Anasayfa / Şirket Haberleri / Kullanıcıları Tasarrufa Teşvik Eden İnternet Sitesi Parabilir.com

Kullanıcıları Tasarrufa Teşvik Eden İnternet Sitesi Parabilir.comparabilirGünümüzde tasarruf önemli. Internet girişimlerini artık tasarruf noktasında bile görmeye başladık. İşte bu örneklerden biri olan Parabilir.com, kullanıcıları tasarrufa teşvik eden, aşırı tüketim ve israftan koruyan, bireysel finansman yönetimi ile kaynaklarının heba olmasının önüne geçmeye hedefleyen bir internet sitesi.

ParaBilir.com, üyelerine bireysel finansman yönetiminin en önemli unsuru olan bütçe planlama hizmeti veriyor. Bütçe disiplinine uymanızı kolaylaştırıyor, bütçe disiplinini bozduğunuzda sizi hemen uyarıyor.

Site, üyelerinin gelir-gider dengesini sağlıyor. Üyelerine tasarruf hedefleri koyarak birikim yapmalarını sağlıyor. Bütçe planı, raporlama avantajlarının yanı sıra planlama, kredibilite, kredi analizi gibi hizmetler veriyor.

ilk girişimi ilham verdi

Sitenin kurucusu Taylan Tüfekçi, dokuz yıllık profesyonel kariyerin ardından 2010 yılında tüketiciye banka kredilerini karşılaştırma imkânı veren ve sonucunda tüketici ile bankaları buluşturan kredi karşılaştırma platformu KrediKazan.com ’u kurdu. KrediKazan.com bankalara ayda ortalama 30 bin kredi yönlendiriyor, ikinci projesi ise Türkiye’nin ilk bireysel finans yönetimi sitesi ParaBilir.com oldu. ParaBilir.com bir senelik bir yazılım geliştirme süresi sonucunda Mayıs 2012’de yayına başladı.

Tüfekçi’nin Parabilir.com’u hayata geçirmesine KrediKazan.com ilham vermiş. Bu sitede ayda 30 bin kişiyle temas ederken bu sayede binlerce bireyin sorularına muhatap olmuş, bu da Tüfekçi’ye insanların ihtiyaçlarını anlamak için önemli bir fırsat sunmuş. Tüfekçi, “Biz de bu fırsatı değerlendirdik ve bireyleri bütçelerini yapmaya, tasarruf etmeye, zorunlu ödemelerine öncelik vermeye, gerçek ihtiyaçlarına yönelik bilinçle harcama yapmaya, birikim ve gelecek planı yapmaya, kredi itibarına sahip olmaya ve bankalarla dost geçinmeye teşvik eden ilk bireysel finans yönetimi sitesi ParaBilir.com ’u kurduk” diyor.

Limit aşılırsa sistem uyarıyor

ParaBilir ’in çok basit bir bütçe formülü var. Önce tasarrufu hedefleniyor ve tasarruf için para ayrılıyor. Sonra zorunlu giderler karşılanıyor. Kişisel harcamalara dikkat ediliyor ve gelir aşılmıyor. Tüfekçi, “Özetle tasarruf hedefimiz + zorunlu giderlerimiz + kişisel harcamalarımızın toplamı gelirlerimizi aşmayacak” diyor.
Bir ay boyunca kira, kredi taksiti, market, akaryakıt ve bunun gibi birden fazla gider kategorisinde harcama yapılıyor. ParaBilir, üyelerine her bir gider kategorisi için ayrı ayrı harcama limiti belirleyip bu limitler çerçevesinde harcamalarını takip etme imkânı sunuyor. Şayet bu limitler aşılırsa veya aşmaya yaklaşılırsa sistem uyarıyor. Bu sayede hem harcamalar disiplin altına alıyor, hem de bilinçsiz harcamaların önüne geçerek bilinçli ve daha rahat bir şekilde harcamalar yapılabiliyor. Böylece tasarrufa odakla-nılabiliyor.

  Turkcell İstanbul’un 3G Hızını İkiye Katladı

Tüfekçi, üyelerini bankalarda hesap açmaya, bilinçli kredi kartı kullanmaya teşvik ettiklerini de sözlerine ekliyor.

ParaBilir Lig kuruluyor

ParaBilir ‘i herkesin çok basit bir şekilde bütçesini planlayabileceği ve tasarrufa odaklanabileceği bir platform olarak tasarladıklarını ancak şimdi eğlenceyi de katarak platformu yenileyeceklerini ifade eden Tüfekçi, şöyle devam ediyor: “ParaBilir! oyunlaştırıyoruz, böylece bütçe yapmak basit olduğu kadar eğlenceli de olacak. Giderlerimizi disiplinle işleyerek, bankalarla dost kalarak, tasarruf hedeflerimizi tutturarak puanlar ve rozetler kazanacak, ParaBilir Lig’de şampiyonluğu hedefleyeceğiz. Ayrıca artık ParaBilir üyeleri yazılar yazarak, sorular sorarak, sorulan sorulara cevaplar vererek hem kendilerini ifade etme özgürlüğü kazanacak, hem katılımcı ruhları sayesinde puan ve rozetler kazanabilecekler.”

Yeni projeler geliyor

Tüfekçi, finansal eğitimin sadece bireylerin refahı için değil, aynı zamanda finansal piyasaların sağlıklı bir şekilde İşlemesi, finansal ve ekonomik istikrara katkıda bulunması ve dolayısıyla toplumun refahına katkısı nedeniyle de önemi giderek artan bir kavram haline geldiğini ifade ediyor.

Bu nedenle yaptıkları girişimin aslında sosyal bir boyutu olduğunu da vurguluyor. Mayıs 2012‘de yayın hayatına başlarken 2012 sonunda 15 bin üye hedeflediklerini, bugün itibariyle yaklaşık 16 bin üyeye ulaştıklarını belirten Tüfekçi, 2015 sonunda finansal okuryazarlık kabiliyetine sahip hesabını bilen 1 milyon üye hedeflediklerine dikkat çekiyor. Sağlık ve yaşam alanında da üzerine çalıştıkları yeni bir projelerinin olduğunu söyleyen Tüfekçi, bu projeyi de şubat ayında hayata geçirmeyi planladıklarını sözlerine ekliyor.

“Finansal eğitim bir ihtiyaç”

Finansal eğitimin sadece Türkiye’de değil Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) tarafından da desteklenen önemli bir konu olduğuna dikkat çeken Taylan tüfekçi, dünyada da bu konuyla alakalı birçok girişimin olduğunu belirtiyor ve şöyle devam ediyor: “Bu girişimlerin en değerlisi ve öncüsü internet Oscar’lan olarak nitelendirebileceğimiz Webby Awards’da fmans sektöründe yıllardır hiç ara vermeden birinciliğini devam ettiren Mint.com ‘dur. Bireysel finans yönetimi özellikle gelişmiş ülkelerde son derece popüler bir kavram. Mint.com ‘un yıllardır süre gelen başarısının bireysel fmans yönetimi alanında ki ihtiyacı açıkça ifade eden önemli bir gösterge olduğunu düşünüyorum. ”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir