Anasayfa / Emlak Haberleri / Konut kampanyası faydalı oldu mu?

Konut kampanyası faydalı oldu mu?

Konut satışlarım canlandırmak için TOKİ, Emlak Konut GYO ve GYODER önderliğinde başlatılan kampanyalarda sürenin yarıdan fazlası geride kaldı. Kampanya döneminin ilk 18 gününde satışlar hareketlendi. 15 büyük şirket bu dönemde 923 konut sattı. 31 Ağustos’a kadar sürecek kampanyanm kalan döneminin de hareketli geçmesi bekleniyor. Ancak bunun konut stoklarım ne kadar eritebileceği meçhul.

TOKİ, Emlak Konut GYO ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Demeği (GYODER), ağustos ayı başında üç koldan konut seferberliği kampanyası başlatıp tüketiciye uygun koşullarda konut sahibi olmak fırsatı sunmuştu. Bu kampanyalar bugüne kadar Türkiye’de yapılan kampanyaların en cazipleri olma niteliğini taşıyor. Konut kredisi faizlerinin yüzde 1,14’ler seviyesine ulaştığı bir dönemde yüzde 0,76 faiz oranlarını içeren kampanyalarla bir ay boyunca tüketicilere cazip ödeme koşulları sunuluyor. Bankalar da bu kampanyayı destekledi ve aylık faiz oranlarını yüzde l’lerin altına çekti.

Konut piyasasını hareketlendirdiği yorumlan yapılan kampanyalann ilk 18 günlük döneminde ne kadarlık satış yapıldığını araştırdık. Kampanyaya katılan şirketler arasında yer alan 15 şirketten aldığımız yanıtlara göre, bu dönemde 923 adet konut satıldı ve 949,1 milyon TL gelir elde edildi. Şirketler kampanyanın kalan döneminden de umutlu görünüyor.

yeni konut projeleri

SATIŞLARA HAREKET GETİRDİ

Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, kampanyanın satış ofislerinde ciddi bir hareketlilik yarattığını söylüyor. Ağaoğlu, konut kredisi faizlerinin düşürülmesinin de alımlara olumlu yansıyacağını, insanların’ alım talebinin devam etmesini beklediklerini ifade ediyor.

İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, GYODER’in hayata geçirdiği konutta yüzde 20 peşinat, 10 yıl vadeli yüzde 0,70 faiz kampanyası çerçevesinde 78 konut satışıyla toplam 55 milyon TL’lik satışa ulaştıklarını söylüyor. Kampanya ile sağlanan yüzde 0,70 faiz oranlı kredi imkanının firmaların satışlarına önemli oranda ivme kazandırdığını belirten Tanes, “Ay sonuna kadar satışların bu hızla devam edeceğini öngörüyoruz. Alıcılar daha çok 2 +1 ve 3+1 daireleri tercih ediyor. Bu konutların ortalama fiyat aralığı ise 600-900 bin TL arasında değişiyor” diyor.Nef İcra Kurulu Üyesi ve Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Çelik, kampanyanın başladığı 1 Ağustos’tan itibaren ilk 18 günde toplam 90 milyon TL’lik satış yaptıklarını ifade ediyor. Çelik, ağırlıklı 2+l’lerin ve merkezi lokasyondaki projelerin tercih edildiğini vurguluyor.

ŞİRKETLER MEMNUN

1-17 Ağustos tarihleri arasında 20 adet satış gerçekleştirip 40 milyon TL ciro yaptıklarını belirten Siyahkalem CFO’su İbrahim Kahraman, ağırlıklı olarak 3+1, 190-215 m2’lik bahçe ve teras dublekslerinin tercih edildiğini söylüyor.

Erguvan İnşaat Yönetici Ortağı Emre Maraşlı, “Kampanya ile birlikte satış ofislerinde bir hareketlilik oluştu. Piyasalarda düzelen algı nedeniyle henüz satışa çıkmadığımız yeni projemizde de ön taleplerin bir ay öncesine göre arttığını görüyoruz” diyor.

Makro inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan, kampanyaya dahil ettikleri toplam 101 konutun tamamını satıp bu konutlardan 90 milyon TL ciro elde ettiklerini söylüyor.

KENDİ KAMPANYASINI YAPANLAR

Emlak Konut GYO projesi olmayan ve GYODER üyesi olmayan kimi şirketler de kendi kampanyaları ile bu sürece dahil oldu. Örneğin CFR Yapı bunların arasında yer alıyor. Yaptıkları kampanyalarla satışlarını artırma şansı yakaladıklarını belirten CRF Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Cafer İnan, “20 Temmuz-20 Eylül tarihleri arasında Colorist Şile’den ev alan herkes ailesiyle birlikte 2017 yazında yedi gün tatil yapabilecek. Kampanya kapsamında şu ana kadar projemizin yüzde 50’si satıldı. Yaklaşık ciromuz ise 10 milyon TL’yi buldu” diyor.

Direkt daire fiyatlarında indirim yaptıklarını belirten 216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar, bu amaçla 3+1 daireleri 555 bin TL fiyattan satışa çıkardıklarını söylüyor. İlgi gören kampanyada bir haftada 6 adet daire için kredi süreçleri başlatılırken sürecin tamamlanmasıyla 3 milyon TL ciroya ulaşılması bekleniyor.

Tüketicilere yönelik üç farklı kampanya düzenlediklerini belirten Almalar, İskurt, Nergo Ortak Girişim Başkanı Hikmet Alma, “Kendi içimizde düzenlediğimiz kampanya ve bankaların faizleri aşağıya çekmesi satışlarımıza olumlu yansıdı. Kampanya kapsamında kısa sürede 5 adet konut sattık. Satılan konutların cirosal büyüklüğü 2 milyon TL oldu” diyor.

ASIL TALEBE ULAŞILAMIYOR

Bugün asıl konut talebi olan kesim, B ve B+ olarak adlandırılan orta ve orta-üst ekonomik sınıfa dahil olan vatandaşlar. Bu insanlar genelde kirada oturuyor ve ev sahibi olmak istiyor. Ancak şu anki fiyatlar, A ve A+ seviyesinin bile ödemekte güçlük çektiği bir düzeyde. Yeni gelişen bölgelerde bile metrekaresi 7 bin TL’den başlayan fiyatlar söz konusu. Mevcut kampanyalarda, 120 aylık vadelerde bile taksitler 4 bin 500-5 bin TL’den başlıyor. Taksitlerin maksimum 2 bin TL civannda olması halinde alım yapmanın kolaylaşacağına dikkat çekiliyor. Uzmanlar, orta kesime hitap etmek isteyen firmaların metrekare fiyatlarım 3 bin 500 ila 4 bin TL seviyesine çekmesi gerektiğine işaret ediyor. Ancak arsa fiyatlarının yüksekliği bunu mümkün kılmıyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir