Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Kredi faizlerinde indirim yok!

Kredi faizlerinde indirim yok!Erdem Başçı’nın başkanlığını yaptığı Merkez Bankası, politika faizini indirmedi ama bankaların fonlama maliyetlerini fiilen aşağı çekti. Daha önce yüzde 7-8 aralığında seyreden fonlama maliyetleri, yüzde 5.80’e kadar geriledi. Bankaların mevduat faizleri de iki haneli oranlardan yüzde 8’lere geriledi.

Bankaların fonlama maliyetlerindeki düşüş, kredi faizlerine ‘kısmen’ yansıdı. Edindiğimiz bilgilere göre, bankaların kredi faizleri yüzde 12 ile 18 arasında değişiyor. Doğal olarak oranlar, şirketlerin kredibilitesiyle yakından ilgili.
Ayrıca, bankaların yeni kredi açma konusunda isteksiz olduğu söyleniyor. Bir bankacı, “Piyasadaki sıkışıklık ortada. Siyasi gelişmeler nedeniyle de piyasadaki tedirginlik arttı. Bu ortamda kimse pek açılmak istemiyor” değerlendirmesini yapıyor. Küçük ve orta ölçekli işlemlerin yakın ilgisine mazhar olan faktoring şirketlerine gelince… Edindiğimiz izlenim, faktoring şirketlerinin de özellikle de karşılık çeklerle ilgili endişeler ve piyasadaki sıkıntı nedeniyle, krediler konusunda ayağını gazdan çektiği yönünde. Hatta, bazı şirketlerin hafiften frene basarak viteslerini düşürdüğü söyleniyor.

  ABD’deki kuraklık bize 500 milyon $’a patlayacakYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir