Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Kredi kartlarından vazgeçilebilir mi?

Kredi kartlarından vazgeçilebilir mi?Kredi kartları paranın yerine geçen, kayıt dişiliği azaltan, gerektiği gibi kullanıldığında tüketiciyi koruyan, çağdaş bir enstrüman…

Kredi kartlari ekonomi

GÜNDEMİ oluşturma, değiştirme, kısacası gündemi yönlendirme konusunda bir “usta” olan Başbakan Tayyip Erdoğan, yine gündeme damgasını vurdu. Bir toplantıda vatandaşların kredi kartı kullanmamaları mealinde bir cümle kullandı. Ortalık yine karıştı. Herkes kendince bir yorum yaptı. Konuya özellikle de kayıt dışı ekonominin önlenmesi ve ekonominin canlılığını sürdürmesi yönüyle bakanlar oldu. Kimi basın ve medya kuruluşu da Başbakanı, kendi bakanlarının geçmişteki aksi yöndeki beyanları ile vurmak istedi.

Aslında, Başbakanın kredi kartlarının kullanılmaması yönündeki değerlendirmesinin altında, faiz lobisine başkaldırı yatıyordu. Yani kredi kartları kullanımının vatandaşa faiz maliyeti oluşturduğunu ve bunun da binlerinin işine geldiğini vurguluyordu. Dolayısıyla son zamanlarda üzerine vurgu yaptığı “faiz lobisi”ni bir başka açıdan vurmak istiyordu.

Açıkçası konunun hedefinde bankalar vardı. Onun için de kimi bankacılar konuyu savunmaya çalıştı. Ancak özellikle kapalı kapılar ardında ve siyasi çevrelerde konunun yansıması daha olumsuz oldu.

Gerçekten de bu kredi kartları konusu nedir? Bir bela mıdır?

Öcü müdür? Vazgeçilmez midir?..

RAKAMLAR NE ANLATIYOR?

Gelin konuyu rakamlarla ortaya koyalım. Bazen rakamlar her şeyi çok daha iyi ifade eder. Rakamlar neyi söylüyor ona bir bakalım.
Bankalararası Kart Merkezi (BKM) istatistiklerine göre, 2012 yılı Mayıs ayında Türkiye’de 52.8 milyon adet kredi kart bulunurken, 2013 Mayıs sonu itibarı ile kredi kart sayısı yaklaşık 56.4 milyon adede ulaştı. Para çekmek dışında birçok işlemin de yapılabildiği ATM ağı da genişlemeye devam etti. 2012 Mayıs ayında 33 bin 800 adet olan ATM sayısı 2013 Mayıs sonunda 39 bin adede yaklaştı.

BKM verileri, banka kartlarının artık para çekmek dışında alışveriş amaçlıda yoğun olarak kullanıldığını gösterdi. Sadece Mayıs 2013 ayında gerçekleşen yaklaşık 287 milyon adet kartlı alışveriş işleminin yüzde 18’i banka kartları ile yapıldı. Banka kartı ile yapılan işlemlerde 1.8 milyar TL tutarında alışveriş gerçekleşirken geçen yılın aynı dönemine göre büyüme oranı yüzde 40 oldu. Öte yandan kredi kartları ödemelerinde ortalama değer 145 lira seviyesinde gerçekleşti. Banka kartlarının alışveriş işlemleri

  İhracatçı 2016’dan umutlu

içindeki payı da artmaya 2013 Mayıs sonu 56 milyon 361 bin devam etti. 2012 yılı 2012 sonu 54 milyon 342 bin Mayıs itibariyle banka 2011 sonu 51 milyon 360 bin kartlarının alışveriş adedi 2010 sonu 46 milyon 956 bin içerisindeki oranı yüzde 2009 sonu 44 milyon 392 bin 14 iken, 2013 yılı Mayıs ayında bu oran yüzde 17. 9 a yükseldi. BKM verilerine göre banka kartlarının sayısı yıllar itibariyle şöyle seyrediyor: Yukarıdaki tablo, kredi kartı sayısının yıllar itibariyle düzenli ve sürekli olarak arttığını gösteriyor. 2009 kriz yılından bu tarafa kredi kartı sayısındaki artış oranı da yüzde 27’ye ulaşıyor.

Aşağıdaki tablo da yıllar itibariyle kredi kartlarıyla yapılan işlem sayısını ve buna ilişkin işlem tutarlarını gösteriyor. Her yıl 2 milyarın üzerinde işlem yapıldığı ve bu yılın ilk beş ayında bu rakamın 1 milyarı geçtiği anlaşılıyor. Öte yandan, işlem tutarının da geçen yıl 324 milyar TL ve bu yılın beş ayında da 150 milyar TL olduğu görülüyor. Kısacası kredi kartları;

Ekonomide iç talebi canlandıran ve dolayısıyla büyümeyi tetikleyen, kayıt dışılıkla mücadelede çok etkin olan, satın alınan mal ve hizmetler yönüyle tüketiciyi koruyan, artık paranın yerine geçen çağdaş ve vazgeçilmez bir enstrüman.

Ancak, aynı zamanda insanlara tüketim çılgınlığı aşılayan, adeta uyuşturan, dolayısıyla insanların ayağına göre yorganını uzatmasını engelleyen, zararlı bir alışkanlık.

PROF. DR. NEVZAT SAYGILIOĞLU / Para
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir