Anasayfa / Emlak Haberleri / Konut Satışlarında Faizler Düşer mi?

Konut Satışlarında Faizler Düşer mi?İki seçimli bir yıl olan 2015′ in sonuna yaklaştığımız şu günlerde, markalı konut üreticileri, seçim sonrasına öteledikleri projelerini görücüye çıkarmaya başladılar. Yaptığımız araştırmaya göre, 7 Kasım’daki seçim sonrasında açıklanan 42 yeni proje ile 18 bin 632 konut geliyor. Şu sıralarda yaşanan lansman dalgasının ardından ikinci proje tanıtım dalgasının da mart-nisan döneminde gelmesi bekleniyor. Yüzde 20’lere varan oranlarda maliyet artışını fiyatlara yansıtmayan sektör, ilk konut alanlara devlet desteği sağlanması, yabancılara oturum süresinin uzatılması gibi çalışmaların yapılmasını da heyecanla bekliyor.

emlak-prim

Son 10 yılda birbiri ardına projeler geliştiren markalı konut üreticileri, iki genel seçimin yaşandığı bu yıl, yeni projelerini açıklamak için ağırlıklı olarak 1 Kasım genel seçiminin sonrasını beklediler. Bu seçimden tek parti iktidarının çıkmasıyla siyasi belirsizliğin ortadan kalkacağı ve işlerin aksamayacağı mesajını alan üreticiler, kasım ayından itibaren projelerini tanıtmaya başladılar.

Şu sıralarda lansmanı yapılan ve yakında lansmana çıkması beklenen, İstanbul’dan İzmir’e, Ankara’dan Denizli’ye kadar, 18 bin 632 konutluk 42 yeni projeye ulaştık. Bu markalı konut projelerinde metrekare fiyatları bin 600 liradan başlayıp 6 tun dolarlara kaçlar ulaşıyor. Arsa maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle de üretilen projelerin çok büyük bir kısmının orta ve üst gelir grubuna yönelik projeler okluk-lan görülüyor.

İlk konut dalgası olarak adlandırılan bu dalganın İkincisinin, 2016’nın mart ve nisan aylarında gelmesi, bu dönemde de birbiri ardına yeni projelerin yatırımcılara sunulması bekleniyor.

İKİ SEÇİM ETKİLEDİ

Konut Üreticileri Demeği (KO-NUTDER) Başkanı Ömer Faruk Çelik, konut sektörü için normalde eylül-ekim aylarının proje tanıtım dönemi olduğunu hatırlatıyor. Ancak seçim döneminde gürültüye gitmemesi için bu yıl proje tamamlarının ertelendiğim, 1 Kasım sonrasında siyasi belirsizliğin ortadan kalkmasıyla da tanıtılmaya başladığım söylüyor. Proje yan-şında şu anda tanıtılan projelerin ilk dalga olduğuna dikkat çeten Çelik, ikinci proje dalgasının mart-nisan döneminde gelmesini beklediklerini de vurguluyor.

Ömer Faruk Çelik, 7 Haziran “da-ki seçimden çıkan tabk) ile yabana ya-tınmcılann 1 Kasım daki seçimi beklemeyi tercih ettiklerine işaret ediyor. Çelik, “özellikle Türkiye’ye yoğun ilgi gösteren Körfez yatırımcısının ha-ziran-kasım aralığında kararsız kalıp beklemeye geçtiği bir dönem oldu. Türkiye seçimlerden sonra Körfez Bölgesi için yatırım yapılabilir bir ülke olarak yorumlanıyor, önümüzdeki dönemde dolaylı ve direkt yatırımlar Türkiye’ye gelecektir” diyor.

PROJE SÜRECİ UZUN

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, konut projelerinin bugünden yanna yapılabilen projeler olmadıklarına dikkat çekiyor. Maya, şu anda tanıtımı yapılan projelerin daha önce hazırlanan ancak seçimler nedeniyle ‘bekletilen projeler’ olduklanm söylüyor. İnşaat sektörünün belirsizliklere rağmen proje hazırlıklarını devam ettirdiğine vurgu yapan Maya, şöyle konuşuyor: “Proje üretme yarışında geri kalmak istemeyen konut üreticileri, proje geliştirmeye devam ettiler. Siyasi belirsizlik sürecinde de ellerindeki stoklan erilmek için kampanyalar düzenlediler. Şimdi veni projelerle yollarına devam ediyor-lar. Ancak önümüzdeki dönemde proje finansmanı bulma konusunda nasıl bir yol izleneceği önemli.”

Makbule Yönel Maya, önümüzdeki donemde de yeni projelerin birbiri ardına tanıtılmasının beklendiğini betirtiyor. Maya, sektörü bekleyen süreci şöyle özetliyor. “Kasım ve aralık aylarında tanıtımların hız kazanacağı görülüyor. Artan arsa maliyetleri ve inşaat maliyetleri nedeniyle konut üreticileri orta ve üst gelir grubuna yönelik projeler geliştirebiliyorlar. Sektör, yüzde 20 lere varan oranlarda maliyet artışım fiyatlara yansıtamadı. Çünkü zaten metrekare fiyatları belli bir seviyeye ulaşmış durumda. Sektör, ilk konut alanlara devlet desteği gibi uygu-lamalan heyecanla bekliyor. Dönüşümde yüzde 1 KDV uygulaması da sektöre yarıyor.” Makbule Yönel Maya, Avrupalı kurumsal yatınmolann Avrupa ülkelerindeki cazip fırsatlar nedeniyle Türkiye ile ilgilenmediklerini, Ortadoğulu ya tınmaların ise Türkiye’ye ilgisinin artacağım belirtiyor. Maya, oturum verme konusunda yapılabilecek bazı düzenlemelerin, yabancıya satışı artırabileceğim de vurguluyor.
İSTANBUL’DA YOĞUNLAŞIYOR

Bir süreden beri piyasalarda tedirginlik ve gerginlik olduğuna dikkat çeken Eva Gayrimenkul Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, siyasi belirsizliğin ortadan kalkmasıyla piyasalarda bekleme döneminin bittiğini, hareket döneminin başladığını söylüyor. Gayrimenkul piyasasında 2016 yılının ilk yarısının proje lansmanlannın yapıldığı bir dönem olacağını vurgulayan Yazıcı, şöyle devam ediyor: “Markalı konut projeleri yoğun olarak İstanbul’da devam ediyor. Bunu Ankara ve İzmir takip ediyor. İstanbul’da yapı yoğunluğu sebebiyle kentsel dönüşüm çalışmaları diğer illere göre daha hızlı ilerliyor. İstanbul’da birçok bölgede kentsel dönüşümle markalı konut projeleri inşa ediliyor. Bu nedenle de İstanbul’da markalı konut sayısında diğer illerle kıyaslanmayacak kadar yüksek bir artış yaşanıyor.”

  Yaşamı Kolaylaştıran Ofis Projeleri

Cansel Turgut Yazıcı, inşaat sektöründe birkaç proje dışında inovatif yaklaşımların çok fazla olmadığına da işaret ediyor. Yazıcı, “Bazı inşaat şirketleri hala yatırım yaptıkları bölgenin taleplerini birebir karşılayamıyor. İşi bilen, dersine iyi çalışmış danışmanlardan destek almaları şart. Bu bilinçte olan gayrimenkul geliştiricilerinin fark yarattıklarını, projenin emilim hızından anlayabiliyoruz. Ancak genele baktığımızda henüz o noktada değiliz” diyor.

FİYATLAR ARTACAK MI?

İnşaat maliyederinin yüzde 20’lere varan oranlarda artmasının fiyatlara yansıtılması, uzun zamandan beri sektörün en önemli tartışma konularının başında yerini alıyor.

Aşçıoğlu İnşaat Yurtiçi İş Geliştirmeden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi İrfan Aşçıoğlu, inşaat maliyetlerindeki artışın sadece yüzde 2-3 oranında projelere yansıtılabildiğini söylüyor. Maliyet artışının inşaat şirketlerini zorlamaya başladığına dikkat çeken Aşçıoğlu, “Maliyet artışını şu ana kadar yatırımcılara yansıtmamaya çalıştık ama artık şirkederin bu yükü biraz olsun paylaşmaları gerekiyor. Çünkü gerçekten zorlanıyorlar” diyor.

İrfan Aşçıoğlu, Aşçıoğlu İnşaat olarak önümüzdeki dönemde yeni projeler geliştirmek üzere imza aşamasına yaklaşan görüşmelerinin de olduğunu söylüyor.

FAİZLER DÜŞER Mi?

Konut satışlarını etkileyen en önemli unsurlardan biri faiz oranları 7 Hazira seçimlerinden sonra yükselen faizler, yeniden düşüş eğilimine girecek mi? Sektörün en büyük oyuncusu Garanti Mortgage Genel Müdürü Murat Atay, yerli ve yabancı yatırımcılar ile gayrimenkul şirketlerinin, siyasi belirsizliklerden etkilenerek yatırımlarını askıya aldıklannı belirtiyor. Atay, “Seçim sonrasında belirsizliklerin ortadan kalkması, beklemede kalan yatırımları tekrar harekete geçirdi. Seçimin ardından borsa ve döviz kurlarında meydana gelen olumlu değişimi de bu hızlanmanın nedenleri olarak söyleyebiliriz” diyor.

Murat Atay, genel olarak faiz oranlarında gerçekleşen yükselişte siyasi belirsizliklerin ve gelişmelerin rol oynadığını söylüyor. Atay, bu konuda önümüzdeki döneme ilişkin beklentilerini şöyle özetliyor: “Daha çok Çin ve ABD’deki gelişmelerin iyi takip edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Aynca FED’in son yaptığı açıklama, faiz oranlarında bir artışa gidebileceği şeklinde yorumlandı. Dolayısıyla faizlerde bir gevşeme yaşanması mümkün olsa da, bu düşüşün ne kadar olabileceğini, FED’in alacağı kararlar, yurtdışındaki ve buna bağlı yurtiçindeki ekonomik gelişmeler belirleyecektir.”

KOLAY ULAŞIM SATTIRIYOR

Artaş inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, Artaş inşaat olarak özellikle Topkapı bölgesinde fabrika dönüşümü konusunda anlaşma aşamasına yaklaşan görüşmeler yaptıklarını, önümüzdeki dönemde de yeni projelerle yollanna devam edeceklerini söylüyor, inşaat sektöründe devamlılığın esas olduğuna dikkat çeken Çetinsaya, “inşaat sektöründe bir projenin netleşmesi, çiziminden ruhsatına kadar iki yılı buluyor. Bunun için de biz inşaatçılar sürekli proje kovalarız” diyor.

Proje yanşında büyük çaplı projelerin yanı sıra az konutlu bazı projeler de var. Örneğin Keten Group’un 31 konuduk Kuzey Bomonti, dört konutluk Cihangir Cennet, yedi konutluk Keten Salacak projeleri var. Mesa’nın 35 konuduk Mesa Sahili 224, Aydoğan İnşaat’ın 25 konuduk Aslanpark Erenköy butik projeleri bulunuyor. Propa Inşaat’ın 38 birimlik Propa Plus Resi-dences projesi de Zincirlikuyu’da yükselecek.

SATIŞLAR NE DURUMDA?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜlK) verilerine göre, geçtiğimiz yıl toplamda 1 milyon 165 bin 381 konut satılmıştı. Bu yılın dokuz aylık döneminde 936 bin 615 adet konut satıldı. Bu rakam geçen yılın aynı döneminde 831 bin 287 idi. Buna göre dokuz aylık dönemde konut satışlan yüzde 12,7 artış gösterdi.

Türkiye’de en fazla konut İstanbul’da satılıyor. Ocak-eylül döneminde İstanbul’da 174 bin 622 konut satıldı. İstanbul’u 108 bin 95 konut ile Ankara, 56 bin 942 konut ile de İzmir takip etti.

TÜlK verilerine göre, ilk dokuz ayda yabancılara ise 16 bin 192 konut satıldı. Yabancıya satışlar toplam konut satışlannın sadece yüzde 1,7’sini oluşturuyor. Yabancıya satışlarda ilk üç sırayı 5 bin 33 konut ile İstanbul, 4 bin 506 konut ile Antalya ve bin 77 konut ile Bursa alıyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Emlakçı karmaşasına teknolojik çözüm

Emlak hizmetleri Türkiye’de standardının artması gereken alanlardan biri. Teknoloji ve online çözümler L bunu hızlandırabilir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir