Anasayfa / Şirket Haberleri / Koç Otomotiv Grubu Yatırımlara Ara Vermiyor

Koç Otomotiv Grubu Yatırımlara Ara Vermiyor

Bu yıl otomotiv cephesinden haberler iyi. Sektör beklentilerin yüzde 20 üzerinde büyüyor. “2011 Türk otomotiv tarihinin en yüksek iç pazar satışlarının olduğu yıl olacak” diyen Koç Otomotiv Grubu Başkanı CENK ÇİMEN kendilerinin de yüzde 25’lik bir büyüme ile 21 milyar TL ciroya ulaşacaklarını söylüyor. Çimen’e göre 2012,2011 kadar parlak geçmeyecek. Çimen’in beklentisi 2011’in altında satış rakamları olacağı yönünde. Ancak bu ortamda Koç Otomotiv Grubu yatırımlara ara vermek niyetinde değil. Sektördeki kısa vadeli gelişmelerin planlarını çok etkilemediğini belirten Çimen, “Biz 2020 yılına ve sonrasına odaklanmış durumdayız. Ford Otosan’da yaklaşık 1 milyar doların üzerinde yatırım yapacağız. Tofas’ta da üzerinde çalıştığımız projelerimiz var” diyor.

Koç Otomotiv Grubu başlı başına dev bir oluşum. Türkiye’de de otomotiv sektörünün kalbini oluşturuyor. Toplam 4 ana şirketi ve onların iştiraklerinde 20 binin üzerinde kişiyi istihdam ederken 21 milyar TL’lik bir ciro yaratıyor.

Türkiye otomotiv iç pazar üretiminin yarısından fazlasını, ihracatının da yarısını tek başına gerçekleştiriyor. Bu nedenle Koç Otomotiv Grubu’nun verileri doğrudan sektörü yansıtıyor. Grubun başkanı Cenk Çimen’in sözleri de yakından takip ediliyor. Çimen “Bu yıl Türk otomotiv tarihinin en yüksek iç pazar satışlarının olduğu yıl olacak” diyor. Yıl başında 750 bin adetlik bir pazar öngörüsü yaptıklarını, ancak yıl sonunda pazarın tahminlerinin yaklaşık yüzde 20’nin üzerinde büyüyeceğini söylüyor. “Bu yıl satış gelirlerimizin 21 milyar TL’nin üzerine çıkacağını ve geçen yılın yüzde 25 kadar üstünde olacağını tahmin ediyoruz” diye devam ediyor.

2012’de seyrin nasıl olacağına gelince… Çimen’in beklentisi, 2011’in altında satış rakamları olacağı yönünde. “İhracat ise bu yılki seviyelerde seyreder. Yine de bu ortamdan en az etkilenecek şirketlerin bizim şirketlerimiz olacağını düşünüyorum” diye konuşuyor.

“2012’de liderliği koruma ve büyümeyi hedefliyoruz”

SAĞLIKLI DAĞILIM Portföyümüzün dağılımı son derece sağlıklı. En büyük avantajımız da bu. Ne tamamen iç piyasaya ne tamamen ihracata bağlıyız, işimizin yüzde 60’ı ihracat, yüzde 40’ı iç piyasa.SAVUNMASIZ BIRAKMIYOR Bir dönem biri azalıyor, öteki hızlanıyor veya tam tersi oluyor. Bu yıl ağırlıklı olarak iç piyasa kuvvetliydi, o yüzden en iyi yıllarımızdan birini geçirdik. Portföyün sağlıklı yapısı iş modelinden geliyor. Bizi risklere karşı avantajlı hale getiriyor. Savunmasız bırakmıyor.

2012 HEDEFİMİZ Şu anda olduğu gibi 2012’de de en büyük hedefimiz sektörde liderliğimizi korumak, işlerimizi daha da büyütmek ve geliştirmek olacak. İşlerimizi büyütmek için yeni projeler getirmek için neler yapabiliriz diye bakıyoruz. Uzun vadeli projelerimiz, yatırımlarımız 2012’de de devam edecek. Şirketlerimizi daha da sağlam temellere taşımak için çalışacağız.

“Satış rekor kırdı, fakat kârımız düştü”

YÜZDE 31 ’LİK BÜYÜME Bu yıl iç pazar ilk 9 ayda geçen yıla göre yüzde 31 büyüdü. Bu yılın ilk 6 ayı iyi olacak sonra yavaşlayacak diye planlamıştık, aynen öyle oldu. Bu yıl öngörülerin etkisiyle talebin öne çekildiği bir yıldı.

FIRSATLARI DEĞERLENDİRDİ İlk 6 ay müşteri alimim seçimden önce yapmak istedi. Sonrasında döviz kurlarında, vergilerde ve faizlerde de artış olacağı beklentisi oluştu ve hepsi sırasıyla gerçekleşti. Tüketici son derece bilinçli bir şekilde bu fırsatların tamamını değerlendirdi ve alımlarını öne çekti.

HIZLI HAREKET EDİYOR Müşteri bizlerden hızlı hareket ediyor, alım konusunda son derece akılcı davranıp doğru tahminlerde bulunuyor. Şimdi otomotiv şirketlerinin yıl sonunda tutturması gereken hedefleri var. Tüketici bunu da son derece iyi bir şekilde değerlendiriyor. Özetle bu yıl satışların rekor, kârların da iç pazarda düşük seviyede olduğu bir yıl olduğunu söyleyebiliriz.

“Gelirler 21 milyar TL’nin üzerine çıkacak”

BEKLENTİYİ AŞAN BÜYÜME 2011 Türk otomotiv tarihinin en yüksek iç pazar satışlarının olduğu yıl olacak. Yıl sonunda ağır ticari vasıta dahil 900 bin adedin üzerinde bir endüstri olacağını tahmin ediyoruz. Bu yıla en yakın yıllar 2010 ve 2005 yılları olmuştu. Yıl başında 750 bin adetlik bir pazar öngörüsü yapmıştık. Yıl sonu pazar tahminlerimizin yaklaşık yüzde 20 üzerinde gerçekleşmiş olacak.

LİDERLİK İÇİN REKABET Bizim otomotiv grubumuz 600 bin adede yakın üretimle Türkiye’de yapılan üretimin ve ihracatın yarısını yapmış olacak. İç pazar satışlarının ise yüzde 30’unu bizim markalarımız gerçekleştirecek, iki otomotiv şirketimiz de liderlik için kıyasıya rekabet ediyor, ilk iki sırayı yine Ford Otosan ve Tofaş alacak. Hangisinin lider olacağını ben de bilemiyorum. Bu yıl satış gelirlerimizin 21 milyar TL’nin üzerine çıkacağını ve geçen yılın yüzde 25 kadar üstünde olacağını tahmin ediyoruz.

NİLÜFER GÖZÜTOK ÜNAL
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir