Anasayfa / Ekonomi Haberleri / KOBİ’ler için son ekonomik ve finansal gelişmeler

KOBİ’ler için son ekonomik ve finansal gelişmelerBilindiği gibi, ülkemizin ekonomik hedeflerine ulaşması amacıyla ekonomik ve finansal yaşamda değişiklikler meydana gelmektedir. Bu değişiklikler toplumdaki her bireyi yakından ilgilendirdiği gibi ekonomik hayatın vazgeçilmez aktörleri olan KOBİ’leri de yakından ilgilendirmektedir. Bu ayki yazımızda ülkemizdeki ekonomik ve finansal değişikliklerden belli başlı olanlarını KOBİ’ler için analiz etmekteyiz.

kobiler icin ekonomik gelismeler

İMKB YERİNE BORSA İSTANBUL A.Ş. (BİST)

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) yerine Borsa İstanbul A.Ş, borsacılık faaliyetleri yapmak üzere kurulmuştur. Sermaye piyasasında borsaları tek çatı altında toplayan Borsa İstanbul özel hukuk tüzel kişiliğine haizdir. Borsa İstanbul yetkili olduğu konu ve alanlarda kendi yasal düzenlemelerini yapabilmektedir.

TÜM ANONİM ŞİRKETLER (A.Ş) DENETİM KAPSAMINDA

Denetime tabi şirketler Kamu Yararını ilgilendiren Şirketler (KAYİK) olarak adlandırılmış ve bazı özellikler ve büyüklükler belirlenmiştir. Buna göre;

■ 5PK, BDDK, EPDK, Hazine kapsamındaki şirketler ile

■ Aktif toplamı 150 milyon TL, net satışlar toplamı 200 milyon TL, çalışan sayısı 500 kişi kriterlerinden ikisini sağlayan işletmeler

Kamu Yararını İlgilendiren Kuruluş (KAYİK) olarak nitelendirilmiştir. Daha önce yürürlükte bulunan TTK’ya göre tüm A.Ş.’lerin murakıp bulundurma zorunluluğu bulunurken, yeni TTK’da sadece büyük şirketlerin denetime tabi tutulması ve diğer şirketlerin denetimsiz kalması eleştirilere yol açmış ve ticaret hayatı için güven sorunu ortaya çıkarmıştı. Nisan 2013’te yapılan kanun değişikliği ile artık tüm A.Ş.’ler denetim kapsamına alınmıştır. Denetime ilişkin tüm usul ve esaslar ile denetim kapsamı ve niteliği Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın hazırlayacağı ve Bakanlar Kurulu’nun çıkaracağı yönetmelikle düzenlenecektir.

SPK KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ TEBLİĞİ’NDE DEĞİŞİKLİKLER YAPILDI

Halka açık şirketlerin daha kurumsal yönetilmeleri ve sermaye piyasalarına olan güvenin artırılmasının yolu kurumsal yönetimden geçmektedir.

Kurumsal yönetim ilkeleri şunlardır.

■ Hakkaniyet

■ Şeffaflık

■ Hesap verebilirlik

■ Sorumluluk
SPK yaptığı değişikliklerle halka açık şirketlerin yönetim fonksiyonunun daha kurumsal yapılmasını amaçlamaktadır.

1 TEMMUZ 2013’E DİKKAT

Yeni TTK 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girmiş ve o tarihten günümüze ikincil mevzuat ile ilgili oldukça önemli gelişmeler olmuştur. Anonim ve Limited Şirketler esas sözleşmelerini 1 Temmuz 2013 tarihine kadar Yeni TTK’ya uyumlu hale getirmek zorundadırlar. Yeni TTK’da Anonim şirketler 50 bin TL, Limited Şirketler ise 10 bin TL asgari sermaye ile kurulabilmektedir. Uygulamada halen 5.000 TL sermaye ile kurulan birçok Limited Şirket olduğundan bu şirketlerin sermayelerini yeni kanunundaki tutarlara yükseltmeleri gerekmektedir.

  Bireysel Yatırımcıların Temel Yatırım Hataları

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ

İş sağlığı ve yönetmeliği risk değerlendirmesi yönetmeliği Aralık 2012’de yayınlanmıştır. Bu yönetmelikte, işveren; çalışma ortamının ve çalışanların sağlık ve güvenliğini sağlama, sürdürme ve geliştirme amacı ile iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapar veya yaptırır denilmektedir. Risk analizi yaptırmamanın cezası tespit edilen ay için 3 bin TL; aykırılığın devam ettiği her ay için 4 bin 500 TL dir. İşverenlerin cezalı duruma düşmemeleri için gerekli işyerlerine risk analizi yaptırmalarında fayda bulunmaktadır. Risk analizi ile ilgili özet tablo aşağıdaki şekildedir:

ELEKTRONİK TEBLİGAT

Anonim ve limited şirketler ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlere elektronik tebligat yapılması zorunlu hale gelmiştir. Bunlar dışındaki gerçek ve tüzel kişiler ise isterlerse e-tebligat alabileceklerdir. E- tebligat alacak şirketlerin PTT veya Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından belirlenecek hizmet sağlayıcılarından e-tebligata elverişli kayıtlı elektronik posta (KEP) adresi edinmeleri gerekmektedir. KEP edinmek için şirketlerin MERSİS numaralarını ibraz etmeleri gerekmektedir. Yönetmeliğe göre elektronik yolla tebligat, şirketin elektronik adresine ulaştığı tarihi izleyen beşinci günün sonunda yapılmış sayılır.

YABANCI SERMAYELİ ŞİRKETLER İÇİN BİLDİRİM

Türkiye’de iş yapan Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu kapsamına giren şirket, şube ve irtibat bürolarının 2012 yılı faaliyetleri ile ilgili bilgileri 31 Mayıs 2013 tarihine kadar Ekonomi Bakanlığfna bildirmeleri gerekmektedir. İstenen bilgiler şu şekildedir:

■ Sermayelerine ve faaliyetlerine ilişkin bilgiler

■ Sermaye hesabına yapılan ödemelere ilişkin bilgiler

■ Hisse devirlerine ilişkin bilgiler

Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu kapsamında bulunmayan tamamen yerli sermayeli şirketlerin; şirkete yabancı bir yatırımcının iştirak etmesi veya şirketin yaptığı sermaye artışına şirket dışındaki bir yabancı yatırımcının iştirak etmesi ile hisse devrinin gerçekleşmesi ve şirketin kanun kapsamına girmesi halinde hisse devirlerine ilişkin bilgileri de Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü’ne bildirmeleri gerekmektedir.

Doc. Dr. Volkan Demir

Galatasaray Üniversitesi Muhasebe – Finansman Anabilim Dalı Öğretim Üyesi / işletme Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü vdemir@gsu.edu.tr
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir