Anasayfa / Kariyer ve İş / Koçluk mesleği resmiyet kazandı

Koçluk mesleği resmiyet kazandıHem kurumların hem de bireylerin gelişimini destekleyen ve farkında olmadıkları potansiyellerini ortaya çıkarmalarına yardımcı olan koçluk hizmeti ve eğitimleri, piyasadaki algı karışıklığı nedeniyle bir süredir tartışılır olmuştu. Bu algı karışıklığı, Resmi Gazete’de yayımlanan, ‘Koç Ulusal Meslek Standardı ile tarih oluyor. Bu standart, koçluğun resmi bir meslek olarak tanındığı ve kurallarının net olarak belirlendiği anlamına geliyor.

kocluk meslegi
Gelinen bu nokta, koçluğun meslek olarak gelişimi için uğraş veren iki kurum olan Koçluk Platformu Derneği (KPO) ve Uluslararası Profesyonel Koçluk Derneği’nin (ICF Türkiye) Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile iki yıldır yürüttüğü çalışmaların bir ürünü.

İki kurum ortaklığında sürdürülen ve ilk basamağı tamamlanan Ulusal Meslek Standartları çalışması, koçluk mesleği için önemli bir adım niteliği taşıyor. Koçluk mesleğinin standartlarını kesin kurallara oturtarak, eğitimli ve eğitimsiz kişiler arasındaki farkı belirginleştiren bu çalışma, ayrıca hem koçların hem de müşterilerinin haklarını da koruyor.

ICF Türkiye Başkanı Psikolog Dr. Nur Velidedeoğlu Kavuncu, “iki sene önce ICF Türkiye ve Koçluk Platformu Derneği tarafından başlatılan ve Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile bugüne kadar başarıyla yürütülen Ulusal Meslek Standardı çalışmamız nihayet ilk meyvelerini verdi” diyor.

  Kriz çalışanların dengesini bozduYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir