Anasayfa / Şirket Haberleri / Köfteci Ramiz Fransa Yolcusu

Köfteci Ramiz Fransa YolcusuKöfteci Ramiz, Türk yatırımcıları, Köfteci Ramiz Yurt dışında mağaza açacak, Ramiz Usta, köfteci ramiz franchise, köfteci ramiz bayilik, bayilik veren firmalar

Köfteci Ramiz Fransa yolcusu

Hali hazırda 104 şubesi bulunan ve her hafta bu şubelere yenisini ekleyen Köfteci Ramiz, bu yeni restoranlardan birini Fransa’nın Lion kentinde açmaya hazırlanıyor. Bu operasyon Ramiz’in yurt dışındaki ilk adımı olacak. Şirket, üretim kapasitesini artırmak için Akhisar Organize Sanayi Bölgesi’nde yeni bir üretim tesisi kuruyor.

Makendonya göçmeni Ramiz Usta’nın 1928 yılında Akhisar’da açtığı ve halen aynı ailenin ikinci kuşak temsilcilerinin işlettiği Köfteci Ramiz, bugün Türkiye genelinde 100’ü aşkın şubesiyle en dikkat çeken ulusal restoran markalarından. Şirket, açtığı yeni şubeler kadar yeni yatırımlarıyla da son dönemde dikkati çekiyor.

Zeytincilikten sonra besicilik işine de giren şirkette hem üretim kapasitesini hem de ürün yelpazesini geliştirmek üzere yeni yatırımlar için kollar sıvanmış. Akhisar Sanayi Bölgesi’nde yeni bir üretim tesisi için çalışmalara başladıklarını söyleyen Ramiz Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Taşkınlar, İstanbul Sultanbeyli’de sütlü tatlı üretimi için de yeni bir tesis kurulduğunu sözlerine ekliyor.

Yurt dışında mağaza

Son iki yıldır yurt dışında mağaza açmak için görüşmeler sürdürdüğü bilinen şirket bu konuda da somut adım attı. Ramiz, Fransa’nın Lion kentinde faaliyet gösteren Fransız ve Türk yatırımcıların sahip olduğu ve 23 yıldır Avrupa’nın farklı kentlerinde bulunan bin 400 nokta için döner üreten bir şirketle prensipte anlaştı.
Avrupa’daki ilk şubelerini bu şirketle beraber Lion’da açacaklarını daha sonra da hedeflerinin Berlin’de şube açmak olduğunu belirten Taşkınlar, şubelerin bu şehirlerinin en işlek caddelerinde olacağını söylüyor. Yurt dışındaki bu operasyon 1.5 milyon Euro’yu bulacak. Aynı zamanda üretim de ortak olunan şirketin var olan tesislerinde yapılacak. Türkiye’den altı kişinin bu işi yürütmek için gideceğini söyleyen Taşkınlar tek şubeyle sınırla kalmayacaklarını da sözlerine ekliyor. Bir ülkede pek çok şubelerinin olmasını istediklerini ifade eden Taşkınlar, bu şehirler dışında Bakü ve Riyad’da da mağaza kiralama konusunda görüşmeler yaptıklarını anlatıyor.

  FG Tekstil, Iğdırda Ekolojik Denim Fabrikası Kurdu

Neden tatlı?

Ramiz Gıda olarak bayilerine daha önce tulumba, saray tatlısı, tel kadayıf ve kemalpaşa gibi tatlıları kendilerinin gönderdiğini ve süüü tatlıların alım veya yapımını bayilere bıraktıklarını söyleyen Taşkınlar “Gördük ki restoranlarda en çok sütlaç satılıyor. Bu nedenle sütlü tatlı işine de girmeye karar verdik. Sultanbeyli’de beş katlı bir bina aldık. Burada üretime başladık” diye konuşuyor.

Bu tesis için bir milyon dolarlık yatırım yaptıklarını söyleyen Taşkınlar, tesisin İstanbul ve yakın bölgelerde bulunan 67 şube için tatlı ürettiğini söylüyor. “Diğer illerdeki şubeler için farklı bir noktada üretim düşünüyor musunuz?” diye sorduğumuz Taşkınlar, başka bir yatırımın haberini veriyor. Taşkınlar konuşmasını şöyle sürdürüyor:

“Akhisar Organize Sanayi Bölgesi’nde 1 milyon 750 bin dolarlık bir yatırım yaptık. 2012 Haziran’ında üretime geçecek tesis için toplam 3.5 milyon dolarlık yatırım yapılacak. Oranın devreye girmesiyle üretim kapasitemiz 5 katına çıkacak. Bu tesiste sütlü tatlı da üreteceğiz.”

Bu tesisin kurulmasındaki en büyük neden ise franchise almak için gelen başvuru sayısındaki artış olmuş.

YURT DIŞI OPERASYONU 3’ÜNCÜ KUŞAĞA EMANET

Köfteci Ramiz’i şu anda ikinci kuşaktan dört kardeş yönetiyor. Ancak üçüncü kuşak da yavaş yavaş şirkette yükseliyor. Üçüncü kuşaktan iki kişinin şirkette hali hazırda çalıştığını söyleyen Bülent Taşkınlar, mühendis kökenli ve MBA’li gençlerin sağlam adımlarla şirkete geldiklerini belirtiyor. Önce mağazada çalışıp işin mutfağını öğrenen genç kuşağın daha sonra restoran işleterek yönetim konusunda da tecrübe sahibi olduğunu anlatan Taşkınlar, yurt dışı operasyonların yönetimini üçüncü kuşağın yapacağını söylüyor.

Fatoş Bozkuş
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir