Anasayfa / Şirket Haberleri / KOBİ’lerin dünyadaki buluşma platformu

KOBİ’lerin dünyadaki buluşma platformuKOBİ’lerin dünyadaki buluşma platformu

Küresel pazarlarda ve yurt içinde 3 milyondan fazla şirketi tanıtarak, alıcı-satıcı ve tedarikçiyi bir araya getiren Kompass, KOBİlerin buluşma platformu konumunda. KOBİler 68 ülkeden, 69 binden fazla detaylı ürüne ulaşabiliyor, ürünlerini ve detaylı tanıtımlarını yapabiliyorlar.

Küresel pazarlarda ve yurt içinde 3 milyondan fazla şirketi tanıtarak, alıcı-satıcı ve tedarikçiyi bir araya getiren Kompass, bir anlamda firmaların uluslararası buluşma noktası. 69 bin detaylı ürün ve hizmet sınıflandırma seçeneği ile 26 dilde, tüm dünyada 3 milyondan fazla firma bilgisine ulaşılabilen bir platform aynı zamanda.

Kompass International, 1944 yılında İsviçre’de kurulmuş. Türkiye’deki geçmişi yedi yıl önceye dayanan Kompass’ın ana hedefi Türkiye’deki firmaların uluslararası ticaretine katkı sağlamak, ihracadannı artırmalan için destek olmak. Kompass hizmetleri yüzde 70 DTM geri ödeme desteği kapsamında. Firmalar bu destekten de faydalanarak dünyada çok yoğun olarak kullanılan uluslararası ticari tanıtım sistemi Kompass veritabanında, firma profillerini yayınlatabiliyorlar, ürünlerini ve detaylı tanıtımlarını yapabiliyorlar. Böylece 60’dan fazla ülkedeki alıcılann firmalarına ve ürünlerine ulaşmasmı sağlayabiliyorlar. Aynca bu veri tabanına araştırma aboneliği alarak, kullanıcı şifresi edinip, tüm dünyada akrif pazarlama yapılabiliyor, dünyadan 3 milyon firmanın bilgisinin yer aldığı bu platform üzerinden potansiyel müşterilere direk ulaşabiliyor.

10 kişiden biri geri arıyor
Hedeflerinin Türk şirketlerinin Avrupa ile olan ticarederini artırmak olduğunu vurgulayan Kompass Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Orhan Çağlayan, 68 ülkeden üç milyondan fazla firmaya ulaşmanın özellikle KOBİ boyutundaki firmalar için oldukça önemli olduğunun altını çiziyor. Ücretli ve ücretsiz olmak iki çeşit üyelik sistemlerinin bulunduğuna dikkat çeken Çağlayan, “Ücretli üyelik sistemimizde üyeler, daha çok ürün sergileyebiliyor. Yaptığımız istatistiklere göre, siteye giren ve o ürünle ilgilenen 10 ziyaretçiden biri, satıcıyı geri anyor” diyor.

  Trendyol.com'a Amazon.com'dan 100 milyon dolarlık teklif geldi

Sistem nasıl çalışıyor?

Kompass sistemi, alıcılar ve satıcılar arasındaki bağı sınıflandırma sistemi ile sağlamlaştınyor. Bu sistem, alıcıların ilgilendikleri ürünleri ve servisleri bulmalarını ve satıcıların müşterilerle bu-luşmalannı sağlıyor.Firma bilgileri, iletişim detaylan, var olan ürün ve hizmetler, yönetici isimleri gibi detaylar ile birlikte sunuluyor. Her ülkede uluslararası amaçla, kitaplar, DVD ya da CD ve internet sitesi gibi değişik iletişim yollanyla yayınlanıyor.

26 dilde erişim

Kompass’m, 69 bin ürün ve hizmeti kapsayan detaylı bir sınıflandırma sistemi bulunuyor. Çağlayan, sistemle ilgili şu bilgileri veriyor:

“Yeni ürünler ve hizmetler, yeni çıkan teknolojileri ve endüstrileri kapsamak amacıyla sisteme ekleniyor. Ayrıntılı sınıflandırma ile firmalar, üretici, distribütör, servis sağlayıcı, ithalatçı ve ihracatçı kategorilerinde yayınlanıyor. İngilizce referans dildir. Ancak indeksleme / sınıflandırma sistemleri 26 dilde erişilebilir durumda. Bu nedenle kullanıcılar ürün ve hizmederi kendi dillerinde aratabiliyorlar.

20 bin kullanıcı hedefliyor

Kompass’ın yıllık global cirosunun 1.5 milyar dolara ulaştığını söyleyen Çağlayan, Türkiye’de ise bu yılı 2.5 milyon dolar ciro ile kapatmayı hedeflediklerini belirtiyor. Kompass’ın dünya çapında aylık 17 milyon hit altını ifade eden Çağlayan, Türkiye’de ise üç yılda toplam 50 bin kullanıcıya ulaşmayı planladıklarını bildiriyor. Orhan Çağlayan, Türkiye’de yıl sonuna kadar toplam 20 bin kullanıcıya ulaşmayı hedeflediklerini de sözlerine ekliyor.

Şu an Türkiye’de toplam Kompass kullanıcı sayısı ise 12 ile 13 bin kişi arasında değişiyor. Kompass üyelik web ücreti yıllık 2 bin Euro. Ürün tanıtım hizmeti ise 830 Euro.

Burcu Tuvay / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir