Şirket Haberleri

Küçük Gölün Büyük Balığı

Globalde 2,3 milyar dolar ciroya sahip olan bilgisayar çevre birimleri üreticisi Logitech’in Türkiye Ülke Müdürü Mustafa Uyar ile Türkiye pazarını masaya yatırdık.

Önümüzdeki dönemde Logitech Türkiye’nin cirosu, Logitech’in içerisinde de ciddi anlamda değerli bir hale gelecek.Bilgisayar çevre birimleri üretiyorsunuz, bu çerçeveden bakıldığında sektörünüz için neler söyleyebilirsiniz? Son yıllarda dünya bilgisayar piyasasındaki büyüme hızı ciddi anlamda yavaşlamış durumda. https://www.myfikirler.org Ama herkesin beklentisi, bunun Windows 8 ile değişmesi yönünde… Windovvs 8 veya Windows 8 öncesi işletim sistemlerinin çıkış tarihlerinde ve sonrasındaki bilgisayar pazarının büyüme hızlarına bakıldığında, arka arkaya dört çeyrek çift haneli büyüme görünüyor. Genelde yeni bir işletim sistemi çıkmadan önce ciddi bir durgunluk oluyor. Herkes Apple’nin yaşattığı deneyimi Microsoft’un da sunmasını bekliyor. Windows’un dünya üzerindeki ağırlığı belli bir boyutta, o yüzden de heyecanlı bir bekleme var.

Bu da işimize yansıyor. Hem kendi işimiz anlamında baktığımızda hem de bütün bilgisayar sektörüne baktığımızda büyüme hızlan LCD TV’lerin veya akıllı telefonların altında kalmış durumda.

Akıllı telefonlar ve tablet önemli yer edinmeye başladı. Logitech bilgisayar pazarındaki durgunluk karşısında nasıl konumlanacak?

Hepsinin yerinin ayrı olacağına, hepsinde de Windows 8 ertesinde büyüme olacağına inanıyoruz. Hem PC dünyasına aksesuarlar yapmaya devam edeceğiz hem de tablet ve de cep telefonu tarafında çalışabilen cihazlar üretiyor olacağız. Burada öncelikli olarak tablet dünyasına odaklanmış durumdayız. Çünkü tablet dünyasında çok hızlı bir gelişme söz konusu. Burada Apple’ın bir liderliği söz konusu ama diğer firmaların da Windows 8’le birlikte bu alanda atak yapması bekleniyor.

Windows 8’den beklentiniz tablet tarafında mı? Beklentimiz hem tablet hem de PC-dizüstü tarafında… Telefon tarafı bir soru işaretiydi, bu cihazların bluetooth üzerinden etkileşiminin artık belli bir standarda oturmuş olması, bunlara yönelik ses ürünleri çıkarmakta bize yardımcı oluyor. Özellikle mikrofon ve kulaklık tarafında çıkarttığımız ürünler hem akıllı telefonlarla hem de tabletlerle etkileşimimizi arttırdı. https://www.myfikirler.org Mac tarafına ürettiğimiz bir ürünümüz var, yakın zamanlarda bunu farklı ortamlarda da kullanıyor olacağız. K 760 adlı ürün, bir tuşla cep telefonuna, başka bir tuşla tablete yazı yazmayı ve bir diğer tuşla da bilgisayara yazı yazmanızı sağlıyor. Altık bazı ürünlerde; ortak, hepsiyle konuşan bir cihaza, modele dönmek zorundayız.

Çevre birimleri anlamında nasıl bir pazardan söz edebiliriz? Logitech’in uluslararası piyasalardaki değerlendirilmesi; küçük gölün büyük balığı şeklinde olabilir. Aksesuar dünyasının, ana ürünlere göre bakıldığında çok büyük bir pazar olmadığını söyleyebiliriz. Logitech bu pazarın en büyüğü ve ciromuz da yaklaşık 2,3 milyar dolar. Bu açıdan bakıldığında; pazann en büyüğü biz isek, toplam için bir rakam söylemem çok gerçekçi olmaz. Ama büyük bir pazar değil. Bizim açımızdan farklı temalar var, bu temalar üzerinde büyümeye çalışıyoruz. Birincisi tablet ve tablet aksesuarları, İkincisi ise bayanlara ve gençlere yönelebileceğimiz kategoriler. Çok dolgun bir kategori olan klavye, mouse ve webcam kategorisini, özel renk koleksiyonlarımızla çeşitlendirip her sene farklı gençlere ve farklı yaştaki insanlara ulaşmaya çalışıyoruz. Bu da satışlarımıza pozitif bir etki yaratıyor. Dünyada ve Avrupa’da da ilgilendiğimiz, Türkiye olarak üzerinde durduğumuz, bir konu da PC oyunları konusu. Konsol oyunları, konsol üreticilerince domine edilir hale geldi. PC oyunları tarafında hem lider konumdayız hem de iddialıyız.

Kadın kullanıcılara yönelik ürünlerinize dönersek, buradaki ürün gamınızı açar mısınız? Bu yıl çıkaracağımız renkli ürün grubu, dördüncü jenerasyonumuz olacak. Bu açıdan bakılınca; şirketimiz bu ürün yelpazesinden çok memnun. Logitech Global Graffiti Collection adını verdiğimiz koleksiyon var. Bu, üzerinde ciddi araştırmalar yaptığımız bir konu ve bu yıl 15-20 yaş arasındaki gençlerin önümüzdeki birkaç yıl içerisinde gelecekleri konum düşünülerek tasarlanıyor… Bu tasarımlar bugüne kadar Avrupa ve Amerika üzerinden gerçekleştiriliyordu. Şu an farklı projeler üzerinde çalışıyoruz. Yapabilirsek, şirketimiz de uygun görürse Türkiye’ye has farklı renkleri de koleksiyona sunma niyetimiz var. Önümüzdeki yıl Türkiye’den çıkarılmasını planladığımız desenler var ve bunları paylaşıyoruz. Bize has desenlerin ortaya çıkmasını istiyoruz. Gençleri ve kadınları da pazara çekmeye çalışıyoruz.

Logitech Türkiye pazarında nasıl bir konumda? Kendi rakamlarımızı GFK’nın sunduğu rakamlar üzerinden takip ediyoruz. Bu konuda bulunduğumuz kategorilerde lider konumdayız. 7 yıldır Türkiye’deyiz. Liderliği aldık ve her geçen gün pazar payımızı artıyoruz. İş hacmi ve pazar büyüklüğü olarak bakıldığında; Türkiye bir Almanya, Rusya, Fransa ya da İngiltere değil ama potansiyeli olan bir pazar. Beklentiler yüksek ve sürekli yatırım halindeyiz, hep büyüme niyetiyle aksiyonlar alıyoruz. Önümüzdeki dönemde Logitech Türkiye’nin cirosu, Logitech’in içerisinde de ciddi anlamda değerli bir hale gelecek.
2005 yılından itibaren Türkiye’desiniz? Bu süre içerisinde nasıl bir büyüme kaydettiniz?

Yüzde 30 ile 40 arasında bir büyümeden söz edebiliriz.

Dağıtım kanallarınız arasında neler bulunuyor? Bu anlamda tüm kanallarda ortaklanınız, iş ortaklarımız var. Perakende, işimizin büyük kısmında önemli bir konumda bulunuyor. Gelişmekte olan; online, gıda kanallarında da bulunuyoruz. Geleneksel ve toptancı gibi kanalarda da vanz. Ürünlerimizi tüketicinin bulabileceği yerlerden sunmayı hedefliyoruz, olabileceğimiz her kanalda olmaya çalışıyoruz.

Kurumsal pazarda neler hedefliyorsunuz? Logitech’in uluslararası organizasyonda; bu konuda ayn bir birim ve ekip söz konusu. Türkiye’de ise şu an için bu süreçlere de biz bakıyoruz. Orta ve uzun vadede kendi organizasyonumuz içerisinde bu işe yönelik yapılanma söz konusu olabilir. Türkiye’deki büyük kurumlar ile çalışmalarımız bulunuyor.

Bu birim ne zaman oluşur? Şuan bir tarih söylemem gerçekçi olmaz ama uluslararası anlamda baktığımızda, Logitech bu anlamda ciddi olarak yol alıyor biz de haber bekliyoruz.

2012’nin ikinci yarısı için neler söyleyebilirsiniz? Geçtiğimiz yılın son çeyreğinden bu çeyreğin sonuna kadar, 9 aylık periyodun zorlu olacağı konuşuluyordu. Biz bu dönemin içerisinde yaratıcı kampanyalarla aşağıya giden trendi yukarıya çekmeyi başardık.

F. EMRE YILMAZBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu