Anasayfa / Ekonomi Haberleri / KOBİ’nin faizi yüzde 10’un altına indi

KOBİ’nin faizi yüzde 10’un altına indi

KOBİ’nin faizi yüzde 10’un altına indi

Bankalar itibarlı KOBİ’lere yüzde 10’un altında faiz oranlarıyla kredi vermeye başladı. Üstelik 36 ay vadeli. Ancak bankacılara göre artık faizdeki düşüşün sonuna gelindi…

kobi faizleriFAİZ oranlarındaki düşüş tasarruf sahiplerini üzerken kredi ihtiyacı olan kesimleri ise mutlu ediyor. Çok değil daha bir yıl önce ortalama yüzde 14.5 faizlerle kredi kullanabilen küçük ve orta boy işletmeler (KOBt) günümüzde ortalama 9.4 faizle kredi kullanıyor. Özellikle kredibilitesi güçlü ve birden fazla banka ile çalışma kapasitesine sahip KOBl’ler için faiz oranları daha da inmiş durumda. Üstelik 36 ay vadeli kredilerde…

BÜYÜKLERİN FAİZİ GECELİK YÜZDE 6

Bankalar büyük işletmelere ise çok daha avantajlı faizlerle kredi kullandırıyor. Kredibilitesi yüksek büyük şirket ve holdingler, gecelik borçlanmalarını halen yüzde 6’lara varan faizlerle gerçekleştirebiliyor. Bu şirketler için rotatif kredilerde de faiz oranları yüzde 6-7’ler civarında. Ancak bankalar eşit taksitli ve vadeli kredilerde büyük şirketler için KOBİ’lerden farklı bir avantaj sunmuyor. Bu durumda kredibilitesi yüksek orta ölçekli firmalara uyguladıkları faiz oranlarını büyüklerden de talep ediyorlar. Halen piyasada büyük şirketlere 36 ay vadeli eşit taksitli krediler için uygulanan faiz oranı yüzde 10’ların hemen altında yoğunlaşıyor.

Ancak bankacılar kredi faizlerindeki düşüşün artık bu seviyelerde sona ereceği düşünüyor. Olası düşüşlerin ise çok sınırlı düzeylerde kalacağı görüşü hakim. Bunda en büyük etken ise Merkez Bankası’nın izlediği politikalar. Merkez Bankası’nın geçen yıl olduğu gibi bu yıl için de bankalara kredilerde yüzde 15’lik büyüme sınırı koyduğunu hatırlatan uzmanlara göre, bu karar faiz düşüşüne set çekecek. Ayrıca yine bu yıl Merkez Banka-sı’nın gevşek para politikasını terk edeceği ve ekonomideki büyümenin önüne geçmek için fonlama maliyetlerinde bir indirim yapmayacağı tahmin ediliyor. İşte bütün bu beklenti ve öngörüler faizde artık indirimin sonuna gelindiği görüşlerini kuvvetlendiriyor.

TALEP ÇOK YÜKSEK

Öte yandan kredi faizlerinde gelinen seviyelerin KOBl’lerin kredi taleplerine de yansıdığı görülüyor. Bu nedenle bankaların birçoğu küçük ve orta büyüklükteki kredi taleplerini karşılamakta zorluk çekiyor. Buna karşın kredibilitesi yüksek işletmelere kredi verme konusunda deyim yerindeyse kıran kırana bir rekabet yaşandığı ifade ediliyor.

Bu durumu, “Sektörde özellikle kredibilitesi yüksek şirketler için rekabet çok kızışmış durumda. Bankalar artık tüm bankacılık işlemlerini kendi bankalarına getirmeleri kaydıyla kredibilitesi yüksek orta ölçekli KOBİ’lere maliyetine kredi verir hale geldi” diyerek özetleyen DenizBank Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Sun’a göre, bugün bu şartlarla sunulan kredilerde faiz oranları yüzde 10’ların da altına indi.

KREDİ, ARSAYA VE BORCA GİDİYOR

KOBl’ler ise iştah kabartan bu faiz oranlarıyla ağırlıklı olarak borçlarını kapatıyor. KOBl’lerin en büyük sorununun tahsilatlarını zamanında yapamamaları olduğunu hatırlatan Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, “Bu nedenle öncelikli olarak nakit akışlarını kontrol edememe problemi yaşıyorlar. Bununla birlikte iç talebin yavaşlaması da stok sürelerinin artmasına neden oluyor. Tüm bu sebeplerle özellikle sermaye yapıları güçlü olmayan KOBt’lerde işletme sermayesi amaçlı kredi talebinde artış yaşanıyor” diyor.

Gökhan Sun ise, KOBİ’lerin bankalardan kullandıkları kredi sayesinde borç kapatmalarının yanı sıra yatırım yapıp arsa ve arazi aldıklarını söylüyor.

Finansbank Genel Müdür Yardımcısı Metin Karabiber ise bu dönemde özellikle hızlı büyüyen inşaat, inşaat yan sanayi, gıda, tekstil, demir çelik ve otomotiv yan sanayinin kredi talebinde artış olduğu görüşünde.12 AYA SIFIR FAİZLİ KREDİ

Bankalar ise son dönemde çok sayıda cazip kampanya düzenledi, örneğin Yapı Kredi şubat ayından bu yana KOBİ’lere özel bir kampanya başlattı. Bu kapsamda KOBl’ler 10 bin TL’ye kadar 12 ay vadeli ve yüzde sıfır faizle veya 50 bin TL’ye kadar 24 ay vadeli ve yüzde 0.89’dan başlayan faizlerle finansman imkanı sağlıyor. Bu kampanyadan Yapı Kredi’nin tüm KOBt müşterileri faydalanabiliyor.

Türkiye’de makro ekonomik değerlerde ciddi bir değişiklik olmadığı sürece kısa vadede KOBİ kredi faizlerinde büyük bir değişiklik beklemediklerini belirten Yapı Kredi Perakende Bankacılık Pazarlama Grup Direktörü Mehmet Cemalcılar, orta vadede ise faizlerin seyrini Avrupa ve Amerika’daki mali durgunluğun sürüp sürmeyeceğinin ve olası bir ekonomik krizin belirleyeceğini söylüyor. Ce-malcılara göre, krizin kaderi konusunda kilit Euro Bölgesi olacak.

KOBİ kredilerinde metropol şehirler olan İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa ve Antalya’nın lokomotif olmayı sürdüreceğini de söyleyen Cemalcılar, “Yapı Kredi olarak kalkınmada öncelikli illerimize de yoğun bir şekilde yöneliyoruz. Bu illerde özellikle yurtdışı finans kuramlarından sağladığımız uzun vadeli ve avantajlı faiz oranlarına sahip krediler oldukça ilgi görüyor” diyor.

“DÜŞÜŞ KESİLECEK”

Yılbaşından bu yana KOBİ kredilerinde yüzde 3’lük bir artış olduğuna dikkat çeken Finansbank Genel Müdür Yardımcısı Metin Karabiber, “Bu yıl Türkiye ekonomisindeki büyümenin sürmesi’ daha çok talepteki artıştan kaynaklanacak. Gerileyen faiz oranlarıyla bireysel ve ticari krediler büyümeye devam edecek” diyor. Bu dönemde özellikle inşaat, inşaat yan sanayi, gıda, tekstil, demir çelik ve otomotiv yan sanayi sektörlerinin kredi taleplerinin yoğun olduğunu belirten Karabiber’e göre önümüzdeki dönemde kredi faizlerindeki düşüş kesilecek.

Gökhan SUN / DenizBank Genel Müdür Yardımcısı
Arazi almak isteyen kredi kullanıyor

KOBİ kredi faizlerinde önümüzdeki dönemde ancak çok sınırlı bir düşüş yaşanabilir. Hızlı düşüşün devamı halinde Merkez Bankası müdahalede bulunur diye düşünüyorum. KOBİ’lerin özellikle de orta ölçekli KOBİ’lerin bu dönemde krediye olan talepleri ise oldukça canlı. Kullanılan krediler ise genelde yatırım, arsa ve arazi alımı için talep ediliyor. Tabii borçlarını kapatmak için kredi talep eden firmalar da var.

Piyasada şu anda kredi faizleri dip seviyelerde. Bugün kredibilitesi yüksek ve aynı anda 5-6 banka ile çalışabilen orta ölçekli KOBİ’lere bankalar yüzde 8’e varan faiz oranları ile rotatif kredi kullandırıyor. Ancak KOBİ’lerin talebi genelde 36 ile 48 ay vadeli eşit taksitli kredilerde. Bu kredilerde de 36 ay vadelilerde faiz oranı yüzde 12’lere hatta biraz daha altına düşmüş durumda. Ancak KOBİ’nin krediyi bu faiz oranlarıyla kullanabilmesi için sigortalarını, ödemelerini, tahsilatlarını, BES poliçelerini, maaş ödemelerini, vb gibi tüm bankacılık işlemlerini o banka üzerinden yapacağını taahhüt etmesi gerekiyor. DenizBank olarak biz bu şartları sağlayan müşterilerimize ciddi indirimler sağlayarak kredi kullandırıyoruz. Bu şartları sağlayan kredibilitesi yüksek orta ölçekli kuruluşlara yüzde 10’ların altında faiz uyguluyoruz.

Nafiz KARADERE / Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı
MB’ye göre faizler son bir yılda 3.5 puan düştü

Türkiye’de uygulanan kredi faizleri için Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın yayınladığı ticari ve tüketici kredi faizleri tek kaynak. 15 Mart

itibariyle kredi faizleri yüzde 10.5 seviyesinde görünüyor. Bir yıl önce faizlerin yüzde 14’e yakın olduğu dikkate alındığında, bu bir yıllık süreçte yaklaşık 3.5 puan bir düşüş olduğunu söyleyebiliriz. Kredi faizlerindeki bu düşüşün arkasında Merkez Bankası’nın bankalara uyguladığı fonlama maliyetindeki indirimin etkili olduğu görülüyor.

Dolayısıyla kredi faizlerinde indirimin devam etmesi için Merkez Bankası’nın para politikasında gevşetme yönünde adım atması gerekiyor.

Ancak 2013’te enflasyonun hedefin üzerinde kalacağını ve ekonomide belirgin bir canlanma olacağını tahmin ediyoruz. Bu doğrultuda Merkez Bankası’nın banka fonlama maliyetinde bir indirim yapmayacağını düşünüyoruz. Bu yüzden bu yıl kredi faizlerinde belirgin bir düşüş olmasını beklemiyoruz.

Ayrıca Merkez Bankası’nın 2013 yılında toplam kredi artışı için gösterge olarak belirlediği yüzde 15 seviyesi de kredi faizlerinin düşmesinin önündeki bir başka engel. Çünkü halen yıllık kredi artışı yüzde 20’ye yakın seviyelerde.

Bu nedenlerle Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası zorunlu karşılık artışlarıyla kredi artış hızını yavaşlatmaya çalışıyor.

Önümüzdeki dönemde de bu artışın devam etmesi durumu, kredi faizlerindeki düşüşü de sınırlayacaktır.

Esin Çetinel / Para Dergisi
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir