Anasayfa / Şirket Haberleri / Kobil, cirosunu yazılımlarıyla artıracak

Kobil, cirosunu yazılımlarıyla artıracakKobil, cirosunu yazılımlarıyla artıracak

Alman mühendisliği ve Türk girişimciliğiyle kurulmuş dünyanın önde gelen BT güvenlik şirketlerinden Kobil, 16 ülkede faaliyet gösteriyor. PC güvenliğinde elde ettiği bilgi birikimini mobil dünyaya taşımaya karar veren şirket, önümüzdeki dönemde mobil ödeme ve bulut hizmetlerine dayalı komple çözümlere odaklanarak, müşteri portföyünü genişletmeyi hedefliyor.

kobil1986 yılında İsmet Koyun tarafından Almanya’da kurulan Kobil, dünyanın önde gelen BT güvenlik şirketlerinden biri konumunda. Özünde Alman mühendisliği ile Türk girişimciliğinin bir sentezi olan Kobil, 16 ülkede faaliyet gösterirken, Almanya’da üç ayrı lokasyonda Ar-Ge merkezi bulunuyor. Düne kadar sadece PC’lere yönelik donanım tabanlı güvenlik çözümleri geliştirirken, bu yıl mobil platformlara yönelik hem donanımsal, hem de salt yazılım olan güvenlik çözümleri sunmaya başlayan Kobil, önümüzdeki yıl da mobil güvenlik alanındaki yatırımlarına devam edecek.

Önümüzdeki yıllarda temel teknolojimize dayalı mobil ödeme ve bulut hizmetlerine dayalı komple çözümler geliştirmeyi planlarken müşteri portföyünü de genişletecek.

1996’da Türkiye’ye girdi

Kobil’in kurucusu ismet Koyun, henüz BT-güvenlik pazarı işin çok başlannda olmasına rağmen, kendi ülkesine yatırım amacı ile 1996 yılında Kobil Türkiye ofisini kurdu, ilk yatırımlar Türkiye ofisinin araştırma ve geliştirme merkezi olması yönündeydi. “Kobil Türkiye olarak, 2003 yılına kadar Almanya pazan için Windows işletim sistemleri üzerinde güvenlik ürünleri geliştiriyorduk. 2000 yıllarından başlayarak Türkiye’de gelişmeye başlayan internet bankacılığı ile birlikte Kobil, ilk Türk banka müşterilerini kazandı” diyen Koyun, 2004 yılından itibaren ise Kobil Türkiye’nin tamamen satış ve pazarlama faaliyetlerine yöneldiğini belirtiyor.

Bugün Türkiye’de 11 banka Kobil çözümlerini kullanırken şirket, Almanya ve İsviçre’de ise yüzde 80 pazar payına sahip. Kobil’in ayrıca Paris, Zürih, Londra ve San Francisco’da ofisleri mevcut.

Birikimlerini mobile taşıdılar

2012 yılının kendileri için çok önemli bir yıl olduğunu dile getiren Koyun, Kobil olarak düne kadar sadece PC’lere yönelik donanım tabanlı güvenlik çözümleri geliştirirken, bu yıl mobil platformlara yönelik hem donanımsal, hem de salt yazılım olan güvenlik çözümleri geliştirdiklerini anlatıyor. “Mobil cihazlar 7/24 internete bağlı kalması ve üzerlerinde antivirüs tarzı hiçbir güvenlik tedbiri olmaması nedeniyle hac-ker’lar için en cazip saldın noktası. Bu cihazlar için şu anda piyasada var olan e-kimlik çözümleri yetersiz. Piyasadakilerine benzer bir başka mobil şifre çözümü geliştirmek yerine, Kobil olarak PC dünyasında elde ettiğimiz tüm bilgi birikimini mobil dünyaya taşımaya karar verdik” diyen Koyun, 15 yıllık BT-güvenlik tecrübesi ve iki yıl süren Ar-Ge çalışmaları ile ‘App Security Technology’ çözümünü piyasaya tanıttıklarını kaydediyor.
Dijital kimlik çözümleri sunuyor

Nüfus cüzdanı, ehliyet, iş yeri giriş kartı gibi kimlikler, bugün en çok kullanılan aidiyet ürünleri. Ancak bu kimlikleri internette kullanamama ya da koruyamama gibi sorunlar hepimiz için geçerli. “Biz, yüksek güvenlikli dijital kimlik teknolojileri üzerinde ürün ve hizmeder sunuyoruz. Kobil’in 2002 yılından beri logosunda yer alan ibare “secure your identity” yani “kimliğinizi koruyun.”

  McDonald’s Türkiye’deki değişimin sırrı

Sanal kimliklerin en çok kullanıldığı yerler internet bankacılığı ve e-devlet hizmetleri. Ayrıca kurumlar kendi bünyelerinde firma sunucuları için e-kimlik kullanabiliyor” diyen Koyun, bu alanda hem donanım tabanlı, hem de yazılım tabanlı dijital kimlik çözümleri geliştirdiklerine vurgu yapıyor. Bu kimliklere dayalı güvenli mobil mesajlaşma platformu, güvenli web tarayıcı ve güvenli mobil ödeme ise şirketin pazara sunduğu diğer çözümler.

Cironun payı yazılıma kayıyor

Kobil’in geçen yıla kadar salt donanım tabanlı güvenlik çözümleri sunduğu biliniyor. Bu çözümler genellikle USB-porttan bilgisayara takılan dongle tarzında ya da çevrim dışı bir defalık şifre (OTP) üreteçleri şeklindeydi. “Ancak 2006 yılından beri geliştirmekte olduğumuz sunucu güvenlik ve yönetim sistemleri bugün müşteri tarafında salt-yazılım tabanlı güvenlik çözümlerine de imkan sağlar hale geldi. Aynca son beş yılda yazılım sıkılaştırma (hardening) üzerinde çok iyi Ar-Ge çalışmalarımız oldu. Smartphone ve tablet dünyası için ilk etapta yine donanım tabanlı çözümler çıkardık” diyen Koyun, bugün piyasada var olan salt-yazılım tabanlı OTP üreteçlerine oranla çok daha yüksek güvenlik seviyesi sağladıklarının altını çiziyor. Şirketin iki yıl önce yüzde 80-yüzde 20 olan donanım-yazılım ciro oranları ise, şimdiden yüzde 40-yüzde 60 olarak değişirken, düşük maliyet ve kolay dağıtım nedeniyle yazılım çözümlerinin daha hızlı yaygınlaşması bekleniyor.

Türkiye ve Avrupa’ya şifre

Kendilerini bugün çoğu Türk müşterisi, cebinde taşıdığı bir defalık şifre üreten anahtarlıklardan tanıdığını dile getiren ismet Koyun, bu çözümü bugün Akbank’tan İş Bankası’na 11 bankanın gerek müşterileri için gerekse kendi iç güvenliği için kullandığına dikkat çekiyor. “Daha gelişmiş güvenlik ürünü olarak ‘mIDentity’ teknolojisini, daha yüksek risk seviyesi nedeniyle kurumsal müşterilerine sunan bankalarımız da mevcut. mIDentity Avrupa pazarında büyük başarı yakalamış bir çözüm.

Özellikle gelişmiş pazarlarda, yani internet bankacılığı müşterileri sayılarının ve işlem adetleri ile hacimlerinin çok daha yüksek ve riskli olan ülkelerde, güvenlik seviyesini çok daha yukarılara çekebilecek teknolojiler kullanılıyor” diyen Koyun, bu konuda örnek olaraksa Almanya’da Sparkasse, Volksbank ve Postbank tarafından dağıtılan yeni nesil bir defalık şifre (OTP) üreteçlerini gösteriyor.

Yatırımlar devam edecek

Mobil cihazların internet bankacılığı, e-devlet ve sanal alışverişte kullanım oranları bugün yüzde 5-10 seviyelerinde. Bunun da süratle artması bekleniyor. “Kobil olarak mobil güvenlik alanındaki yatırımlarımıza devam edeceğiz. Bu alanda iki faklı yaklaşımımız var. İlki “core-technology” diye tabir ettiğimiz temel güvenlik alt yapısını sağlaması ve bunun üzerine iş ortaklarının, uygulama geliştiren firmaların, sanal mağazaların ve bankaların kendi çözüm ve hizmetlerini geliştirmesi” diyen Koyun, ikinci yaklaşım olarak önümüzdeki yıllarda temel teknolojilerine dayalı mobil ödeme ve bulut hizmetlerine dayalı komple çözümler geliştirmeyi planladıklarını sözlerine ekliyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir