Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Kredi Kartlı Ödemede Avrupanın Üçüncü Büyük Pazarı Olduk

Kredi Kartlı Ödemede Avrupanın Üçüncü Büyük Pazarı Olduk

Kartlı ödeme konusunda Avrupa’nın en büyük üçüncü pazarı olduk! İşte Bankalararası Kart Merkezi’nden gelen açıklama…

Bankalararası Kart Merkezi’nin yeni genel müdürü Soner Canko, temel hedeflerinin “nakit kullanımı yerine banka ve kredi kartlarının tercih edilmesini sağlamak” olduğunu söyledi. Türk kartlı ödeme sektörünün kısa sürede Avrupa’nın en büyük üçüncü pazarı konumuna geldiğini belirten Soner Canko, Bankalararası Kart Merkezi’nin Avrupa’nın en büyük üçüncü servis sağlayıcısı olduğunun da altını çizdi. Haziran 2011 itibarıyla Türkiye’de 49 milyon adet kredi kartı, yaklaşık 2 milyon POS terminali, 30 binin üzerinde ATM ve 75 milyonu aşkın banka kartı adetine ulaşıldığını sözlerine ekledi.

Kartlı ödeme sistemlerinde yakın gelecekte beklenen gelişmeler hakkında açıklamalar yapan Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko, Avrupa’da kartlı ödeme sistemleri konusunda en hızlı gelişen pazarlardan birine sahip olan Türkiye’nin, yeni nesil ödeme teknolojilerini uygulayan öncü ülkeler arasında olduğunu bildirdi. BKM olarak yeni nesil ödeme teknolojilerinde altyapı ve araştırma çalışmalarını hızlandıracaklarını söyleyen Soner Canko, “Toplu taşımada kartlı ödeme sistemlerinin kullanımının tüm Türkiye geneline yayılması, e-devlet projelerinde ödeme sistemlerinin yaygınlaştırılması ve temassız kart teknolojilerinin yoğun bir şekilde kullanılacak olması ile 2023 yılı itibariyle nakit tarihe karışacak” dedi.YABANCI TURİSTLER ALTI AYDA 2,3 MİLYAR DOLAR TUTARINDA DÖVİZ BIRAKTI
Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko, yaz sezonunda ülkemize gelen turist sayısının artması ile kredi kartı ile yapılan harcamaların da arttığını söyledi. Ocak-Haziran döneminde yabancı kartlarla yapılan alışveriş tutarının 2,3 milyar dolar’a ulaştığını söyleyen Soner Canko, bu tutarın bir önceki yıla oranla yüzde 35 oranında artışı ifade ettiğini belirtti.
Soner Canko, bu yıl tatillerini ülkemizde geçirmeyi tercih eden Arap ülkelerinden gelen turist sayısında, önceki yıllara göre önemli bir artış gözlendiğini belirtirken, yabancı turistlerin perakende sektörüne büyük bir ivme kazandırdığının da altını çizdi ve yaz sonuna kadar yabancı kartlarla yapılan alışverişlerde kuyumculuk, tekstil ve hizmet sektörü harcamalarında önemli bir artış beklediklerini de sözlerine ekledi.

E- TİCARET COŞTU
2011 yılı ilk altı aylık e-ticaret kullanım verilerini değerlendiren Soner Canko, hızlı ve kolay alışveriş olanağı sağlayan e-ticareti tercih edenlerin her geçen gün arttığını söyledi. Canko, kart sahiplerinin güvenlik konusunda bilinçlendirilmesi ve düzenlenen kampanyaların e-ticaret hacminin artışında olumlu etki yarattığını belirtti.
Soner Canko, “Yerli ve yabancı kredi kartları ile farklı elektronik ticaret sitelerinden yaptığımız harcamaların işlem adedi geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 40 oranında artış göstermiştir.” diye onuştu.

Türkiye’nin dünyada en fazla internet kullanıcısına sahip ilk 15 ülke içinde bulunduğunun altını çizen Soner Canko internet erişimine sahip olan kullanıcı sayısındaki artış, yerli ve yabancı firmaların e-ticaret yatırımı yapması, mevcut firmaların altyapılarındaki iyileştirmeler, tanıtım faaliyetlerindeki artış ve internet alışverişindeki fiyat ve kolaylık avantajı ile e-ticaret hacminin gelecek dönemde daha da artmasını beklediklerini anlattı.

AHT
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir