Anasayfa / Kariyer ve İş / Koton’a takı yaparak başladı, kendi markasını yarattı

Koton’a takı yaparak başladı, kendi markasını yarattıKoton’a takı yaparak başladı, kendi markasını yarattı

Koton’un sahiplerinin takı tasarımlarını beğendiği Sakaryalı Yelda Birlik, fason üretimle başladığı takı ve aksesuar işini 2007 yılında yarattığı kendi markası Yelss’le büyüttü. Bugün sekiz mağazası olan Birlik’in hedefi, 2013 yılında Türkiye’de 20 mağazaya ulaşmak ve yurt dışında da şubeleşmek.

Sakaryalı Yelda Birlik’in hikayesi tek kelimeyle bir girişimcilik öyküsü. Halkla ilişkiler ve tanıtım okuyan ve özel bir sanat okulunda da iki yıllık resim eğitim alan Birlik, 2002 yılında yaratıcılığını ortaya çıkacak bir hobi ile ilgilenmeye başladı. Rengarenk boncuklar, taşlar ve zincirlerle yaptığı takıları hem kendisi kullanıyormuş hem de eşine dostuna hediye ediyordu.

Tasarımları bir gün aile dostları Koton’un sahipleri Gülden ve Yılmaz Yılmaz çiftinin dikkatini çekti. Yılmazlar’dan o dönem 6-7 mağazası olan Koton’a takı yapması için teklif aldı. Bunun üzerine Birlik’in hobisi işe dönüştü. Evde tek başına ürettiği takıları Koton müşterileri tarafından çok beğenilmiş ve yüksek satış rakamlarına ulaştı. Bunun üzerine Koton bir yıl kadar sonra, mağazalardaki takı standlarm yönetimini ona devretti.

Doğal olarak işleri artmış ve tek başına üretim yapmakta zorlanır oldu. Mahalledeki eli yatkın kadınlara takı yapmayı öğretip iş yaptırmaya başladı. Zamanla başka firmalardan da teklifler yağmaya başladı. Sonrasında ise ünlü departman store’lara da fason üretim yapar hale geldi. Bu alandaki potansiyeli görmesi onu kendi işini kurmaya yönlendirdi. 2007 yılında yarattığı ‘Yelss’ markasıyla Sakarya’dan mağazalaşmaya başlayan Birlik bugün sekiz şubeye ulaşmış durumda. Üstelik yurtdışında da büyüme hedefi var.

Tasarımın başında
Adından esinlenerek ortaya çıkardığı markasının kendi zevkini yansıttığını söylüyor Birlik. Rakiplerinin daha çok Uzakdoğu’dan ithal ettiği aksesuarların satışını gerçekleştirdiğini, bunların da metal ağırlıklı ürünler olduğunu söyleyen Birlik, Yelss koleksiyonlarında ise renkli boncukların, kumaşların ve kristallerin öne çıktığını belirtiyor. Her ne kadar altı kişilik bir tasarım ekibi olsa da koleksiyonlar tamamen kendisi tarafından hazırlanıyor. Bunun kendileri için bir avantaj olduğunu düşünen Birlik, şöyle devam ediyor: “Tasarımın başında olduğum için maaşlı tasarımcı çalıştırmak zorunda değiliz ya da tasarımcımızı başka bir şirkete kaptırmak gibi bir sorunumuz olmuyor. Türkiye’deki şirketler çoğunluk ithalatçı. Bizim ise ithalatımız yüzde 10 oranında. Genelde malzeme ithal ediyoruz. Her mağazamızda 8 bin ürün barındırıyoruz. Haftada iki kez mağazalara yeni ürün giriyoruz. Bu da bizim tasarım ve imalat gücümüzden geliyor. İthalatçılar bunu başaramıyor. Çünkü gümrük süreleri nedeniyle malını çekemediği için bu hızı yakalayamıyor.”

  İşadamı Billboardlara İş İlanı Verdi, Başvuran Olmadı

Yurtdışına açılacak

Geçen yılki cirosu 3 milyon lira olan şirket bu yıl ise 5 milyon lira hedefliyor. Toplam 75 çalışanı bulunan şirketin İstanbul, Ankara, Eskişehir, Sakarya ve İzmit’te toplam sekiz Yelss mağazası bulunuyor. Ayrıca Türkiye genelinde 60’a yakın satış noktası da mevcut. Yıllık 500 bin adetlik üretimlerinin yüzde 30’unun toptana, yüzde 70’inin ise mağazalarına gittiğini söyleyen Birlik, şöyle devam ediyor:

“Birçok marka önce İstanbul’da çok mağaza açtıktan sonra Anadolu’ya yöneliyor. Biz farklı bir yol izliyoruz, Anadolu’da da önemli lokasyonlarda mağaza açmayı doğru buluyoruz. Çünkü İstanbul’da benzeriniz çok ve rekabet gücünüz daha zor. Ama Anadolu’da tek oluyorsunuz ve daha çok şanslısınız. 2013 yılı sonuna kadar 20 mağazaya ulaşmayı hedefliyoruz. Aynca yurtdışında da beş tane Yelss mağazası açmayı planlıyoruz. Amerika Burlington, Kuveyt ve İran ile sıcak temas halindeyiz. Fransa ve Hollanda’da mağaza açmayı planlıyoruz.”

“Mahalle fabrikası kurduk”

Yelss’in kapısını ‘bize de üretim yapın’ diye çalan pek çok firma bulunuyor. Ama bu konuma geldikten sonra fasonculuğa dönmeyi düşünmüyor Birlik. Hem tasarlayıp hem üretim yapmanın zorlu bir süreç olduğuna ve markanın büyümesini desteklediğine vurgu yapan girişimci, bünyelerinde çalışan kadınlarla bir ‘mahalle fabrikası’ yarattıklarını söylüyor ve ekliyor: “20 kadınla başladığımız üretim yolculuğumuzu bugün 40 kadınla sürdürüyoruz. Bünyemizdeki kadınlardan ‘Eşim bile bu kadar kazanmıyor’ diyen var, bu çok hoşumuza gidiyor.

Evlerinde kendilerini programlayarak üretip belirttiğimiz zamanda teslim ediyorlar. Bütün kadınlar benden kurs gördü. Nasıl daha güzel ve sağlam takı yapacakları konusunda eğitimliler.”

Eşi destekçisi

Yelda Birlik’in en büyük yardımcı-sı ise eşi. Birlik tasarım ekibinin başında bulunurken işin finans ve bilgi işlem ayağıyla eşi ilgileniyor. Birbirlerinin alanına hiç müdahale etmediklerini söyleyen Birlik, şunları anlatıyor: “ Eşimin Sakarya’da Besler Gıda adıyla kuruyemiş sektöründe faaliyet gösteren bir şirketi vardı. Kuruyemiş toptan, perakende ve imalatı yapıyorlardı. Fakat o sektörde pek mutlu değildi. Bu nedenle bu alandan çıkıp bütün yatırımını benim işime yönlendirdi. Sakarya’da gıda şirketinin merkezdeki binası yeni markamızın merkezi haline dönüştü. Böyle bir dönüşüm oldu.”

Özlem Bay Yılmaz
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Konferanslara Katılarak Parlak Bir CV Yazmak

Parlak ve ilgi çekici bir CV yazmak. Orijinalinin simülasyonu olan Model Birleşmiş Milletler (MUN) konferansları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir