Haberler

KOBİ’ler için online muhasebe hizmeti

KOBİ’ler için online muhasebe hizmeti sunan Hollanda merkezli Reeleezee, Türkiye’de ofis açtı. Avrupa’da 47 bin kullanıcısı bulunan şirket, abonelik bedeliyle online muhasebe hizmeti veriyor…

HOLLANDALI online muhasebecilik şirketi Reeleezee, KOBİ’ler için geliştirdiği online muhasebe yazılımını Türkiye pazarına da sunmaya başladı. İstanbul ofisini açan Reeleezee’nin hizmetleri sadece muhasebe yazılımlarıyla sınırlı değil. Yıl sonuna kadar KOBİ ve girişimcilik odaklı farklı ürünlerini de piyasaya sunacak.

Online muhasebe, mevcut muhasebe sisteminin, internet bağlantısı olan herhangi bir bilgisayardan, bir yere bağımlı olmaksızın gerçekleştirebildiği bir sistem. Sistemi kullanmak için standart bir internet kullanıcısı olmak ve biraz da muhasebe bilgisine sahip olmak yetiyor. Online muhasebe özellikle genç girişimciler, internetle barışık işletme sahipleri tarafından tercih ediliyor.

Sistemin kullanım ücreti ise standart bir KOBİ için aylık 40 TL. Yazılımı ne kadar genişletmek istediğinize göre maliyet artıyor.

Sisteme reeleezee.com.tr adresinden giriş yapıyorsunuz.

Sitede kurulum süreci diye bir şey yok.

Sistem abonelik sistemi şeklinde işliyor.

KULLANIMI KOLAY

Reeleezee Türkiye Sorumlusu Ayça Öztürk Atılgan, “Online muhasebenin en büyük avantajı zaman ve maliyet tasarrufu sağlaması. Kullanımı da dosyalama yapmak kadar kolay.
Sisteme giriş yaptığınızda önünüze gelen ilk ekran klasörlerden oluşuyor. Fatura kesecekseniz gelir klasöründen, gideriniz varsa gider klasöründen işlemlerinizi yapıyorsunuz. Gerekli olan tek düzen hesap planı zaten sizin için girilmiş durumda. Dolayısıyla herhangi bir kod bilmeden de işlemlerinizi yapabiliyorsunuz. Bunun haricinde muhasebecinizle işbirliği içinde çalışmayı sağladığı için sizin yapmış olduğunuz işlemleri aynı anda muhasebeciniz de kontrol edebilir” diyor. Resmi kurumlara verilmesi gereken beyannameleri de sistem üzerinden yazdırabiliyoruz. Ancak beyannamenin yine işletmenin mali müşaviri tarafından verilmesi gerekiyor. Reeleezee Türkiye, bir yılda bin 500 kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor. Şirket, yıl sonuna kadar, KOBİ odaklı ve girişimcilere yönelik yeni ürünlerini de Türkiye pazarına sunmayı hedefliyor.

Atılgan’a göre bu sistem en az online bankacılık kadar güvenli. Hollanda’da aynı konu üzerinde çalışan 10 yazılım şirketi bir arada sürekli olarak denetimden geçiyor ve güvenlikle ilgili kredilendiriliyor. Sistemde herhangi bir açık olmaması için her 4 ayda bir bu 10 yazılım şirketi, Avrupa?daki en usta hacker?lara (bilgisayar korsanları) ödeme yaparak sistemdeki olası açıkları bulmalarını istiyor. Böylece herhangi bir saldırı olasılığı başlamadan engellenmiş oluyor.

Wilko STRONKS / Reeleezee CEO’su
10 yıl sonra tüm muhasebe internetten yapılacak

Avrupa dışındaki ilk yatırımı Türkiye’ye yaptık. Türkiye’nin gelişen ekonomisi, büyüyen pazarı, yoğun teknoloji ve internet kullanımı bu kararı vermemizde etkili oldu. Türkiye pazarında emin adımlarla büyüme stratejisi izleyeceğiz. İlk yıl için 700 bin euro’luk bütçe ayırdık.

Mevcut muhasebecilik anlayışı önümüzdeki dönemde tamamen internete taşınacak. 10 yıl sonra tüm muhasebe işlemlerinin internet üzerinden yapılacağı öngörülüyor.

Ersan Çıplak / Para Dergisi

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu