Anasayfa / Haberler / KOSGEB’den Krize Özel ‘Cansuyu’

KOSGEB’den Krize Özel ‘Cansuyu’KOSGEB’den krize özel ‘Cansuyu’

Durgunluk dönemlerinde satışların da azalmasına bağlı olarak şirketlerin nakit akışı ve kâr marjlarında daralma olabiliyor. Bu noktada finansman sıkıntısı çeken KOBİ’lerin yöneleceği ilk alan olarak da krediler öne çıkıyor.

Cansuyu Kredisi adı altında imalatçı KOBİ’lere “sıfır” faizli kredi destekleri veren KOSGEB, bu kredileri imalatçı KOBİ’lere yönelik 1000+1000 Makine Alım Kredisi, İmalatçı Esnaf ve Sanatkarlara yönelik “Sıfır” faizli Cansuyu Kredisi ve ihracatçı KOBİ’lere yönelik “Sıfır” faizli ihracat Kredisi başlıkları altında sunuyor.

Bu krediler daha önce sadece kamu bankaları aracılığıyla verilirken, bu yıl özel bankalar da aracılık yapmaya başladı. Özellikle makine alım kredisi projesinde sadece Garanti Bankası, iş Bankası, TEB, Yapı Kredi ve Alternatif Bank yer alırken, sonraki iki projeye HalkBank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank da katıldı.

Bu kredilerin en büyük özelliği, sıfır faizli olmalan ve müşteriye sadece ana paranın borç kaydedilmesi. Bu noktada KOSGEB, kredinin faizini şirket adına karşılıyor.

İhracat kredisi başvuruları yeni başladı KOSGEB’in ihracatçı KOBİ’lere yönelik olarak başlattığı “Sıfır” faizli İhracat Destek Kredisi’ne başvurular,

15 Eylül’de başladı, ihracatçı KOBİ başına üst limitin 100 bin dolar olduğu ve toplamda 650 milyon dolarlık destek sağlanacak olan krediden ihracat taahhüdü veren, 250 kişiden az çalışan istihdam eden, yıllık net satış hasılatı ya da mali bilançosu 25 milyon YTL’yi aşmayan, imalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’ler yararlanabilecek.

Vadesi altı ay olan kredi, kullanıldığı tarihten itibaren altıncı ayın sonunda def’aten (alınan kredi tutarının, bir defada tamamı) geri ödenecek.

Destek Programı için ayrılan kaynağın yüzde 30’u başta Doğu ve Güneydoğu Anadolu olmak üzere kalkınmada öncelikli yörelere, kalanı ise normal ve gelişmiş yörelerdeki ihracatçı KOBİ’lere kullandırılacak. Teminat sıkıntısı yaşayabilecek KOBİ’ler, Kredi Garanti Fonu’na (KGF) başvurabilecek.

KGF desteği de var
1000+1000 Makine Alım Kredisi projesi, 2 bin küçük ve orta ölçekli imalat sanayi işletmesine sıfır faizli, toplamda 150 milyon YTL’lik kredi kullandınlması hedefleniyor. 18-24 ay vadeli olan bu destek programında KOBİ’ler faiz ödemeyecek, faizler tamamen KOSGEB tarafından karşılanacak. Ayrıca talep edildiği takdirde işletme başına 10 bin YTL’lik ihracat, teknoloji, kalite, markalaşma gibi alanlarda, hibe olarak 2 bin KOBİ’ye toplam 20 milyon YTL’lik KOSGEB destekleri de sağlanacak. Proje kapsamında ilk defa teminat bulmakta güçlük çeken KOBİ’lere KGF desteği de sunuluyor. Bu kredileri kullanan yer aldıkları programa göre değişmek üzere üç ya da iki yeni istihdam sağlaması gerekiyor.

  İnsanlara Girişimcilik Ruhunu Aşılamak Çok Önemli

Esnaf ve sanatkarların, finansman ihtiyaçlarının karşılanabilmesi ve piyasada yaşanan nakit sıkışıklığının bir ölçüde giderilebilmesi için sunulan “Sıfır” faizli krediden toplam 5 bin KOBİ’ye 125 milyon YTL’lik kredi kullandırılması planlanıyor. Kredinin ödeme koşulları ise ilk altı ayı ödemesiz, üç ayda bir ödemeli ve 18 ay vadeli. Program çerçevesinde imalatçı esnaf ve sanatkar başına 25 bin YTL kredi, kadın girişimcilere ise işletme başına 30 bin YTL’ye kadar kredi kullandırılacak.

Güvenlik belgesi için makine yatırımı

1000+1000 Makine Alım Kredisi’ni kullanan Eleks Yangın ve Güvenlik Sistemleri ‘1991 yılından bu yana yangın ihbar ve güvenlik alarm sistemleri konusunda malzeme satış ve taahhüt hizmeti veriyor. Şirketin genel müdür yardımcısı Murat Efir, krediyi detektörleri test edecek makine için kullandıklannı belirtiyor. 80 bin YTL kredi’ kullandıklarını ifade eden Efir, krediyi 18 ay vadede toplam dört taksitte ödeyeceklerini vurguluyor.

Türk Standartları Enstitüsü’nden (TSE) bu detektörlerin güvenlik sistemine uyumlu olduğunu gösteren EN54 belgesini almalan gerektiğini kaydeden Efir, “Bu belgeyi de ancak ürünleri test ederek alabiliriz. Bu makine ürünleri test etmemizi sağlayacak ve daha seri üretim yapabileceğiz. 2007 yılında 5 milyon YTL ciro gerçekleştirdik. 2008 yılında ihracatla birlikte 7 milyon YTL ciro hedefliyoruz” diyor.

Lüleburgaz’dan esnafa yoğun talep

Esnaf destek paketi kapsamında Can suyu kredisi kullanan Lüleburgaz’dan İsmailler Mobilya, mobilya imalat ve satışını yapıyor, ismailler Mobilya’nın sahibi Haşan ismailler, krediyi makine teçhizat yatırımı için kullandıklarını ifade ediyor.

Aynı zamanda Lüleburgaz Ağaç işleri ve Mobilyacıları Odası Başkanı olduğunu söyleyen ismailler, 24 ay vadeli toplam 25 bin YTL’ye kullandığı krediyle CNC tezgah alacağını belirtiyor. Kredinin kendisine birçok avantaj sağladığını kaydeden ismailler, “Bu kredi olmasaydı bu makineyi ancak üç yıl sonra alabilirdim. Benimle birlikte odamızdan 25 kişi daha bu krediyi kullandı. Trakya’da bu krediyi en fazla kullanan odayız” diyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir