Anasayfa / Şirket Haberleri / Kroman Çelik Anadolu’nun en büyük şirketi oldu

Kroman Çelik Anadolu’nun en büyük şirketi olduKroman, 5 yıldır zirveden inmiyor

Demir çelik sektöründe 1966 yılından beri faaliyet gösteren Kroman Çelik, Anadolu’nun en büyük 500 şirketi sıralamasında beş yıldır sürdürdüğü liderliğini bu yıl da korudu, istihdamını artıran, yatırımlarına devam eden şirket, 2011 yılında 2.4 milyar TL cirosuyla Anadolu’nun en büyük şirketi oldu. Türkiye ve dünya demir çelik sektörünün talepleri doğrultusunda nihai ürüne geçen Kroman, haddehane kapasitesini artırdı.

Demir çelik dünyada en hızlı büyüyen sektörlerden biri. Özellikle son üç yıldır hızlı bir büyüme trendine giren sektörde başarılı olmanın sırrı, yüksek kapasiteli çalışmak ve malı zamanında ve eksiksiz alıcıya göndermekten geçiyor. İşte bu noktada Türkiye’de yatırımlarını, pazarın taleplerine göre hız kesmeden devam ettiren ve ihracatta büyük bir ivme yakalayan Kroman Çelik, Ekono-mist’in Anadolu 500 Araştırması’nda 2 milyar 379 milyon TL’lik cirosuyla lider oldu.

HADDEHANE YATIRIMI

Demir çelik yarı mamül ve mamullerini üreten Kroman Çelik, ciro ve ihracattaki bu başarısını geçtiğimiz bir kaç yılda yaptığı haddehane yatırımına bağlıyor. 100 milyon dolara varan bu yatırımla, nihai ürüne geçen ve sıçrama yapan şirket, ihracat kapasitesini de artırdı. Kroman, yarı mamülden nihai ürüne döndü. Cirosu arttı, eskiye göre çok daha fazla bir oranda ihracat şansı sağladı. Üretim şekli öyle değişti ve yurt dışından yarı mamül ithal eder hale geldi. Kroman, Türkiye’de ilk defa üç farklı ürünü üretebilecek modern bir haddehaneye sahip oldu. Ayrıca şirketin karlılığının da bu yatırımla birlikte arttığı belirtiliyor.

Üretim sürecinde hurda eritimi sonrasında sıvı çelik ve ara mamül olarak kütük demir ortaya çıkıyor. Ve bu demir haddeleniyor, nihai mamül ortaya çıkıyor. Nihai mamül haddehaneden çıkan

KROMAN mamül. Kroman’ın buradaki kapasitesi yüksek. Ancak sıvı çelik yani kütük demir elde etme kapasitesi düşük kaldığı için şirket bu düşüklüğü içerden tedarik yoluyla ya da ithalat yoluyla ayakta tutuyor.
KÖRFEZ’E İHRACAT ARTTI

Kroman Çelik, ticaretinin büyük bölümünü ihracattan sağlıyor. Körfez ülkelerinin tamamına ihracat yapan şirketin halen Avrupa ve ABD’ye ihracatı çok az bir düzeyde devam ediyor, ihracatta özellikle Körfez Bölgesi’nde çok kalıcı, çok süreklilik arz eden ilişkiler kuran şirketin, bu ilişkileri gerek malzemenin kalitesi gerekse kontratların zamanında aksamadan yerine getirilmesi açısından geliştirdiği belirtiliyor.

  Chicco Via\Port’ta Mağaza Açtı

Yeni yatırımlar yaparak, kapasitelerini artıran şirketlerin, dünya genelindeki sektör büyümesiyle birlikte hem cirolarını, hem de ihracatlarını büyüttüğü gözleniyor. Kroman Çelik Genel Müdürü Sermet Hatu-noğlu, “Sektörde çıtamızı hep yüksek tutmaya çalıştığımızdan yatırıma büyük önem veriyoruz ve bugüne kadar yatırımlarımızı aksatmadan gerçekleştirdik. Bizim sektörde yatırım yapmadan durursanız geri gidersiniz. Dünyadaki değişimi ve teknolojileri yakından takip edip bu gelişmelere ayak uydurmak için yatırımlarımızı sürdürüyoruz” diyor.

ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ

Demir çelik sektöründe ürün gamının geniş olması da özellikle ihracatta büyük bir avantaj sağlıyor. Kroman Çelik’in üretim stratejisinde de Türkiye’de olmayan ürünlerin üretimi var. Son iki yıldır ürün çeşitliliğine giden şirketin nihai üründe dört farklı ürünü bulunuyor. Özellikle son yıllarda inşaat sektöründe yaşanan gelişmeye paralel olarak inşaat demiri talebi patlamış. Dolayısıyla nihai ürüne geçen Kroman, bu taleplere de cevap verebiliyor. Hatu-noğlu, “Ürün çeşitliliğimiz sayesinde müşteri taleplerine cevap verebiliyoruz. Bu da bize pazarlama avantajı sağlıyor” diyor. Gebze Osmangazi mevkiinde 300 bin metrekare arazi üzerine 60 bin metrekarelik kapalı alanını 110 bin metrekareye çıkaran şirket,yıllık 2.5 milyon tonluk bir sıvı çelik kapasitesine sahip.

“KRİZ ENGELİNİ AŞTIK”

2009 yılında krize rağmen başarılı bir strateji izleyen ve büyümeye devam eden Kroman’da, Hatunoğlu, krize rağmen işçi çıkartmadıklarını aksine istihdamı artırmaya devam ettiklerini söylüyor. Hatunoğlu, kriz yönetimlerini şu sözlerle özetliyor:

“Başarımızın arkasındaki en önemli faktör; Yücel Boru Grubu’nun 40 yıla yakın sanayiciliği boyunca, prensiplerinden kalitesinden, güvenirliğinden ve hizmet anlayışından asla ödün vermemiş olması. Bilgi ve tecrübemizi müşterilerimiz ile paylaşıyoruz ve ekibimizle her konuda iş ortaklarımıza destek sağlıyoruz. Sektörde, zamanında teslimatçı, rekabetçi ve müşterisini koruyan yapısı ile adımızdan söz ettiriyoruz. Bütün bunların doğrultusunda da iç ve dış piyasalarda oluşturduğumuz müşteri portföyü ile her türlü pazar koşullarında beraber yol almayı başarıyoruz.”

Özge Yavuz / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir