Anasayfa / Ekonomi Haberleri / ‘Koruma’ şemsiyesindeki fonlara olan ilgi artıyor

‘Koruma’ şemsiyesindeki fonlara olan ilgi artıyor‘Koruma’ şemsiyesindeki fonlara olan ilgi artıyor

Faizlerin düşük seyrettiği, global risklerin yükseldiği son birkaç yılda yeni trend, korumalı fonlar oldu. Faizlerin yüksek seyrettiği 2012’de getiriler düşse de bu fonlar, riskten kaçman yatırımcılar için iyi bir seçenek olabilir. Korumalı fonlar 3 milyar TL’ye yaklaşan değeri ile toplam fon pazarının yüzde 10.4’ünü oluşturyor.

Son yıllarda televizyon ekranlarında, gazete sayfalarında sık karşılaştığımız yeni yatırım enstrümanlarından biri de anapara korumalı ve garantili fonlar. Anapara Koruma Amaçlı Yatırım Fonları, yatırımcılara, ana paralarının koruma altına alınarak, farklı yatırım enstrümanlarının getirisine ortak olma olanağı sunuyor. Reel faizin düştüğü ve farklı yatırım alternatiflerine yönelme trendinin görüldüğü 2010 yılından bu yana 100’ün üzerinde yeni yatırım fonu kuruldu. 28 milyar TL’yi aşan toplam fon pazarında korumalı ve garantililerin payı 3 milyar TL’ye yaklaşan değerle yüzde 10.4’e eşit.

Bu fonlar, yatırımcının başlangıç yatırımının belirli bir bölümünün, tamamının ya da başlangıç yatırımının üzerinde belirli bir getirinin belirlenen esaslar çerçevesinde belirli vade ya da vadelerde yatırımcıya geri ödenmesini sağlamayı amaçlıyor. Uygun bir yatırım stratejisine ve kuaıcu ile garantör arasında imzalanan bir garanti sözleşmesine dayanılarak taahhüt edilen fonlara garantili fon deniyor. Yine uygun bir yatırım stratejisine dayanılarak en iyi performans esası çevresinde amaçlanan fonlara ise koruma amaçlı fon adı veriliyor.

OPSİYON İÇERİYOR

Halka arz yöntemi sadece belirli dönemlerde saüşı gerçekleşen anapara koaıma amaçlı yatırım fonları, genellikle altı ay veya daha uzun vadeli bulunuyor. Halka arz döneminden sonra fona yeni giriş yapılamazken, fondan çıkışlar belirli koşullar altında mümkün. TL bazında faiz elde edilebilecek yatınm alternatifleri arayan, ancak anaparasından kayıp yaşamak istemeyen yatırımcılar için uygun olan anapara koruma amaçlı fonlar ile daha çok altın, kakao, tarım ürünleri gibi emtia ürünleri ile gelişmekte olan ülke hisse senetlerine kadar geniş bir yelpazede yatınm yapılabiliyor.

Bu fonlara yatırım yaptığınızda paranızın büyük bölümü Hazine bonosu ya da sabit getirili enstrümanlara endeksleniyor, kalan bölümüyle de opsiyon satın alınıp karşılığında prim ödeniyor. Dolayısıyla opsiyon içerdiklerinden çok çeşitli, yani birçok farklı enstrümana endeksli koruma amaçlı fon olarak dizayn etmek mümkün. Örneğin hisse senedi, emtia, altın, döviz, faiz, yabancı hisse senedi endeksleri gibi farklı enstrümanlara yatırım yapılabiliyor. Bu fonlar, belli vade süresi içinde emtia fiyatlarındaki yükselişleri aylık olarak gözlemleyerek bu yükselişlerin ortalamasını getiri olarak paylaşım oranında yatırımcılara sunmayı hedefliyor.

Aitının yükseleceğini düşünüyorsanız, altına endeksli anapara korumalı fon alarak, anaparanızı koruyarak ve kaldıraçtan yararlanarak yükselişten getiri elde edebilirsiniz. Yükselmese de en azından anaparanızı korumuş olursunuz. Ya da IMKB 100 30 Endeksi’nin çok yükseldiğini, artık düşeceğini düşünüyorsanız, ÎMKB 30 Endeksi’nin düşüşünü öngören korumalı fonlara yönelebilirsiniz.
SEÇİCİLİK ÖN PLANDA

Belirsizliğin önceki yıllara oranla daha yüksek olduğu 2012’de yatırım araçlarının izleyeceği seyirde tahminde bulunmak zor. Mevcut koşullar devam ettiği takdirde faizlerde özellikle yılın ikinci yarısında düşüş bekleniyor. Döviz ise hareketli olmaya devam ediyor, ancak bir nevi yazı-tura olarak görülen dolar ve Euro yatırımı, döviz borcu olmayanlar için cazip görünmüyor. Borsada ise yüksek kazançlar sınırlı görünüyor.

  Dolar, Altın ve Borsa Yorumları Şubat 2013

2011 yılında borsa yatırım fonla-nnın performansına baktığınızda fonlar arasında seçici olmak gerektiği görüldü. Gerek A ve B tipi fonlarda, gerekse emtialara bağlı fonlarda kaybedenler bile oldu. Bu nedenle hisse senetlerinde olduğu gibi fon alımında da geçmiş performanslara ve fonun nasıl yönetildiğine dikkat etmek gerekiyor. Özellikle 2011 ’den daha zor bir piyasa beklenen 2012’de dalgalı seyir bekleyenler çoğunlukta. Bu nedenle seçicilik ve uzmanlık ön plana çıkacak. Anapara korumalı fonlar, az risk almak isteyenler için seçenek olabilir.

FAİZLER YÜKSEK

Ancak faizlerin yüksek kalması beklentisinin olduğu 2012’de korumalı fon getirilerinde çok büyük artışlar beklenmiyor. Oyak Yatırım Menkul Değerler Hazine Grup Müdürü Mustafa Akyol, yatırımcıların konvansiyonel yatınm araçlarının faizinin birkaç puan üzerinde getiri beklentisiyle korumalı fonları aldığını, çok yüksek getiri beklentisinde zaten olmadıklarını belirtiyor. Yüksek enflasyon nedeniyle reel getirinin eksi olabildiğini ve anapara koruması sağladığı için güvenli olduklarını belirten Akyol, “Bu nedenle doğru dizayn edildiğinde ve müşteriye doğru aktarıldığında cazip bir ürün ve talep görüyor. Bankalar da talebin yüksek olduğunu belirtiyor” diyor. Ürünü satın alan yatırımcı profilinin opsiyon-lara dair derin bilgiye sahip olmak durumunda olmadığını belirten Akyol, “Standardın üzerinde getiri elde edip etmemeyi büyük ölçüde katılım oranı belirliyor” diyor.

GETİRİSİ ARTMALI

Gedik Yatırım Hazine Müdürü Kutalmış Keskin anapara korumalı fonların cazip hale gelmesi için getirisinin artması gerektiği kanaatinde. Keskin, “Yüksek kâr getiren sıra dışı bir örnek bulamıyoruz. Anaparayı garanti ederek, tahvil-bonoyla da yüzde 10 faiz alarak yüksek getiri elde edilebilir” diyor.

Son dönemde sıkça ihraç edilen anapara korumalı fonlar, diğer ürünlere göre daha karmaşık olması nedeniyle telefon bankacılığı ve internet gibi alternatif kanallardan satış yapılamıyor. Bankalar kendi şubeleri aracılığıyla satışlarını gerçekleştiriyor. Yatırımcıların talep toplama dönemlerinde başvurmaları durumunda talep toplama süresi sonunda fonlar hesaplarına geçiriliyor.

Yatırımcının burada dikkat etmesi gereken konu, fonun yatırım vadesinin kendi yatırım isteklerine uygun olup olmaması ve hangi opsiyona, ne kadar getiri potansiyeli ile yatırım yaptığını iyi anlamasıdır. Vade sonunda önce çıkışlarda genellikle erken çıkış komisyonu alınıyor. Bu oran yüzde 1 ile yüzde 3 arasında değişiyor.

KORUMALI FONLARA GİRİŞ

Anapara koruması: Vade sonunda yatırımcının ana parasını korumayı hedefler.

Bu amaçla fonun belli bir bölümü sabit getirili enstrümanlara yatırılır.

Vade: Bu fonlar belli bir vade sonunda koruma sağlar. Vade bitiminden önce yatırımcı çıkış yaptığı takdirde anapara korumasından faydalanamaz.

Giriş çıkış kuralları: Fonlara giriş belli bir talep toplama süreci içinde yapılır. Bu süre bitiminden sonra satış kapanır, ancak fondan çıkışlar için fon iç tüzüğünde belirtilen aralıklarla fon fiyatla’ yayınlanır.

Opsiyon: Fonun cazip oıamlmesı için yatırım yapılan ve getiriyi sağlaması beklenen yatırım aracı. Opsiyonlar çok çeşitli enstrümanlar üzerine olabilir. Hisse, faiz, altın, emtia endeksleri, yabancı hisseler ve endeksler gibi.

Kıvanç Özvardar
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir