Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Küçük Ev Aletleri Sektörünün Pazar Payı Büyük!

Küçük Ev Aletleri Sektörünün Pazar Payı Büyük!

Kendileri küçük pazarı büyük!, küçük ev aletleri pazarı, küçük ev aletleri, küçük ev aletleri sektörü, ev aletleri sektörü, tost makinesi, su ısıtıcısı, mini fırın, meyve sıkacağı, blender, ekmek kızartma makinesi

Yaşam kalitesini arttıran, hayatımızı kolaylaştıran küçük ev aletleri pazarı dünyada yaklaşık 46 milyar dolarlık bir hacim oluşturuyor. Bu pastadan 39 milyar dolarlık en büyük payı ise Avrupa ülkeleri alıyor.

Yılda 500 bin yeni evliliğin gerçekleşmesi ve küçük ev aletlerinde yenileme sürelerinin daha kısa oluşu gibi faktörlerin etkisiyle bugün Türkiye’de yaklaşık 2 milyar lira hacme ulaşan sektör, her yıl istikrarlı bir şekilde büyüyor. Geçen yıl yaklaşık yüzde 15 oranında büyüme kaydeden sektörün, 2012 yılını geçen yıl kadar olmasa da iyi geçirmesi bekleniyor. 2012’nin markalar, perakendeciler ve üreticiler için daha durağan bir yıl olacağı ve küçük ev aletleri sektörünün de buna paralel olarak yüzde 5 seviyesinde büyüyeceği tahmin ediliyor.

198 markanın varlık gösterdiği küçük ev aletleri sektöründe, cirosal pazar payı yüzde 1’in üzerinde olan ise 17 marka bulunuyor. Anlaşılacağı gibi aslında pazarı belli markalar domine ediyor.

Almanya’da şirket kurdu

Sektörde yeni markalardan çok, yaratıcı olanlar kazanıyor. Arzum bunların başında geliyor. Marka, Türkiye’de 45 yıllık bir geçmişe sahip. 1995 yılında 15 ürün çeşidine sahip olan markanın bugün sekiz ayrı kategoride 225’in üzerinde ürünü mevcut.

Son iki yıllık satışlarına bakıldığında markanın en çok ‘Sopranomax Çubuk Blender Seti’ satışı gerçekleştirdiği, görülüyor. Arzum’un 2011 raporlarına göre adetsel olarak yüzde 14.8, cirosal olaraksa yüzde 11.1 pazar payına sahip olduğunu söyleyen Arzum Yönetim Kumlu Başkanı Murat Kolbaşı, markanın iç pazarda belli bir büyüklüğe geldiğini, bundan sonra yüzlerini Avrupa’ya döndüklerini dile getiriyor.

Bugüne kadar hep distribütörlerle yurt dışında olduklarım söyleyen Kolbaşı, şunları anlatıyor: “Şimdi ise kendi şirkederimiz Arzum Europa Gmbh’yi kurduk. Oradan bütün i Avrupa’ya yayılacağız, j 2011’den 2012’nin temellerini attık. 18 ülkeye 8 milyon liralık ihracatımız var. Hedefimiz yüzde 10’un alünda olan ihracat payımızı önce yüzde 10’a sonra yüzde 15’e çıkarmak. Bu hedef doğrultusunda yurt dışında yeni şirket kurma ve mağaza açma faaliyetlerimiz devam etmekte. Hong Kong’daki şirketimiz büyüyor. Bu yıl Almanya’daki şirketimizi kurduk ve Usküp’te de bir mağaza açtık. Irak Er-bil’de de shovvroom’umuz var. Orta Doğu ve Balkan ülkelerinde de bilinirliğimiz var ve yavaş yavaş büyüyoruz. Cirolarımızı yüzde 20 oranında arttırmayı hedefliyoruz.”

165 mağaza hedefliyor

Kısa süre öncesine kadar tost makinesi, su ısıtıcısı, mini fırın, meyve sıkacağı, blender, ekmek kızartma makinesi gibi sınırlı sayadaki ürünlerden oluşan küçük ev aletleri pazarı, üretici firmaların peş peşe geliştirdiği bol fonksiyonlu yeni cihazlarla geniş bir yelpazeye kavuşmuş bulunuyor.Bünyesinde Tefal, Rovventa, Moulinex, Knıps ve Lagosuna markalan bulunan Groupe Seb, ürün yelpazesi çok geniş olan markalardan. 1994 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteren Groupe SEB Türkiye, küçük elektrikli ev aletleri paza-nnda yüzde 18.9 pazar payı ile sektörün lider markası durumunda. Ütü ve elektrikli pişirme kategorilerinde lider konumda olduklan-nı belirten Groupe SEB Türkiye Pazarlama Direktörü Oğuzhan Ölmez, özellikle sağlıklı yemekler hazırlamaya yardımcı Actifry’ isimli ürünlerinden yılda 100 bin adetin üzerinde satış gerçekleştirdiklerini ifade ediyor.

2011 yılında yüzde 20 büyüdüklerini ve 2012 yılında da 300 milyon lira ciro hedeflediklerini söyleyen Ölmez, şöyle devam ediyor:

“Küçük ev aletleri sektörünü yenilikçi ürünler, tanıtımlar ve parakende yaklaşımlarımızla büyütme)! ve sektördeki liderliğimizi korumayı hedefliyoruz. Özellikle sağlıklı ve lezzetli pişirme teknolojilerine yatırımlarımız devam edecek. Türkiye’de Tefal mağazaları, zincir mağazalar ve bayileıimizle tüketicilerimizle buluşuyoruz. Şu anda 160 Tefal mağazamız bulunmakta. 2012 yılında da bu sayıyı 165’e çıkarmayı planlıyoruz.”

Index de girdi

İsmini daha çok bilgisayar dağıtım alanındaki faaliyetleriyle duyuran Index Grup da Homend markasıyla küçük ev aletleri pazarında faaliyet gösteriyor ürünleri Eylül 2010’da piyasa sunan markaya Ar – Ge ağırlıklı olmak üzere 5 milyon dolarlık yatırım yapıldı. Portföyünde 60’ın üzerinde ürün bulunan Ho-mend’in üretiminin bir kısmı, pek çok ünlü markaya üretim yapan Hong Kong merkezli KJI Industrial tarafından yapılıyor.

2011’de 15 milyon lira ciroya ulaşan Homend, 2012’de ise 80’in üzerinde ürün ve 34 milyon lira ciro hedefliyor.

2011 sonunda yüzde 1.5 pazar payını yakaladıkları nı dile getiren Homend Genel Müdürü Hakan Koçer, “ En çok Royal Tea çay makinesi satıyoruz. Bu ay satışa çıkacak olan Funtionall’da iddialıyız. Şu anda ihracatımız yok ancak Türkiye’de yüzde 3 pazar payımızı sağladıktan sonra Türkiye’ye yakın coğrafyalara ihracaumız olacak” diyor.

Yüzden fazla ürün

Sektörün önemli oyuncularından Philips ise tüketicilere yaklaşık 18 faiklı çeşit ürün grubunda 100 den fazla ürün sunuyor. Türkiye’de en çok ütü ürün grubunun satışını gerçekleştirdiklerini belirten Philips Tüketici Elektroniği Genel Müdürü Elvan Özkal, “2011’de tüm kategorilerimizde pazardan fazla büyüyerek, pazar pavı kazandık. 2012’de stratejimiz, varolan ürünlerimizin daha yoğun tanıtımının yanı sıra yepyeni inovatif ürünlerle hayadan kolaylaşürmak olacak” diyor.

2003 yılından beri Tarman Group bünyesinde bulunan Blue House markası da son yılların öne çıkan küçük ev aletleri markalarından. Ürün portföyünde 224 küçük ev aleti bulunan markanın, en çok saülan ürünü ise dik süpürge kategorisinde yer alan pratik süpürge. Yedi yıldır ürün gamlarında yer alan bu süpürge modelinin üç yıldır Türkiye’de de üretiminin yapıldığını söyleyen Blııe Hoııse Genel Müdür Yardımcısı Mete Murat Ge-dikoğlu, ürünlerinin yüzde 36’sını Türkiye’de ürettiklerini ve 14 ülkeye ihracat yaptıklarını söylüyor.

İddialı giriş

2007 yılından beri Morphy Richards, Valera, Şalter ve Homedics markalarının Türkiye distribütörlüğünü yürüten Gizpa da sektörün iddialı markalarından. Bünyelerindeki markaların yaklaşık 150 ürününü pazara sunduklarını söyleyen Gizpa A.Ş. Genel Koordinatörü Cem Tanlar, bunlar arasında en çok satışı Morphy Richards’ın torbasız süpürgelerinden yaptıklarını belirtiyor.

Tanlar, şöyle devam ediyor: “2012 hedef ciromuz 50 milyon lira. 2011’de torbasız süpürge pazarında Morphy Ric-hards’ın pazar payı yüzde 10 civarına çıktı. 2012 yılında bunu arttırma)! hedefliyoruz. Homedics’e gelince Amerika ve Avrupa’da Homedics markasının masaj ürünleri pazarındaki payı yüzde 90.

2012’deTürkiye’de de aynı pazar payını hedefliyoruz.”

15 yıldır sektörde faaliyet gösteren Sinbo ise 450 kalem ürün ile hizmet veriyor. Türkiye’de üretim yapan firma, yeni hatlar açmayı planlıyor. 60’dan fazla ülkeye de ihracat yapan Sinbo, önümüzdeki beş yılda üretiminin yüzde 70’ini ihraç etmeyi ve 5 milyar dolar ciroya ulaşmayı hedefliyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir