Kariyer ve İş

Kişisel Gelişimin İşe Alımlara Etkisi

Daha önce büyük kurumlarda çalışmış veya iyi bir üniversiteden mezun olmanın kariyerinizde ilerlemeniz için yeterli olduğunu mu sanıyorsunuz? Eğer öyleyse size bir kez daha düşünmenizi öneriyoruz. Şirketler hem tecrübeli adayların hem de yeni mezunların kişisel gelişimlerinde geldikleri seviyeye büyük önem veriyor. Öğrenmeyi en çok seven, yeteneğini en çok besleyen aday, en doğru aday olarak öne çıkıyor.2011 yılı insan kaynakları sektöründe kişisel gelişimin öne çıktığı yıl oldu. Jobnak Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Baysal, bu yılın ilk altı aylık diliminde, şirketlerin kişisel gelişim konusuna büyük önem verdiklerini gözlemlediklerini belirtti.

Jobnak olarak 15.000 kurumsal, 2.750.000 bireysel üyelerinin olduğunu, başvurular arasından %42 oranında yerleştirme yaptıklarını söyleyen Baysal, şirketlerin kişisel gelişim konusuna bakışlarını şöyle anlattı: “Kişisel gelişim her zaman önemliydi. Ama bu yıl yaptığımız yerleştirmelerde bu konunun öneminin daha da arttığını gördük. Şirketler kendi çalışanları için eğitim programları hazırlarken aday tarafında da bu konuda beklentilere giriyor. İK uzmanlarımız, işle ilgili bilgi ve tecrübenin yanı sıra kişisel gelişimin de aranan kriterlerin başında gelmeye başladığını söylüyor. Bu nedenle adayların; tecrübe ettikleri veya eğitimini aldıkları konularla ilgili kongre ve konferansların yanı sıra sertifika programlarına veya atölye çalışmalarına mutlaka katılmaları gerekiyor.”Baysal, konunun yalnızca bununla da sınırlı olmadığını söylüyor ve adaylara şu öneriyi yapıyor: “İletişim çağındayız. Hepimizin yaptığı işler günün sonunda evrensel bir değer taşımak zorunda. Bunun için de iletişime açık olmak, dünyayı ve teknolojiyi yakından takip etmek gerekiyor. Öğrenmeye en açık olan, kendini en çok geliştiren adaylar, diğerlerine göre şansını artırmış oluyor.”

İzzet Baysal son olarak, iş arayan aday sayısının çok olmasının yanı sıra şirketlerin nitelikli eleman bulmakta güçlük çektiğini, yetenek ile kişisel gelişimin birbirini tamamlamasının bu nedenle çok önemli olduğunu sözlerine ekliyor. Başarılı bir kariyer artık kişisel gelişimden geçiyor.
Kaynak: KurumsalHaberler.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu