Kültür Sanat

Kitaplarla randevu

kitap fuariSİZİ bilmem ama benim her yıl merakla beklediğim günlerdir Kitap Fuarı günleri. Her ne kadar gitmesi ve gelmesi işkenceye dönüşse, son yıllarda fiyatları piyasadakilerle pek farklı olmasa da kitaplar arasında olmak keyiflidir. 32. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, 690 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımı, 300 etkinlik ve yüzlerce imza ile kitap severlerle buluşuyor. Bu yılın “Onur Yazarı” Prof. Dr. Taner Timur, teması ise “Geçmişteki Gelecek”. Fuar, 23. İstanbul Sanat Fuarı-ARTİST 2013 ile eş zamanlı düzenleniyor.

Konuk Ülke: Çin Halk Cumhuriyeti

Onur Konuğu” olarak belirlenen Çin Halk Cumhuriyeti’nden fuara 100’ün üzerinde yayınevi katılıyor. Çin Halk Cumhuriyeti’nin programında söyleşiler, paneller, kaligrafi atölye çalışmaları, profesyonel buluşmalar ve sergiler var.
Fuarda bu yıl görülecek sergiler ise şöyle: Cumhuriyet döneminin en uzun soluklu yayını Büyük Doğu Dergisi’nin uzak ve yakın geçmişe dair tespit ve kıymet hükümlerini barındıran bazı kapak ve iç sahifede yer almış bilgi ve belge örneklerinin yer aldığı “Geçmiş Günü Elerken: Tarih Kıymet Hükmü Demektir” sergisi; Türk-Yunan zorunlu nüfus mübadelesinin 90’mcı yıldönümü olması sebebiyle Lozan Mübadilleri Vakfı tarafından hazırlanan “Hasretin İki Yakası-Mübadil Aile Öyküleri” adlı sergi; UNESCO tarafından kutlama ve anma programına alman Piri Reis’in 1513 tarihli Dünya Haritası’nın 500’üncü yılı olarak TOYA P ve Boyut Yayınları tarafından hazırlanan “Piri Reis: 500 Yaşında” sergisi; fotoğraf sanatçısı James Robertson’ın “James Ro-bertson’un Objektifinden 19. yüzyıl İstanbul’u” sergisi ve tarih araştırmacısı Atilla Oral’ın hazırladığı “İşgalden Kurtuluşa İstanbul” sergisi.

Fuar saatleri değişti

Kitap Fuarı, hafta içi 10.00-19.00 saatleri arasında, hafta sonu ise geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 10.00-20.00 saatlerinde ziyaret edilebilir. Fuar, kapanış günü olan 10 Kasım 2013 Pazar akşamı ise 19.00’da sona erecek. İmza günleri ve detaylı bilgi için istanbulkitapfuari.com adresi ziyaret edilebilir.

Özlem ÖZDEMİR


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu