Anasayfa / Haberler / Kobilere Web Sitesi Kuran Firmalar

Kobilere Web Sitesi Kuran Firmalar

İnternet sitesi açma ve e-posta adresi zorunluluğu şirketleri harekete geçirdi. Telekom şirketleri, KOBİ’lere bulut hizmeti kapsamında bu hizmetleri sunmak için büyük bir yarış içinde. Yeni Türk Ticaret Kanunu kapsamında şirketlerin internet sitesi açması ve e-posta almaları zorunlu hale gelince 1.7 milyon KOBİ’de yeni bir arayış başladı. KOBİ’lerin bu zorunlu arayışı telekom operatörleri arasında büyük bir yarış başlattı. Türk Telekom, Turkcell, Vodafone ve Avea başta olmak üzere telekom operatörleri bulut hizmeti kapsamında KOBİ’lere bu hzmeti vermek için yarışıyor. En büyük yarış ise bulut hizmetlerinde yaşanıyor. Sabit ve mobil telefon ile internete ek olarak tüm bilişim hizmetlerini bir araya getiren bulut hizmeti, telekom şirketlerinin yeni rekabet alanı oldu. Telekom şirketleri getirilen yasal yorunluk kapsamında KOBİ’lere ses ve internet erişimi dahil aylık paket ile web sitesi, elektrik ve e-posta hizmeti satmayı planlıyor. Bu hizmeti alan KOBİ’ler elektrik hizmeti alır gibi kullanıcı sayısına göre telekom şirketlerine ücret ödeyecek. Yandex’in Türkçe içerikli web siteleri üzerinde yaptığı bir araştırmaya göre, sitelerin yüzde 63’ü uluslararası com, yüzde 8’i ise tr alan adı uzantısına sahip. com.tr uzantısına sahip 109 bin site bulunuyor.

BULUTU BİLEN YOK
Telekom şirketlerinin ilk açıkladıkları servis hizmetleri Microsoft teknolojileri odaklı oldu. Ancak bu hizmeti sunan profesyonellerle, KOBİ’lerin anlaşması konusunda nasıl anlaşacakları merak konusu. Teknik bir dil kullanmaya alışmış telekomünikasyon sektörü profesyonelleri ile KOBİ’lerin anlaşması hayli zor görünüyor. Çünkü KOBİ’lerin yüzde 90’ından fazlasında teknoloji çalışanı bulunmuyor. Bu nedenle esnafın iş yapma biçimini bilen bilişim uzmanlarının istihdamı konusunda, önemli ihtiyaç yaşanması bekleniyor.TÜRK TELEKOM
Tarifeliye ücretsiz e-posta ve alan adı
Türk Telekom İşavantaj tarifesi kullanan şirketlere ücretsiz alan adı (web sitesi) tescili yaparken, e-posta çözümü de sunuyor. http:// www.isavantaj.com internet sitesinde yeni Türk Ticaret Kanunu’nun kapsamı ile ilgili bilgi verilirken şirketlere alan adı tescili, web sitesi ve e-posta hizmeti hakkında da detaylı bilgi veriliyor. Web sitesini kendi leri oluşturmak isteyenler ise aldıkları çok basit teknik bilgilerle kendi web sitelerini hazırlayabiliyor. Çözüm ortakları aracılığıyla da hizmet sunuluyor.

TURKCELL
Lisans ve güncelleme derdine son
Turkcell SüperBulut hizmeti ile özellikle KOBİ’lere donanım ve yazılım satın alma, lisans güncelleme gibi alternatifler sunuyor. Sistem işletiminin yanında bu teknolojileri kullanacak kalifiye personel istihdam etme, sistemlerin sürekliliği ve güvenliğini sağlayarak internette erişim masraflarını düşürme iddiası da var. www.turkcellsuperbulut. com üzerinden hizmet alan işletmelere sabit ve mobil hızlı interneti, Turkcell 3G mobil ve Turkcell Superonline fiber internet de sunuluyor. İşletmeler böylece, bulut teknolojisinin temel unsuru olan mükemmel internet bağlantısını güvence altına alıyor. Aynı zamanda toplam iletişim çözümü de sunuluyor. Turkcell, SüperBulut ile altyapıda ve toplam yatırımda önemli ölçüde tasarruf sağladığını iddia ediyor.

VODAFONE
Dağıtım işine de çözüm var
Vodafone, kurumsal müşterilerine “İş Ortağım” projesi ile “Kırmızı Bulut” çözüm paketi sunuyor. Pakette, müşterilere toplam internet, telefon ve teknoloji çözümü sunuluyor. İnternet ve ses paketlerini bir araya getiren Vodafone Türkiye, KOBİ’lere çözüm olarak sunduğu projeleri “Kırmızı Bulut” paketleriyle şirketlerin kullanımına açıyor.

Ağzı yanan KOBİ yoğurdu üflüyor
Yıllardır KOSGEB ve AB fonları ile yatırım yapan KOBİ’ler, web sitesi ve güvenlik hizmeti konusunda profesyonel hizmet bulmakta zorlanıyor. Genelde söz verilen dönemde işler bitirilemiyor. İş planı ile uyumlu bir çözüm hayata geçirilmediği için KOBİ’ler teknoloji yatırımlarında iyi bir deneyim elde edemediler.

AVEA
KOBİ müşteri yönetiyor
Avea diğer mobil operatörler gibi Microsoft ile işbirliği yapıyor. En dikkat çeken uygulaması da CRM gibi pahalı müşteri ilişkileri yönetimi yazılımı ve benzeri hizmetlerin kiralama yöntemi ile kullanılması. Avea bunun dışındaKOBİ’lere toplam iletişim hizmeti sunuyor. Burada da temel hedef bilişim hizmetlerini tıpkı telefonda olduğu gibi gibi tek faturada şirketlerin kulllanımına açık hale getirmek.
Sabah
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir