Anasayfa / Kariyer ve İş / Kobilerde Kaizen Uygulaması Kullanıyor

Kobilerde Kaizen Uygulaması KullanıyorKAİZEN, KOBİ’LERDE DE MALİYETİ DÜŞÜREBİLİYOR

SON 30 yılda gelişmiş ülkelerde çok sayıda yeni yönetim felsefesi ve tekniği ortaya çıktı. Bunların çoğunluğu giyimdeki modalar gibi iki üç yıl içinde terk edildi. Kaizen yöntemi ise zamana karşı direnerek tüm ülkelerde ve bu arada Türkiye’de küçüklü büyüklü şirketlerde uygulandı, maliyetleri düşürdü. Bu yöntem daha sonra psikoloji alanında ve özellikle kişisel gelişim konusunda da kullanıldı. Yöntemin uygulandığı bazı Japon otomotiv şirketlerinde bir süre önce yaşanan kalite sorunları da kaizeni yıpratamadı.

Kaizen, Japoncada sürekli iyileştirme anlamına geliyor. Yöntem, ABD’li Edward Deming’in fikirlerinden yararlanılarak Japonya’da geliştirildi.

Kaizen uygulamasının başlıca özelliklerini şöyle özetlemek mümkün:

■    Fabrikaya dönüş: Son 30 yılda finans ve pazarlamanın gözde olması ile geri plana itilen üretim süreci ve fabrika, kaizen sisteminde yine ön plandadır.

■    Ek maliyet yok: Maliyeti düşürmek için araştırma ve geliştirmeye büyük kaynaklar ayıramayan şirketler de bu yöntemi hayata geçirebilir. Maliyetleri kaizen yöntemi ile düşürmek yüksek tutarda harcama gerektirmez.

■    KOBİ’lere uygun: Kaizen felsefesini kavrayan ve yöntemlerini bilen bir girişimci, bu yöntemi bir küçük veya orta boy işletmede de uygulayabilir.

■    Savurganlığa sıfır tolerans: Kaizen yönteminde savurganlıkların bir kereye mahsus olarak ortadan kaldırılması yeterli olmaz. Savurganlığı reddeden bir şirket kültürü geliştirilmeden maliyetleri kalıcı olarak düşürmek zordur.

■    Ekip çalışması: Kaizen sisteminde sorunlar bir ekip çerçevesinde ele alınır. Ekipte, fabrikanın incelenen bölümünden elemanlar ile birlikte diğer uzmanlık alanlarından da kişiler bulunur.

■    Süreç odaklılık: Kaizende nihai ürün ile birlikte süreçlere odaklanmak esastır. Bu odaklanma sayesinde, sorunların kökenine inilir ve maliyetlerdeki düşüş kalıcı olur.
■    Sorunları “bölmek”: Bu yöntemde çözülemez görünen büyük sorunlar parçalara ayrılarak, her bir parçaya ayrı ayrı çözüm bulunur. Daha sonra kısmi çözümler birleştirilerek, birbirleri ile uyumlu hale getirilir.

■    Bilimsel yöntem: Yöntemin ilk aşamada sorun “teşhis” edilir. Soruna yol açan etkenler tek tek ve bilimsel yöntemlerle incelenir.

  Çalışanın Anladığından Emin Olun

■    Sonuçların izlenmesi: Hazırlanan çözüm planının uygulaması her aşamada değerlendirilir, işlerin yapılması için çoğunlukla bir “vade” konduğu için sorunlar ortada kalmaz.

■    Değişime direnç az: Ani ve devrimci değişim dalgalarına uyum sağlamakta zorlanan insanımız, kaizenin aşamalı değişim sürecini daha kolay hazmedebilir.

BİR TAVŞAN VE KAPLUMBAĞA ÖYKÜSÜ

Değişim konusundaki Amerikan ve Japon yöntemlerinin yarışı. La Fontaine’in “tavşan ve kaplumbağa” öyküsüne benzer. Amerika’da “inovasyon” yöntemi ile yaratılan sıçrama maliyeti düşürür ama bir sonraki yeniliğe kadar maliyetler aynı kalır. Kaizende ise iyileştirmelere ara verilmez.

Öyküde olduğu gibi gerçek hayatta da kazanan, küçük ama istikrarlı iyileştirme adımlarını atanlar olur. Kaizen sistemindeki birey, aşağıdaki gibi düşünür ve davranır.

■    Önce kafasını kullanır: Bir problemi çözmek için önce bilgi ve deneyimini son noktasına kadar kullanarak gerekli araştırmayı yapar.

■    Küçük adımlar atar: Büyük hedefleri aklından çıkarmadan hedefine küçük ama anlamlı adımlarla gitmeyi planlar.

■    Açık fikirlidir: ilk bakışta aykırı, hatta saçma görünse de tüm fikir ve görüşleri ciddiye alır.

■    Pozitif düşünür: Mazeretlerin gölgesine sığınmak yerine durup dinlenmeden çözüm arar.

■    Kendini sorgular: Aksaklıklara ve israfa yol açan nedenleri dışarıda değil fabrikanın ve bölümün içinde arar.

■    “Neden?” diye sorar: Kafasının içi sorularla doludur. Sorularının aptalca bulunmasından korkmaz. Problemlere, zihninde geliştirdiği en az “beş soru” ile saldırır.

■    Çözüm üretiminde ustadır: Test sınavlarında her sorunun muhakkak tek bir doğru çözümü vardır. Katı bir hiyerarşi ile yönetilen işyerlerinde de aynı yaklaşım egemendir. Kaizende ise herhangi bir sorun için “yedi farklı çözüm” önerisi geliştirilir.

■    Ekipteki birikimi kullanır: Bilgiyi dışarıda değil önce kendi ekibinde arar. Tezgâh ve makine başındaki insanın bilgisine büyük değer verir. Hemen harekete geçer. Bir adım atmak için koşulların olgunlaşmasını beklemez.

Para
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir