Şirket Haberleri

Kişiye Özel Beslenme Programları Sunan MFB Franchise İle Büyüyecek

Dengeli beslenmeyi yurt dışında da öğretecek

2008 yılından beri sağlıklı ve dengeli beslenmek isteyenler için kişiye özel beslenme programları sunan MFB, Ekim 2012 de uzmanlığını franchising yoluyla Azerbaycan’a taşıdı. Türkiye’den bir diyet sistemini ihracat eden ilk firma olduklarını belirten MFB ortaklarından Joyce Israel, “2013’te önceliğimiz yurt içinde büyümek ama 2013-2014 yılında Birleşik Arap Emirlikleri, KKTC’ye franchise vermeyi de planlanıyoruz” diyor.

mfbGünümüzde bilinçli birçok insan hayatlarında değişiklik yaparak kendilerinin ve ailelerinin sağlığı açısından olumlu adımlar atmayı deniyor. Ancak gerek aldıkları binlerce tavsiye, gerekse uygulanması neredeyse imkansız formüller nedeni ile bu çabalan uzun vadeli ve kalıcı sonuç veremiyor. 2008 yılından beri faaliyet gösteren MFB ise, bu sorunla karşılaşanlara bünyesindeki beslenme uzmanlarının hazırladığı kişiye özel, yaşam tarzına uygun ve ihtiyaçlarını karşılayan menüleriyle çözüm sunuyor. Şefler MFB’nin endüstriyel mutfağında bu menüleri hiçbir katkı maddesi, raf ömrü uzatıcı kullanmadan tamamen doğal malzemeler ile hazırlıyor.

Yüz yüze diyetisyen hizmeti

MFB sağlıklı beslenme sistemine dahil olanların paketlenen yiyecekleri taze ve günlük olarak adreslerine teslim ediliyor. Ayrıca sisteme katılan herkes, bedelsiz olarak yüz yüze diyetisyen hizmeti de alıyor. Sağlıklı beslenerek kilo vermek isteyenlere uygun 12 farklı sağlıklı yemek paketi alternatifi sunan MFB sayesinde, alışveriş, planlama, pişirme derdi ortadan kalkıyor.Mutfak personelinden beslenme ve diyet uzmanlarına kadar oluşan 18 kişilik bir ekiple hizmet veren MFB’nin üyelerinin adreslerinde günde 5 bin 700 paketlenmiş yiyecek servisi yaptıklarını, 2013’te ise bu rakamı 8 bine çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen MFB ortaklarından Joyce Israel, “Geçen yıl bayilik çalışmalarımıza başladık. Ekim 2012’de Bakü şubemiz açıldı. Böylece ülkemizde ilk kez bir diyet sistemi ve bu konuda know how ihracat eden firma olduk” diyor.

Sistem Azerbaycan’da da aynı şekilde işliyor. Menüler Türkiye’de oluşturuluyor, yemekler Azerbaycan’da hazırlanıyor ve haftanın yedi günü oradaki müşterilerin kapılarına kadar ulaştırılıyor. Israel, Azerbaycan’da başlatılan yurt dışı franchising sistemine 2013-2014 yılında Birleşik Arap Emirlikleri, KKTC ile devam etmeyi planlandıklarını ancak 2013’te öncelikli hedeflerinin yurt içinde büyümek olduğunun altını çiziyor.

Franchise ile büyüyecek

MFB bugün itibarıyla İstanbul ve Bakü’de hizmet veriyor. İzmir, Ankara, Eskişehir, Adana ve Bursa illerinde franchise verilmesinin 2013-2014 yılları programlarında yer aldığını belirten Israel, franchise modelinin temelde MFB sistemi ve know-how’ını içerdiğini söylüyor. Makine, ekipmanların oluşturulması, personel alımı için değerlendirme kriterleri gibi konularda da açılış öncesinde franchise’a destek verildiğini ifade eden Israel, şu bilgileri veriyor:

“Açılıştan sonra ise hem menülerin tümü İstanbul merkezde hazırlanmakta ve haftalık olarak franchise’a teslim edilmekte hem franchise üyelerinin formlarının değerlendirilmesi, paket tayini ve kilo takibi İstanbul’da merkezde yapılıyor. MFB franchise’ı için en az 100 metrekare mutfak ile 75 metrekare ofis alanı gerekli.”
Bunun dışında franchlse’ın gıda veya sağlık sektöründe deneyimli olması özellikle aranan koşullar. Franchise bedeli 300 bin TL. Ayrıca yıllık cirodan kentin büyüklüğüne yüzde 5 -10 arasında değişen pay alınıyor.

Sisteme giriş aşamaları

Sağlıklı beslenerek kilo vermek ve yemek yeme alışkanlıklarını değiştirmek isteyen kişiler MFB’ye büyük oranda internet sitesinden ya da telefonla başvuruyor. Program danışmanları genel sağlık durumu, yaşam ve yeme alışkanlıkları ile ilgili kısa bilgi aldıktan sonra ‘MFB Kişisel Profil Formu’nu kendilerine iletiyor. Bu form, kişinin daha iyi tanınmasını sağlarken yaşam tarzı ve beslenme tercihleri ile ilgili de bilgiler veriyor. Menüsü tamamen bu doğrultularda kişiye özel olarak oluşturuluyor. MFB’nin sağlıklı beslenme konusuna bir yemek fabrikası mantığıyla yaklaşmayı doğru bulmadığını söyleyen Israel, sonraki aşamaları ise şöyle sıralıyor:

“MFB mutfağında hijyenik koşullarda hazırlanan yiyecekler, geri dönüşümlü kaplarla paketlenip soğutuluyor. Yemek kapları ve kutular içindekiler dökülmeden her yere taşınabilecek şekilde tasarlandı. Yemekler teker teker paketlenip bilgilendirme etiketleri yapıştırıldıktan sonra çok şık, kolay taşınabilen özel MFB kutularına koyuluyor ve verilen ev ya da işyeri adresine taze ve günlük olarak teslim ediliyor. Paketlerin fiyatları, alınan öğün sayısına ve seçilen pakete göre 25 – 60 TL arasında değişiyor.”

Iş’te paketleri var

MFB sağlıklı beslenme programına yeni başlayan herkese ilk paketleri ile birlikte, pratik öneriler sunan ve programı daha iyi tanımalarına yardımcı olacak MFB Bilgi Kitapçığfnı ve hafta boyunca hangi MFB lezzetlerini tadacaklarını gösteren menü bilgisini gönderiliyor. Ayrıca, MFB program danışmanı her hafta arayarak üyenin gelişimini takip ediyor. Bunun yanı sıra kişiler, gerek kilo takiplerini yapmak gerekse MFB beslenme uzmanları ile görüşmek için MFB’ye gelebiliyor. Üç yılda MFB’nin ulaştığı kişi sayısının 4 bin kişinin üzerinde olduğunu söyleyen Israel, şöyle devam ediyor:

“MFB’nin özellikle iş insanları için tasarladığı ‘MFB iş’te paketinden yıllardır düzenli olarak yararlanan birçok iş insanı ve sanatçı var. Bilgili Holding yöneticileri, lolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, Rıfat Saban Hukuk Bürosu yöneticileri, sanatçı Seray Sever ve Songül Öden bunlar arasında yer alıyor. Cemiyet hayatından ise Begüm Şen, Aslı Ekşioğlu, Raquel Habib örnek olarak verilebilir. Yoğun tempoda çalışan İnsanlara yurt içi ya da yurt dışı seyahatlerinde de bilgi anlamında destek oluyoruz. Gittikleri ülkelerde beslenmeleri konusunda önerilerde bulunuyoruz.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu