Anasayfa / Haberler / KOBİ’lere E-Ticaret İmkanı

KOBİ’lere E-Ticaret İmkanı

E-ticaretin yolu KOBÎ’lere açıldı

E-TICARETIN YOLU KOBI’LERE AÇILDI TÜRKİYE ÇAPINDAKİ TÜM KOBİ’LERİ E-TİCARET İLE TANIŞTIRMAK İÇİN YOLA ÇIKAN İŞİNİZİ İNTERNETE TAŞIYIN’ PLATFORMU HAYATA GEÇTİ.

GOOGLE ÖNCÜLÜĞÜNDE GARANTİ BANKASI, YURTİÇİ KARGO, IDEASOFT VE SADECEHOSTİNG DESTEĞİ İLE KURULAN PLATFORM; KOBİ’LERİN E-DÖNÜŞÜM SÜRECİNE REHBERLİK EDEREK, REKABET GÜCÜNÜ ARTIRMAYI HEDEFLİYOR. PLATFORM, 1 MİLYON KOBİ’YE ERİŞEREK, İLK YIL SONUNDA MEVCUT 10 BİN AKTİF E-TİCARET SİTESİNİ İKİYE KATLAMAYI AMAÇLIYOR.

“İşinizi İnternete Taşıyın” platformu kapsamında; internet teknolojilerini işlerine entegre etmek isteyen KOBİ’lere bir yıl boyunca ücretsiz çözümler sunuluyor. İşletme sahipleri www. isinizintemette.com.tr adresine girerek; 1 yıl boyunca herhangi bir ücret ödemeden, .com alan adı alabiliyor, web sayfalarını oluşturabiliyor, e-ticaret altyapılarını kurabiliyor, hosting servisinden faydalanabiliyor ve böylece ürün ve hizmetlerinin internet üzerinden tanıtımını ve satışını yapabiliyorlar.

İşinizi İnternete Taşıyın’ platformu hakkında bilgi veren Google Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Pazarlama Müdürü Mustafa İçil, “İşletmelerin internet teknolojilerini etkin kullanması, ülke ekosisteminin büyümesi açısından da büyük önem taşıyor. ‘İşinizi İnternete Taşıyın’ platformu olarak hedefimiz; ekonomimizin büyümesinde büyük öneme sahip KOBİ’lerin bu dünyada yer alabilmesi için gerekli olan altyapı ve desteği sunabilmek, hızlı değişime rağmen rekabette kalıcı olmalarına, işlerini farklı pazarlara taşıyabilmelerine yardımcı olmaktır. Bu kapsamda ilk kez Google Türkiye öncülüğünde başlattığımız ve Garanti Bankası, Yurtiçi Kargo, İdeaSoft ve Sadece Hosting desteği ile gerçekleştirdiğimiz bu projenin diğer ülkelere örnek olmasını hedefliyoruz” diye konuştuştu.

İNTERNETE TAŞINMAK HIZLI VE KOLAY

İşletmeler platform kapsamında sunulan altyapı ile herhangi bir teknik desteğe ihtiyaç duymadan kolay ve hızlı bir şekilde işlerini internete taşıma şansına sahip oldular. Platform kapsamında, Garanti Bankası ödeme sistemleri konusunda destek sağlarken, İdeaSoft e-ticaret sitesi hazırlama aracını, SadeceHosting ise web sitesi oluşturma aracı ve hosting hizmetini sağlıyor. E-ticaret sitesi kuran firmalar, ürün gönderimlerinde Yurtiçi Kargo’nun özel fiyat avantajlan ve servislerinden faydalanabiliyorlar. Google AdWords reklam programı desteği ile de işletmeler, ürün ve hizmetlerini hedef kitleleri ile buluşturma imkanına sahip oldular.

EROS PIRLANTA’NIN YOLUE-ticaret alanında yarattığı farklılıklarla ve inovatif yönüyle öne çıkan finna, Eros Pırlanta’yı “Türkiye’nin Online Pırlanta Markası” olarak konumlamayı ve ardından yurtdışı pazarlara açılmayı hedefliyor. E-ticarete girdikten sonra pırlanta sektöründe ilk 3 firma arasına girmeyi başaran Eros Pırlanta, bir yılda satışlarını yüzde 190 artırdı.

İnternet üzerinden rekabetçi fiyatlarla pırlanta satışı yapan ve konusunda Türkiye’deki ilk e-ticaret sitesi olan Eros Pırlanta, rakiplerine göre yeni olmasına rağmen doğru pazarlama kararları ile hem satış hem trafik olarak kendi sektöründe ilk üç firma arasına girmeyi başarmış bir girişim. www. erospirlanta.com adresinde yer alan ve pırlanta tektaş, elmas, safir, yakut gibi değerli mücevherler konusunda uzmanlaşmış bir e-ticaret sitesi olan Eros Pırlanta, satışlarını bir yıl içinde yüzde 190 oranında artırarak ilk fiziksel mağazasını da 2012 yılı içinde Kapalıçarşı’da açtı. Bu anlamda e-ticaret ile başlayıp, internet üzerinden büyüyerek gerçek bir mağaza açan ilk Türk girişimi olma özelliğini de taşıyor.

SEKTÖREL İNOVASYONA İMZA ATTI

Eros Pırlanta, firma ortaklanndan Ahmet Durmuşoğlu: “Başan için pırlantadan önce güven satmayı öğrenmek gerekiyor. Bu da doğru iletişim stratejisi ve müşteri hizmetlerinden geçiyor. Mesela bizim ilk 3 ayımız ‘Bu ürünler gerçek mi?’ sorusunu cevaplamakla geçti. Ancak biz bu durumu bir iletişim projesine dönüştürerek sektörel bir inovasyona imza attık ve Türkiye’de ilk defa HD pırlanta ürün videosu çektik.

Aynca riskli bir ürün sattığımız için avantajlı ödeme ve iade seçenekleri sunarak sektörde en fazla güven veren firmalardan biri olduk. İnternet üzerinde yaptığımız reklamlar ile siteye gelen trafiğin önceden hedeflenmiş olması, ziyaretçilerin sitede uzun süre kalmalannı sağlıyor ve satışlar da buna paralel olarak artıyor”.

Satış yapmak istediği farklı kitleler için özelleştirilmiş pazarlama araçları kullanan firma, sitedeki hareketleri izleyerek gerekli ölçümlemelerini yapıyor ve bu sayede kendi performansını analiz etme şansı buluyor. Örneğin siteye giren erkeklerin daha hızlı alışveriş yaptığını ve ortalama 4,5 dakikada satmalma kararını verdiklerini görürken, kadınların sitede daha fazla zaman harcadıklarının farkına vararak sitede yer alan ürünleri ve görselleri bu duruma göre yeniden düzenliyor. Aynı zamanda reklamlarını bu davranış farklarına göre ayarlayabiliyor.

SATIŞLARI NASIL YÜKSELİŞE GEÇTİ

E-ticarete geçerek daha az maliyetle daha büyük kitleye ulaşan www. portatifbezdolap.com, kaliteden ödün vermeden kannı artırdı. 2003 yılında kurulan ve pazardaki ihtiyacı görerek portatif bez dolap üretimine başlayan Plasnet Plastik, şu an yıllık 50 bin adet üretim ve satış kapasitesine sahip bir firma. Firmanın kurucuları Erhan Atay ve Tuncay Yılmaz, özellikle öğrencileri ve bekar yaşayanları hedef alarak büyüdüklerini ve 2011 yılında e-ticaretin avantajlarını kullanarak satışlannı büyük oranda artırdıklarını söylüyor. Damar Medya kurucusu Erhan Atay ile tanıştıktan sonra e-ticarete geçmeye karar vermesinin ardından satış sitesi www.portatifbezdolap.com’u açan ve internetin sunduğu geniş pazarlama olanaklannı kullanmaya başlayan firma şu anda daha az reklam maliyeti ile daha geniş bir kitleye ulaşıyor. Operasyonu ve idaresi Erhan Atay tarafından gerçekleştirilen www.portatifbezdolap. com, şu anda firmanın toplam satışının yüzde 70’ini sağlıyor.

Bora Erdin / Capital
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir