurs’a yaptığı açıklamada, araştırmalarının, kısırlık tedavisinde kullanılabileceğini ancak hayvanlar ve insanlar üzerinde yapılan araştırmalar arasındaki farklılık nedeniyle bu konuda daha fazla çalışma yapılması gerektiğini kaydetti.

Vücudun ana hücreleri ve diğer tüm hücre ile dokuların kaynağı olan kök hücreler, farklı türde hücreler haline gelebildikleri ve çoğalabildikleri için kanser ve şeker gibi hastalıkların tedavisinde umut vaat ediyor.

  Bilgisayarların Gözü Artık İyice Açılmaya BaşladıYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir