Anasayfa / Ekonomi Haberleri / KOBİ’ler için ihracatı öğrenmek artık daha kolay

KOBİ’ler için ihracatı öğrenmek artık daha kolayihracatı oynayarak öğrenin!

İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği, InTeLS-TR Projesi kapsamında “ihracat oyunu” ve “dış ticaret animasyonu” geliştirdi. Siz de intels-tr.eu sitesindeki bu uygulamalara ücretsiz erişebilirsiniz…

GELENEKSEL iş yapma yöntemleri ve kısıtlı kaynaklarıyla uluslararası rekabette zorlanan KOBİ’ler için ihracatı öğrenmek artık daha kolay.

Avrupa Birliği’nin desteğiyle İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği tarafından geliştirilen InTeLS-TR (International Trade e-Learning Süite for SMEs in Turkey – KOBI’lerin Uluslararası Ticaret Alanında Elektronik Ortamda Eğitimi Projesi) bu sorunu kökten çözme iddiasında.

InTeLS-TR aslında bir elektronik öğrenme projesi olarak tasarlanmış. İnternette erişim olan bir cihazdan intels-tr.eu sitesi girerek “ihracat oyunu” ve “dış ticaret animasyonu”na ulaşabiliyorsunuz.

DÜNYAYA AÇILMANIN YOLU

InTeLS-TR, sanal ortamdaki oyun ve animasyonlarla KOBl’lere ihracatı öğretmeyi hedefliyor. İhracat oyununun senaryosu küçük ölçekli bir firma üzerine kurulu. Oyunun en önemli amacı, ihracat yaparak şirketinizin kar etmesini sağlamak.
İhracat oyununda, bir şirketin ihracat departmanında çalışır gibi hedef ülke seçip ürün kalite düzeyinizi belirliyor, reklam ve pazarlama stratejilerinizi kurgulayıp ürünlerinizi pazara sunabiliyorsunuz.

Aslında olay bu kadar basit değil. Bu oyunda tıpkı gerçek pazarda olduğu gibi rakipleriniz var ve onlar da boş durmuyor. Rakiplerinizin geliştirdiği stratejiler sizin tüm planlarınızı bozabiliyor.

İhracat oyunu yaklaşık 1 saat sürüyor ve istenildiğinde durdurulup sonra kaldığı yerden devam edilebiliyor. Uluslararası rekabet ortamında etkili bir iş girişiminin nasıl tasarlanıp başarıya ulaştırılacağını basit ama eğlenceli bir şekilde gösteren oyun, proje kapsamında üretilen e-kitap ve animasyonla desteklendiğinde kalıcı öğrenmeyi sağlayabilir.

İHRACAT MEVZUATI E-KİTAPTA

InTeLS-TR Projesi kapsamında ihracat oyununun yanı sıra bir de elektronik dış ticaret rehberi hazırlanmış. Bu rehberi, hem KOBl’ler hem de dış ticaret alanına ilgi duyan öğrencilerin ihracatla ilgili her türlü sorusuna cevap bulabilecekleri bir kaynak şeklinde düşünebilirsiniz. Online çevrilebilir sayfa düzenine sahip olan rehberde, ihracatla ilgili temel ve pratik bilgilere yer verilmiş.

  Zamlar ve Piyasalar Ekim 2012

E-kitabın içinde yer alan linkler, okuyucuları ticaretle ilgili kurum ve kuruluşların internet sitelerine yönlendiriyor. Böyle-ce rehberi okuyanlar, gerektiğinde ihracatla ilgili daha detaylı bilgilere nereden ulaşılabileceklerini öğreniyor.

Para
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir