Şirket Haberleri

Koç Holding 2013 Hedefleri

En yatırımcı holding

koc holdingMustafa Koç liderliğinde global ligde mücadele eden Koç Holding, 2012 yılının son yatırım hamlesini ‘Otoyol’ihalesiyle yaptı. Özelleştirme İdaresi’nin açtığı otoyol ihalesini kazanan konsorsiyumla birlikte olan Koç Holding, bunun yanı sıra Tüpraş’ta motorin üretim kapasitesini artırmaya yönelik fueloil dönüşüm projesi, AE5 Entek’te yeni elektrik üretim projesi, Ford’da yeni nesil araç çalışmalarıyla 2012’de toplamda yaklaşık 3 milyar dolarlık yatırım tutarına ulaştı. Koç Holding’in 2013 yılına nasıl hazırlandığını ise bundan yaklaşık iki ay önce CEO Turgay Durak’ın CEO Clup toplantımızdaki değerlendirmelerinden öğrenmiştik. Grubun 2013 yılı ajandasını ilk bu toplantıda açıklayan Turgay Durak, özellikle Koç Ailesi’nin planladığı yatırım bütçesiyle dikkatleri çekmişti. 2013 yılında 3.7 milyar dolarlık bir yatırım bütçeyle hazırlanan Koç Holding, şirketler içinse an az genel ekonomi kadar büyüme hedefi verdi. Gruptan 2073’e dair verilen mesajları özetledik.

BÜYÜME BEKLENTİSİ: 2013te dünya ekonomisi, 2012’ye göre biraz daha iyi bir performans gösterebilir. Gerek gelişmiş, gerekse gelişmekte olan ülkelerde büyüme hızlarında sınırlı da olsa büyüme bekliyoruz. Türkiye için 2013 yılı büyüme öngörümüz ise yüzde 4.5.Bizde en az bu seviyede bir reel büyüme hedefleyeceğiz. Ancak şirketlerimizin bütçe çalşmaları devam ettiği için net bir şey söylemem mümkün değil. Koç Holding olarak bilindiği gibi ilk 9 ayda, yüzde 16 ciro büyümesi ve geçen sene ile paralel bir kârlılık elde ettik. Benzer performansı son çeyrekte de sağlayarak 2012’yibütçe hedefleri paralelinde kapatmayı planlıyoruz.

ENFLASYON TAHMİNİ: Enflasyonunda yüzde 6.5 olacağını düşünüyoruz.

YATIRIM PLANI: Bu yıl çok çaıştık, çünkü çok zor bir yıldı. Ama yatırımlarımızı sürdürdük. 2012 yılında 3 milyar dolar civarında yatırım yaptık, ilan edilen yatırımlarımız; Tüp-raşta mazot üretimini artıracak yatırım projesi 2,5 milyar dolar civarında. Ford Otosan için gelecek yıl 1 milyar 400 milyon dolarlık yatırım planlıyoruz. Tofaşta da yeni ticari araç yatırımları var. Arçelikte de hem Türkiye’de, hem de yurt dışında üretim kapasitesini artırma yatırımları var. Finansal sonuçların yanı sıra 2012 bizim için önemli bir yatırım döneminin ilk yılı da oldu. Yatırımlarımız açsından da hedeflerin gerçekleştiği bir yıldı. 2013 içinse yatırım tutarımız 3.7 milyar dolar olacak. Bu rakama özelleştirme ihalesinde Koç’a düşen pay dahil değil.

YARATILACAK YENİ İSTİHDAM MİKTARI: İlan edilmiş yatırımlarımız var. Bu yatırımlarla istihdamımız da artıracaktır.
AVRUPA KRİZİ: Euro bölgesinde krizin çözümü yavaş ilerliyor. Avrupa’nın kurtulamadığı kriz durumu ihracatın büyük bir bölümünü bu bölgeye yapan Türkiye’deki şirketler için yeni pazarlara açılmayı zorunlu hale getirdi. Açıkçası 2013 yılında da Avrupa’da bir iyiye gidiş beklemiyoruz.

İHRACAT HEDEFİ: 2012 yılında ihracat ve yurt dşı operasyonlar açısından, kapsamlı bir hedef değişikliğine gitmemizi gerektirecek bir gelişme olmadı. 2007’de Euro bölgesi ve İngiltere pazarlarının yurt dışı satışlarımızdaki payı, yüzde 60’a yakın iken, 2011’de yüzde 40’lara geriledi. Bu dönemde ihracat pazarlarımızda genelde Avrupa olan yapıyı Uzak Doğu, Afrika ve Asya coğrafyalarına ağırlık vererek sürdüreceğiz.

HALKA ARZ: Topluluğa bağlı 15 şirketin hisseleri halka açık.

SATIN ALMA: Gelecek dönemde gurubun önceliği yatırımlar. Tabii ki satın almalarla da yakından ilgileniyoruz.Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu