Anasayfa / Şirket Haberleri / Köprü ve Otoyolların Özelleştirilmesinde Gözde Girişim

Köprü ve Otoyolların Özelleştirilmesinde Gözde GirişimMurat Ülker’in ‘Gözde’si

Öyle bir şirket ki adının gölgede kalmasına gelecekte izin vermeyecek. Baksanıza yılın son bombası köprü ve otoyolların özelleştirilmesinde Gözde Girişim yerine Ülker yazılınca hemen bir açıklama gönderildi. Büyük ortağı Murat Ülker olan Gözde, yolun başında sayılır ve 2013’te adını daha çok duyacağız.

murat-ulkerYılın en flaş ekonomi haberine imzayı son yıllarda olduğu gibi yine “Murat Ülker” attı desek yanlış olmayacak. Aralık ayında gerçekleşen otoyol ihalesinde Murat Ülker sahneye çıktı ve Koç-UEM Group ile birlikte 5 milyar 640 milyon dolarlık bir bedelle kazandı. Murat Ülker işte bu ihaleye, halka açık olmasına karşın, bugüne kadar çok dikkat çekmeyen şirketi Gözde Girişim ile girmişti. Aslında Gözde Girişim bugünlerin haberini son yıllarda yaptığı yatırımlarla vermişti. Yine de böyle popüler bir ihale ile artık tüm kamuoyu tarafından bilinir hale geldi.

O kadar ki Gözde Girişim, kamuoyunda kendi yerine Ülker adının geçmesi üzerine bir açıklama yaparak durumun düzeltilmesini istedi. Bu gelişme, bundan böyle artık gölgede kalan bir şirket olmaya izin vermeyeceğinin de ipuçlarını gösteriyordu.

Ortaklarının ve Ülker Ailesinin kimi fertlerinin deyimi ile Türkiye ve dünya ortamında büyük yatırım fırsatları var ve Gözde Girişim gibi tam da bu iş için organize edilen yatırım avcısı için biraz geç bile kalındı.

Ancak yine de bilen biliyor, iş dünyasının alanındaki bu en iştahlı girişim sermayesi yatırım ortaklığı şirketini. Faaliyete geçmesinin üzerinden kısa bir süre geçmesine karşın bilişimden, perakendeye, makine sahasından, finansa kadar çok geniş bir alanda ciddi, süratli adımlar attı.

YATIRIMLAR KARMA
Gözde’nin halihazırdaki yatırım portföyü, Türkiye Finans Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, Kaynak Finansal Kiralama, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Exper Bilgisayar Sistemleri Sanayi ve Ticaret, Medyasoft Bilgi Sistemleri Sanayi ve Ticaret, Saf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Karma Tarımsal Üretim ve Ticaret, Üç Yıldız Tanm İşletmeleri, Şok Marketler Ticaret, Kümaş Manyezit Sanayi, Makina Takım Endüstrisi ve Alartes Enerji hisselerinden oluşuyor. Son otoyol ve köprü ihalesini alan konsorsiyumda yüzde 20 hisseleri bulunuyor.

  MetLife-Bilgi işbirliği yüzlerce genci iş sahibi yapacak

Listede dikkat çekilmesi gereken şirketlerden bir tanesi Şok Marketler. Bu konuda daha önce görüşlerini açıklayan Murat Ülker, perakendenin önemli bir sektör olduğunu dile getirerek, bu alandaki yeni yatırımlar konusuna “Şok Marketleri sindirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

TEMİZ ENERJİ GÖZDE

Yıldız Holding Başkan Yardımcısı Ali Ülker, daha önce yaptığı bir açıklamada, bazı sektörler için grup olarak geç kaldıklarını, bunlardan birinin de enerji olduğunu söylemişti. Bu açığı kapatmak için hızlı bir performans gösteriyor Gözde Girişim.

Yeni dönemde aslında Türkiye’de ve dünyada öne çıkacak sektörlere dönük projeksiyonunu devam ettirecek olan Gözde’nin yatırıma en çok ilgi duyacağı alanlardan bir tanesi enerji olacak. Enerjide taşların tam olarak yerine oturmadığı temiz ve yenilenebilir enerji Gözde Girişim’in en önem verdiği yatırım alanlarının başında yer alıyor.

2012    Temmuz ayındaki bir görüşmemizde, Gözde’nin gelecek planlarına ilişkin görüşlerini sorduğumuz Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Gözde’nin isim babası Murat Ülker, “Fırsat yaratacak, büyüme alanı olan yatırımlara açığız” açıklamasını yapmıştı.

ŞİRKETİN KÜNYESİ

■    Faaliyet alanı: Girişim sermayesi

■    Ortaklık Yapısı: Murat Ülker (yüzde 34-07), Yıldız Holding (yüzde 21.55), Ahsen Özokur (yüzde 19.93), diğer (yüzde 24.44)

■    ödenmiş Sermayesi: 134.5 milyon TL

ONE ÇIKARACAK NEDENLER?

■    Yarışa geriden başladığı için çok atak olabiliyor.

■    Sermaye gücü ve deneyimi üst seviyede.

■    Türkiye’de ve dünyadaki yatırım ortamı cezbediyor.

■    Yurt dışından ortaklık yapabilecek ciddi fonlara yakın.

■    Türkiye’de enerji, perakende gibi iyi takip ettiği atanlarda fırsatlar var.

■    Yönetimleri haricinde uzman bir ekip ile birlikte çalışıyorlar.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir