Anasayfa / Ekonomi-Finans / Körfez’deki Yabancı İşçilerin Yarısı Suudi Arabistan’da Yaşıyor

Körfez’deki Yabancı İşçilerin Yarısı Suudi Arabistan’da YaşıyorDUBAİ (CİHAN)- Körfezli petrol üreticisi ülkelerin büyüyen ekonomilerini destekleme amacıyla daha fazla yabancı işçiye ihtiyaç duyacağı bildirildi.

İsveç merkezli Uluslararası Göç Organizasyonu tarafından yayınlanan rapora göre, altı üyeden oluşan Körfez İşbirliği Konseyi’nde 15 milyon yabancı işçi yaşıyor. İşçi sayısı 2005’ten bu yana yüzde 20’lik artış gösterdi. Yemen’in başkenti Sana’da düzenlenen seminerde konuşan organizasyon yetkilisi William Lacy Swing, Körfez ülkelerindeki yabancı işçi sayısındaki artışın sebepleri arasında milli demografik yapıdaki dengesizlik ile hizmet, emlak ve ticaret gibi sektörlerdeki istikrarlı büyüme olduğunu söyledi.
Londra’da basılan El Şarkül Evsat gazetesinde yer alan habere göre Swing, ‘Bu ülkelerin kalifiye işçi ve uzman ihtiyaçlarını karşılama amacıyla Arap ve uluslararası işgücüne dayanmaya devam edeceklerini düşünüyorum’ dedi.

Tahminlere göre Arap dünyasının en büyük ekonomisi ve dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan’da 8.4 milyon yabancı işçi bulunuyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nde üç milyon işçi yaşarken kalan kısmı Kuveyt, Katar, Umman ve Bahreyn’de yaşıyor. Körfez ülkelerindeki yabancı işçilerin büyük çoğunluğu Hindistan, Sri Lanka, Pakistan, Bangladeş, Afganistan ve Endonezya ile Filipinler’den geliyor.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir