Şirket Haberleri

Koton’da eleman avı başladı!

2010’u 49 yeni mağazayla kapatan Koton, yeni yılda da büyümeye devam edecek. Hedefi büyük tutan yetkililer, 2015’te 2.5 milyar TL ciro ve 700 mağazaya ulaşmayı planlıyor

Perakende sektörünün önde gelen markaları arasında yer alan Koton, 2011 yılını yeniliklerle karşılıyor. Mevcut 259 mağazaya yurtiçinde 40, yurtdışında 25 olmak üzere yenilerini ekleyeceklerini söyleyen şirket yetkilileri, yeni yılda yüzde 45 büyümeyi hedefliyor. Bu sayede şu anda 2 bin 20 olan çalışan sayısı da franchiselarla birlikte dört bine çıkacak. Yani Koton’un toplam bin 980 yeni çalışana ihtiyacı olacak.


54 ilde, 24 ülkede faaliyet gösteren Koton’un Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Yılmaz, 2011’de yeni pazarlara açılacaklarını müjdeliyor. “Bizim için yeni olan Mısır, Libya gibi Kuzey Afrika ülkelerinde mağazalar açacağız. Körfez Bölgesi, Rusya ve Balkan ülkelerindeki mevcudiyetimizi güçlendireceğiz” diyen Yılmaz, planlar tutarsa 2015 yılında 700 mağaza ve 2.5 milyar TL ciroya ulaşacaklarını söylüyor.

2011’de plaj giysisi pazarına da gireceklerini açıklayan Yılmaz, “Üç yıl içinde her şeyi satan mağaza olmak istiyoruz” diyor. Bu amaca yönelik olarak yeni yılda yaklaşık 30 pilot mağazada büyük beden ve çocuk giyim üzerine denemeler yapılacak. Zaman içinde de ortalama bin metrekare olan mağaza büyüklükleri iki katına çıkarılacak.H&M’i tanıyoruz
Yılmaz Yılmaz’a göre 2011’de yüksek maliyetler sebebiyle perakendeciler ya fiyat artırımına gidecek ya da kar marjından vazgeçecek. Koton’un ikinci şıkkı seçeceğini belirten işadamı, yeni yılda “Sizin için moda” anlayışıyla hareket edeceklerini vurguluyor. Geçtiğimiz kasım ayında Türkiye’deki ilk mağazasını açan H&M’in Türkiye pazarına girmesini “pazar için” olumlu bir gelişme olarak değerlendiren Yılmaz, faaliyet gösterdikleri 24 ülkenin çoğunda H&M’le aynı alışveriş merkezlerinde bulunduklarını söylüyor. Yeni markayla rekabete alışık olduklarını belirtiyor.

Yılda 15 bin modelin üretildiği Koton, 2010 yılını ise 37’si yurtiçinde olmak üzere toplam 49 mağaza açarak tamamladı. 2009’da hazırlıklarına başlanan Homewear Koleksiyonu da yıl içinde yaygınlaştırıldı. Ayrıca ev ve işyerlerinde geçirilen saatleri daha eğlenceli hale getirmek üzere “Fun at Home” “Fun in the Office” ürünleri mağazalarda satışa çıkarıldı. 2011’de de bu eğlenceli ürünler, çeşitlenerek mağazalardaki yerini alacak.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu