Anasayfa / Ekonomi Haberleri / KOBİ’ler Sanal Ticareti Keşfetti

KOBİ’ler Sanal Ticareti KeşfettiDev marketlerde ve pahalı AVM’lerde kendilerine yer bulamayan KOBİ’ler sanal ticareti keşfetti. Şirketler, ‘pazar yeri’ adı verilen web sitelerinde dükkân açarak, düşük kirayla binlerce tüketiciye ulaşıyorlar

sanal ticaretZorlu koşullar nedeniyle AVM ve zincir marketlere giremeyen KOBİ’ler sanal ticareti keşfetti. İnternet ortamında kurulan AVM’lerde dükkân açarak cüzi rakamlarla kira ödeyen KOBİ’ler, buraların güçlü altyapıları sayesinde binlerce tüketiciye ulaşma fırsatı yakalıyor.

REKOR TALEP geliyor
B to C formatıyla şirketten müşteriye satışın yapıldığı ve market place yani pazar yeri adıyla faaliyet gösteren sanal AVM’lere son aylarda KOBi’lerden rekor sayıda talep geldi. İki yıl önce kurulan Sanalpazar. com’un Genel Müdürü Cem Kesici, sitede ayda 150-200 dükkân açıldığını, toplamda ise sayının 7 bin 500’e ulaştığını söyledi. Kesici, ilk kuruldukları yıl 5 milyon TL’lik işlem hacmi yakaladıklarını, 2012’de ise yüzde 400’lük büyümeyle 125 milyon TL’lik hacme ulaştıklarını belirtti. Kesici, KOBİ’lere önemli avantajlar sunduklarını ifade ederek, “İSTOÇ’ta bir oyuncak toptancısı düşünün. Kendi sitesini açıp, internet trafiğini yakalaması zor. Oysa bizim sitemizi günde 150 bin kişi tık’lıyor. Ayrıca bizim reklam bütçemizden yararlanıyor. Bankalarla yaptığımız taksit fırsatlarını müşterisine sunabiliyor” diye konuştu.
YÜZDE 10 KOMİSYON
Giyimden, elektroniğe, oyuncaktan ayakkabıya farklı sektörlerde binlerce KOBİ’yi tek bir çatı altında toplayan market place siteleri, şirketlerden ciro üzerinden komisyon alıyor. Bu oran ise yüzde 10’u geçmiyor. Bazı sitelerde aylık kiralar 50 TL’den başlayıp, sunulan hizmete göre 3 bin TL’yi bulabiliyor. 6 ay önce Otto Group yatırımı olarak faaliyete başlayan Arabulvar. com’un CEO’su Gülfem Toygar, bugüne kadar sitede 320 mağazanın açıldığını söyledi. Ayda ortalama 75 KOBİ’den başvuru aldıklarını belirten Toygar, “Kargodan müşteriye kadar birçok alanda KOBİ’lere hizmet veriyoruz. Onlara sadece sipariş almak kalıyor” diye konuştu.

  Kosgeb'ten Girişimciye Hem Eğitim Hem Destek

YENİ ŞİRKETLER SIRADA
Market place konsepti her ne kadar B to C olarak tanımlansa da aslında sistemin C to C yani müşteriden müşteriye doğru yöneldiğini söyleyen E-Ticaret Siteleri ve işletmecileri Derneği (Eticad) Yönetim Kurulu Üyesi Merter Özdemir, geleceğin e-ticaret formatının bu yönde olacağını ifade etti. B to C şirketlerinin büyüdükçe dev depolar, lojistik gibi alt yapı giderlerinin arttığını söyleyen Özdemir, “Market place sisteminde depo bile dükkân sahibine ait. Dolayısıyla büyük giderler yok” dedi. C to C pazarının lideri E-bay’de General Motors’un bile dükkân açması bu alanın geldiği noktayı gösteriyor. B to C pazarının lideri Amazon.com’un yıllık 50 milyar doların üzerindeki cirosunun sadece 100 milyon dolarının kâr olduğu belirtiliyor. Üstelik E-bay’in yıllık kârı 2 milyar dolar. Doğuş Grubu Koreli Planet şirketiyle geçtiğimiz aylarda bir ortaklık yaptı. Doğuş Planet’in market place alanında bir siteyi yakın zamanda devreye sokacağı belirtiliyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir