Anasayfa / Şirket Haberleri / Koç Holding’in 2013 yatırım programı

Koç Holding’in 2013 yatırım programı

Ajandasındaki yatırımları izleyin

Koç Holding, emeklilikte 60 yaş ilkesini O’nun içinde bozdu. CEO’luk görev süresi süresiz uzatılan Turgay Durak’ın ajandasında yatırım, özelleştirme, sürdürülebilirlik ve verimlilik konuları baş sırada yer alacak.

turgay durakKoç Holding’in 2013 yatırım programına dair yapılan açıklamalar aslında CEO Turgay Durak’ın omuzlarındaki yükün ağırlığını da gösteriyor. 2012 yılında yaklaşık 3 milyar dolarlık yatırımı hayata geçiren holdingin 2013 yılı için planlanan 37 milyar dolarlık yeni yatırım programı, Durak’ın bu dönemde ajandasının en önemli ayağını oluşturacak.

Aslında Turgay Durak için 2013 emekliliğe ayrılması beklenen bir yıldı. Koltuğunu yeni bir isme devredeceği haberleri gündemde uzunca bir süre yer almıştı. Fakat beklenen olmadı ve Koç Grubu yönetimi başarılı yöneticinin görev süresini ilk kez ‘süresiz’ olarak uzattı.

Böylece Koç Grubu’nda 60 yaşında emeklilik prensibi de CEO Turgay Durak için bozulmuş oldu. Hemen hatırlatalım ki, çalışanların 60 yaşında emekliliğe ayrılma ilkesinin bulunduğu Koç Holding’de Turgay Durak’tan önceki CEO Bülent Bulgurlu’nun görev süresi de iki yıl uzatılmıştı.36 YILDIR GRUPTA

36 yıldır Koç Grubu’nda çalışan Durak, Nisan 2010’dan bu yana CEO’luk koltuğunda oturuyor.

En az bir yıldan fazla süre daha bu görevde olması beklenen Turgay Durak’ın, 2013 ajandasının en önemli başlıklarından biri yatırımlar ve özelleştirmeler olacak. Otoyol ihalesinin ardından özelleştirmelere ilgisi devam eden grubun, açıkladığı 3.7 milyar dolarlık yatırım bütçesine özelleştirmelerin payı eklenmemiş. Fakat özelleştirmelerde önemli gelişmelerin olması beklenen 2013 yılında Koç Holding’in de etkin olması kaçınılmaz.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Turgay Durak’ın 2013 için önemsediği bir başka konu ise tüm üst düzey CEO’ların bir araya geldiği geçen Kasım ayındaki CEO Clup toplantımızda da açıkladığı gibi verimlilik ve sürdürülebilirlik olacak.

Konuşmasında gerek globalleşme gerek teknolojik değişimler nedeniyle önümüzdeki dönemde rekabetin hem yurt içinde hem yurt dışında daha da güçleşeceğine işaret eden Durak, Koç Topluluğu’nun sürdürülebilirliğe büyük önem verdiğini söylemişti.

Rekabet avantajını korumanın ancak verimliliği artırıcı, yenilikçi ve teknolojik çözümler sayesinde mümkün olacağını belirten Durak, bu nedenle Ar-Ge yatırımlarında öncü olmaya devam edeceklerini aktarmıştı. Durak’ın bu dönemde ilgileneceği bir başka konu ise grubun ihracatında önemli bir yeri olan Avrupa pazarında yaşanan kriz sürecinin uzaması nedeniyle, yeni pazar arayışları olacak.

■    Verimlilik ve sürdürülebilirliği ajandasının ilk sırasında tutacak.

■    Rekabet avantajını yüksek tutmak amacıyla Ar-Ge yatırımlarında öncülüğünü sürdürecek.

■    Açıklanan 3.7 milyar dolarlık yeni yatırım ve satın almaları yönetecek.

■    Özelleştirme ihalelerini yakından takip etmeye devam edecek.

■    Grubun yeni pazarlara odaklanması da Durak’ın önemli gündem maddelerinden biri olacak.

 
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir