Anasayfa / Ekonomi Haberleri / KOBİ ve Bireysel Kredilerde Artışlar Bekleniyor

KOBİ ve Bireysel Kredilerde Artışlar Bekleniyorkredi musluklariYüzde 4-4.5 ekonomik büyüme beklentisinin bireysel ve KOBİ kredilerine olumlu yansıması bekleniyor. Bu yıl konut kredilerinde yüzde 15-20 civarında artış öngörülüyor. KOBİ ve diğer bireysel kredilerde de çift haneli artışlar bekleniyor…

GLOBAL kriz ve dünya ekonomisindeki sıkıntılara paralel olarak yaşanan “frene basma” süreci Türkiye büyümesini de olumsuz etkiledi. Henüz 2012 yılı büyüme verileri açıklanmadı ama tahminler yüzde 3 civarında yoğunlaşıyor. Ancak ekonomistler 2013 yılından umutlu. Çünkü 2013’ün global krize ilişkin daha net adımların atıldığı, önlemlerin alındığı ve likidite bolluğunun yaşanacağı bir yıl olması bekleniyor. Bu doğrultuda büyüme beklentileri yüzde 4-4.5 aralığında değişiyor. Ekonomist ve bankacılar da bütün hesaplarını bu “temkinli-iyimser” diyebileceğimiz büyüme beklentisine göre yapıyor.

Bu dönemde iç talebe bağlı olarak canlanması beklenen sektörler belirlenirken büyümenin bankaların kredi cephesine de olumlu yansıyacağı düşünülüyor. Özel tüketim ve yatırım harcamalarının hız kazanacağını öngören birçok banka büyüyecek kredi pastasından pay kapmak için çalışmalarını yoğunlaştırmış durumda.

Bankalar arasındaki rekabetin bu yıl da özellikle diğer alanlara göre daha hızlı büyüyeceği tahmin edilen bireysel ve KOBİ (küçük ve orta ölçekli işletmeler) alanında yoğunlaşması bekleniyor.

“KREDİ TALEBİ ARTACAK”

Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Töz-ge’ye göre ihtiyaç kredisi pazarı 2013 yılında yüzde 18 büyüyerek yaklaşık 120 milyar TL’ye ulaşacak. Bu alanın kredilerin lokomotifi olmaya devam edeceğini ifade eden Tözge, özellikle konut sektörü ve dolayısıyla konut kredilerine olan talepte ciddi artış bekliyor.
Uzmanların tahminleri, 2013 yılında konut kredisi pazarının yüzde 15-20 gibi ciddi oranda büyüyerek 90 milyar TL’yi aşacağı yönünde. Özellikle kredi faizlerinde yaşanacak az da olsa yeni düşüşlerin konut kredisine olan talebi önemli ölçüde artıracağı tahmin ediliyor.

  Bitcoin'in Yasal Statüsü

Bankalar 2013 yılında özellikle bireysel ve KOBİ sektörlerine yönelik ürünlerinde farklılaşmaya çalışarak rekabet etmeyi planlıyor. İşte kredi konusunda iddialı bankaların 2013 yılı kredi politikaları, odaklanacakları alanlar ve büyüme planları…

KOBİ’LERE TAM DESTEK

Garanti Bankası, verdiği kredilerin yüzde 35’ini KOBİ’lere kullandırıyor. 2012 yılında özellikle küçük işletmeler ve mikro (çok küçük) KOBÎ’lere odaklanan banka, bu segmentteki pazar payını yüzde 14’e çıkarttı. KOBİ’lere kullandırdıkları toplam kredi miktarının 23.5 milyar TL’ye ulaştığını söyleyen Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, “2013 yılında da kredilerde KOBİ’lere odaklanan bir yaklaşım benimseyeceğiz. Halen KOBİ tarafında ağırlık TL kredilerde.

Burada da yüzde 20 civarında büyüme tahmin ediyoruz” diyor.

Garanti Bankası bu kapsamda sektör ayrımı gözetmeksizin tüm KOBt’lere yönelik ürünler çıkartmaya devam edecek. Özellikle müşterilerin ihtiyaçlarına ağırlık verilecek. Karadere’nin verdiği bilgiye göre banka, bu yıl KOBt’lerin anlık ihtiyaçlarını karşılayan, vadeli alacaklarının tahsilatını ve ödemelerini zamanında gerçekleştirmelerini garanti altına alabilecek ürünlere ağırlık verecek.

Ayrıca yine ticari taksitli kredi imkanlarıyla KOBİ’lerin finansman ihtiyaçları da geliştirilecek. Bu yıl da luslararası fonlara aracılık edecek olan Garanti Bankası, bu kapsamda döviz bazlı düşük maliyetli finansman imkanın da sağlayacak. Son dönemde işini yeni kurmuş KOBİ’lere yönelik “işimi Kuruyorum Destek Paketi”ni hazırladıklarını hatırlatan Karadere, “Paket kapsamında franchise da dahil olmak üzere yeni iş kurmak isteyen girişimcilere, finansman desteği, danışmanlık gibi her konuda ürün ve hizmetler sunacağız. Bu işletmelere şahıs kefaletiyle kredi kullanma imkanı da sağlıyoruz. 2013 yılında da yeni iş sahibi KO-Bl’lere ağırlık vermeye devam edeceğiz” diyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir