Anasayfa / Şirket Haberleri / Kroman Çelik Sanayi, kârlılığını en çok artıran şirket oldu

Kroman Çelik Sanayi, kârlılığını en çok artıran şirket olduEn büyük kâr, demir çelikte

Geçtiğinıiz yıllarda birinciliği gıdanın kaptığı kârlılık bu yıl yerini demir-çelik sektörüne bıraktı. Anadolu’nun 500 Büyük Şirketi Araştırmasının birincisi Kroman Çelik Sanayi, kârlılığını da en çok artıran şirket oldu.

Avrupa çıkışlı olmak üzere global anlamda yaşanan ekonomik kriz nedeniyle 2011 yılı Türk şirketleri için de oldukça zorlu bir yıl oldu. ihracat kanalları daralan ve çareyi başka pazarlarda arayan Türk şirketleri, çoğu zaman hanelerine eksi yazarak, kısır bir döngü içerisine girdiler.

Kâr etmek birçok şirket için pek mümkün olmadı.

Ancak her yıl hazırladığımız Anadolu 500 Büyük Araştırması’nda vergi öncesi kârını en çok artıran ilk 20 şirkete baktığımızda, hangi sektörlerin bu krizden nispeten daha az etkilendiğini net bir şekilde görüyoruz.

Kârlılığını en çok artıran şirketlerin sektörlerine bakıldığında demir-çelik sektörü altı şirketle listeye en fazla giriş yapan sektör olarak dikkat çekiyor.
Global demir çelik fiyatlarının 2011 yılının son aylarında toparlanmasıyla birlikte yükseliş eğilimine giren sektör, Avrupa’daki borç krizinden kaynaklanan belirsizliklere rağmen kârlılığını artımıayı sürdürdü.

KAR ARTIŞINDA DA BİRİNCİ

Listede demir-çelik sektörünün ardından en fazla kârlılığını artıran ikinci sektör, listeye beş adet firmayla giren gıda sektörü. Krizden en az etkilenen gıda sektörü her yıl büyümesini sürdürdüğü gibi, şirketlerin kârlılığını da artırıyor. Bunun haricinde tekstil, otomotiv, mobilya, ısı gibi farklı sektörlerden şirketler de listede yer alıyor.

Anadolu 500 listesine baktığımızda kârlılığım bir önceki yıla göre oransal bazda en çok artıran şirketin Kroman Çelik Sanayi olduğunu görüyoruz. 2010 yılında 2.4 milyon TL olan vergi öncesi kannı 2011’de 73-7 milyon TL’ye yükselten Kroman Çelik Sanayi, bir önceki yıla göre neredeyse yüzde 3 bin artırarak, kârlılığını en çok artıran şirket oldu. Zira Kroman Çelik Sanayi, Anadolu 500 Araştınnası’nda üç yıl üst üste yakaladığı liderlik koltuğunu yine kimseye kaptınnadan bu yıl da birinci oldu.

  Star TV, 327 Milyon Dolara Doğuş Grubu'na Satıldı

BİR GIDA, BİR İNŞAAT

Listeye ikinci sıradan giriş yapan Akova Süt ise 2010 yılında yaklaşık 1 milyon TL olan kârlılığını 2011 yılında 28.1 milyon TL’ye çıkardı. Konyalı Akova Süt, bir önceki yıla göre kârlılığını yüzde 2 bin 600 artırdı.

Listenin 3’üncü sırasında ise vergi öncesi kârım 2010 yılına kıyasla yüzde 2 bin 500 artıran Gökşin İnşaat Gıda firması yer aldı, inşaat, gıda, boya, pazarlama ve turizm sektörlerinde faaliyet gösteren Gökşin inşaat Gıda, 2010 yılında 21 bin 276 TL olarak gerçekleşen kârlılığını 2011 yılında 558 bin 903 TL’ye yükseltti.

Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir