Anasayfa / Ekonomi-Finans / Kredi Kartıyla Yapılan Taksitli Satışlara Sınır

Kredi Kartıyla Yapılan Taksitli Satışlara Sınır
Akaryakıt ve gıdada kredi kartına taksit yapılmasına ‘dur’diyen ekonomi yönetimi şimdi de mobilya, beyaz eşya ve ayakkabı gibi sektörlere el atmayı planlıyor. Sektör temsilcileri taksit sınırlamasının işleri daraltacağını, senetli satışın geri geleceğini söylüyor…,

taksitli satislar

EKONOMİ yönetimi kredi kartıyla yapılan taksitli satışlara sınır getirmeyi planlıyor. Türkiye bu planı ilk olarak geçen ayın ortasında Başbakan Yardımcısı Ali Babacanın ağzından duydu. Babacan, son iki yılda taksitli kredi kartı harcamalarının iki kat arttığını belirterek, önlem alınacağım açıkladı. Beyaz eşya, mobilya gibi sektörlerde kredi kartına yapılan taksit sayısının sınırlandırılacağını belirten Babacan, “Bir ayakkabı 24 ay taksitle satılır mı?” diye yakındı. Kredi kartlarıyla ilgili alınacak tedbirler taksit sınırlamasıyla kalmayacak gibi görünüyor. Asgari ödeme tutarının da yüzde 25’ten 30’a çıkarılacağı belirtiliyor. Gelire göre ‘tek limit’ uygulamasına geçilmesi de beklentiler arasında. Ekonomi yönetimini tedbir almaya iten rakamlara gelince… Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verilerine göre, taksitlen-dirilmiş kredi kartı borcu Aralık 2011’de 26 milyar TL iken 14 Ekim 2013 itibariyle 48 milyar 573 milyon TL’yi buldu. Bu da 83 milyar 534 milyon TL’lik kredi kartı harcamasının 34 milyar 961 milyon TL’sinin taksitsiz satış olduğu anlamına geliyor.

“SENET GERİ DÖNER”

Bazı sektörlerde alışverişin neredeyse tamamı, kredi kartına taksitli satışa dönmüş durumda. Sınırlama getirilmesi planlanan mobilya, beyaz eşya gibi sektörlerde satışların yüzde 80’inin, ayakkabı ve giyimde ise yüzde 90’ının taksitli satışlardan oluştuğu tahmin ediliyor. Peki, kredi kartı kullanımına sınırlama getirilmesi ticareti daraltır mı?

Sektör temsilcileri ilk etapta işlerin yüzde 10-20 oranında daralacağı konusunda hemfikir. Özellikle büyük miktarlarda satışların yapıldığı mo bilya ve beyaz eşyada senetle satışın tekrar gündeme gelmesi bekleniyor. Merinos Mobilya’nın da sahibi olan Erdemoğlu Şirketler Grubunun Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, “Ekonomi yönetimi iç pazardaki satışları frenleyip firmaları ihracata yönlendirmeye çalışıyor. Buna çok yanlış bir yaklaşım diyemem. Kredi kartı yokken de iç piyasada satış yapıyorduk. Su akar yolunu bulur; bayimiz senetli satışa geri dönecektir. İşlerde ilk etapta daralma olsa da piyasa yolunu bulacaktır” diyor.

Mobilya sektöründe satışların yüzde 80-85’i kredi kartına taksitli satışlarla yapılıyor. Sektördeki üreticiler kredi kartına peşin fiyatına altı taksit yapıyor. Bankaların promosyonlarıyla taksit sayısı 12 aya kadar uzayabiliyor. Vade farkı konulduğunda, taksit sayısı 24 hatta 36 aya kadar çıkabiliyor. Örneğin, 12 taksitlik bir kampanyada ürün alan tüketici borcunu bir yılda öderken, bayi parasını bankadan altı ayda alıyor.

MOBİLYACI ENDİŞELİ

Natuzzi, Karteli, Cattelan Italia, Mercantini, Desiree, Arketipo gibi 45’e yakın uluslararası markanın Türkiye temsilcisi olan Sihir Mobilyanın Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çermik’in verdiği bilgiye göre, şirket satışlarının yüzde 80’ini kredi kartı ile gerçekleştiriyor. Kredi kartı ile yapılan satışların da yüzde 60i taksitli satışlar… Genelde firma olarak sekiz taksit uyguladıklarım söyleyen Çermik, bankaların uyguladıkları özel promosyonlarla satışların 12 taksite kadar çıkabildiğini söylüyor. Kredi kartıyla taksitli alışverişin kısıtlanmasının bu yıl küçülen mobilya piyasasını daha da daraltabileceğim vurgulayan Çermik, endişelerini şöyle dile getiriyor: “Günümüzde en yüksek gelir seviyesine sahip müşteriler dahi kredi kartına taksit istiyor. Ayrıca uzun taksitler sayesinde ekonomik özgürlüğünü az çok kazanmış kadınlar, eşlerine sormadan mobilya veya mobilya aksesuar alışverişi yapabiliyor. Komple ev döşemesi gibi büyük alışverişlerde kart taksitlerinin kısıtlanması çek kullanımının yaygınlaşmasına yol açar diye kendi adıma korkuyorum.”“TÜKETİCİ BİLİNÇLENDİ”

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Ayakkabıya 24 ay taksit mi olur?” diyerek taksitli satışların geldiği noktayı anlatmıştı. Ancak sektör temsilcileri 24 ay taksitle ayakkabı satıldığını hiç duymadıklarını maksimum sekiz taksit uygulandığını belirtiyorlar. Halen altı taksit uygulaması yaygın.

Beta Shoes Genel Müdürü Özlem Ikiı-şık, ağırlıklı olarak üç ya da dört taksit yaptıklarını vurguluyor. Türkiye genelinde kendilerine ait 32 mağazaları olduğunu belirten Ikiışık, “Müşterilerimiz de genelde üç taksiti geçirmememizi istiyorlar. Bizim yaptığımız üç taksitin üzerine banka da en az üç taksit verince, îg toplam altı taksite çıkıyor” diyor. Tüketicinin geleceğe borçlanmasını engellemek için taksit sayısının sınırlandırılmasını doğru bulan Ikiışık şu değerlendirmeyi yapıyor: “Mobilya ve beyaz eşyayı 12 taksitte almak mantıklı ama bizim sektörümüzde mantıksız. Mallar uzun taksitlerle satılsa bile bayi parayı almak için 12 ay beklemiyor. Gidip bankaya kırdırıyor. komisyon veriyor. 12 ay bekleyenler bu maliyeti ya fiyatın üzerine koymak ya da karından fedakarlık etmek zorunda kalır.”

“12 AY TAKSİT NORMAL”

Kredi kartıyla taksitin sınırlandırılması beklenen sektörlerden biri de beyaz eşyayı da içinde barındıran dayanıklı tüketim mallan sektörü. VestcFin üreticisi Zorlu Holding’iıı CEO’su Ömer Yiingül. kredi kartına taksitin beyaz eşyada da 12 taksitle sınıflandırılmasının makul olacağını söylüyor. Şu anda ekonomi yönetiminin de bu yaklaşımda olduğunu belirten Yüngül, “Bence sınırlandırma kredi kartıyla yapılan satışları olumsuz etkilemez. Nihayetinde insanlar ihtiyaçtan alıyor. Ancak yine de senetle satış yapanların satışları bir miktar artabilir. Zaten piyasada senetle satanlar 18-24 ay taksit yapıyor. Piyasada belki bir miktar senede dönüş olabilir ama onda da teminat sorunu yaşanacaktır” diye konuşuyor. Daikin Türkiye CEO’su Haşan Önder, beyaz eşya sektörü için 12 ay vadenin normal olduğunu belirtiliyor. Mağazalarda nakit alışverişin dışındaki satışların yüzde 90inm kredi kartıyla yapıldığını vurgulayan Önder, “Taksitlerin sınırlandırılması sıkıntı yaratabilir; özellikle de 12 aydan daha az taksit yapılması istenirse… Bu tür düzenlemelerde tüketici talebini öteleyebilir. Nihayetinde biz sezonluk ürünler satıyoruz. Taksitin maliyetine de bankalarla birlikte üretici ortak katlanıyoruz” diye konuşuyor.

Ali Murad KIZ1LTAŞ / İnci Deri Yönetim Kurulu Başkanı
Kademeli düzenleme yapılmalı

Giyim ve ayakkabı perakende sektörü, yapılan alışverişin taksitlerinin kullanılan sezonda bitmesini istiyor.

Yani, yaz sezonunda alınan bir ürünün ödemesi kış sezonuna kadar bitmeli. Bu nedenle sektör maksimum altı taksit yapıyor. Bankaların kampanyalarıyla taksit sayısı biraz artıyor. Ancak sektörde Sayın Babacan’ın dediği gibi 24 ay taksit hiç duymadım. Son zamanlarda tüketici de bilinçlendi. Bir ayakkabıya altıdan fazla taksit yapmak istemiyor.

Organize perakendede sistem, kredi kartına taksit uygulaması üzerine kuruldu. Gıdada olduğu gibi taksitli ödeme imkanının tümden hemen kaldırılması, perakende sektörünün tökezlemesine neden olur. Ancak ekonomi yönetimi “Üç sene içinde ikiden fazla takside izin verilmeyecek” gibi bir yaklaşım sunarsa hem tüketici hem firmalar kendisini hazırlar.

Davut DOĞAN / Doğtaş Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı
Mobilyada altı ay taksit yetersiz

Dünyada mobilyanın ”mortgage” gibi çok uzun vadeli alındığını biliyoruz. Bizde kredi kartına 36 ay taksitle mobilya alındığını görmedim. Genelde şu sıralar 12 ay taksit yapılıyor. Bugünlerde dört ay ertelemeli kampanyalar yaygın. Böyle olunca taksitler 16-18 aya kadar çıkıyor. Mobilyada 12 ayın altında taksitler olursa bunun sektörü sıkıntıya sokacağını düşünüyorum. Taksitler altı ay ile sınırlandırılırsa satışlar yüzde 10-20 düşebilir. Genelde kredi kartı başına 2 bin 500-3 bin TL’lik satışlar yapıyoruz. Mobilya, dayanıklı tüketim malı olduğu için vadeleri uzun tutmak zorundayız. Firma olarak kredi kartıyla satışımız yüzde 85 civarında. Senetle satış yok gibi… Ancak kredi kartına sınırlama gelirse sektör senede dönmek zorunda kalır. Bu da kayıt dışına kayma oranını artırır.


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir yorum

  1. tabii sizin için sıkıntı yok ama olan var olmayan var bu gün 3.000 tl tutarında alışveriş yapıyorsun diyelim eee taksit sayısı 9 ayda ben 1000 tl kazanıyorsam ev kiraysa nasıl ödeyeyim akıl var mantık var ama 12 ay vadeyle rahatça ödeyebiliniyordu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir