Anasayfa / Şirket Haberleri / Kullar İnşaat Lavinya Projesiyle Tanındı Şimdi İse Proje Teklifleri Yağıyor

Kullar İnşaat Lavinya Projesiyle Tanındı Şimdi İse Proje Teklifleri YağıyorLavinya isimli konut projeleriyle tanınan Kullar İnşaat, 270 milyon dolarlık 4 konut projesini yürütürken, İngilizlerden de yeni proje teklifleri alıyor. Kullar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kul, dairelerin büyük bölümünü İngilizlere sattıklarını belirterek, “Yeni proje yapmam için baskı yapıyorlar” dedi.

TEKSTİL sektöründeki 42 yıllık tecrübesi bulunan ve bir çok tekstil firması gibi 2007 yılında inşaat sektörüne adım atan Kullar İnşaat,  şu anda toplam değeri yaklaşık 270 milyon doları bulan 4 projeyi hayata geçiriyor. İlk projesi Ginza Lavinya Park’ı Beylikdüzü’nde Keleşoğlu Grubu ile ortaklaşa gerçekleştiren Kullar İnşaat, ikinci projesi Lavinya Park’ın ardından Lavinya serisine devam ederek, Lavinya City ve Lavinya Garden projelerini satışa sundu. Kullar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kul, Gürpınar’daki 80 dairelik Lavinya Garden’ın satışlarına başlanmadan 40 daire için İngilizlerle anlaşıldığını ancak projenin yüzde 90’ını İngiliz yatırımcılara sattıklarını belirterek, ”Bu projenin satışlarını bitirdik şimdi başka proje yapmam için baskı yapıyorlar. Aynı bölgede İngilizlerin de fikirlerini alarak yeni arsalar araştırıyoruz. Yatırımcılardan projelere ortak olmak isteyenler de oluyor” dedi.

Kira getirisi veya tatil amaçlı

İngiliz yatırımcıların Lavinya Garden projesinin yanı sıra Beylikdüzü’ndeki şu anda harfiyat çalışmaları devam eden Lavinya City projesine de ilgi gösterdiğini anlatan Ahmet Kul, şunları söyledi: “Bu projeden de 70 daire İngiliz yatırımcılara satıldı. Dairenin tamamının ücretini ödemeden peşinat vererek konut almak İngilizlerin çok hoşuna gitti. Çünkü kimse paranın tamamını vermeleri için baskı yapmıyor. Türkiye’de inşaat sektöründe fiyatlar düşük olduğu için, 2-3 yıllık kira getirisi garanti oluyor. Daireleri hem tatil yapıp devremülk gibi kullanabilmeleri hem de kira geliri alabilecekleri için tercih ediyorlar. Genelde denizi gören daireleri istiyorlar. 1+1 veya loft tercih ediyorlar.”

Yeni proje istiyorlar

İngiliz yatırımcıların bölgede araştırma yaparken kendilerine ulaştığını belirten Ahmet Kul, şöyle konuştu: “Bütün projeleri kendi arazimin üzerinde gerçekleştirmem iş bağlantısı yapmamızda önemli rol oynadı. Benden yeni projeler yapmamı istiyorlar ve baskı yapıyorlar. Teklifler geliyor ancak elimizdeki projeleri bitirmeden yeni projelere başlamak istemiyoruz. Yine Beylikdüzü, Gürpınar bölgesinde araştırmalara başladık.
Çünkü hem denizi ve gölü görmesi hem de fiyatların çok yüksek olmaması etkili oluyor. Şu anda konut ağırlıklı ilerliyoruz ancak biz bunu geliştireceğiz. Yabancı yatırımcılardan ümitliyim, bu yatırımlar giderek büyüyecek. Şu anda ortaklık için de sinyaller geliyor.”

Kat karşılığına girmem, parayı verir arsayı alırım

İNŞAAT sektöründe genellikle tekstilcilerin proje üretmesinin eleştiri konusu olduğunu vurgulayan Ahmet Kul, Kullar İnşaat’ın stratejisini şöyle anlattı: “Hava güneşli olduğunda, işler iyi olduğunda herkes müteahhit oluyor ancak önemli olan işler bozulduğunda verilen sözlerin yerine getirilebilmesi. İş ahlakı olmadığı zaman sadece tekstilci değil hangi sektörden olursa olsun, sorunlar çıkar. Biz Kullar İnşaat olarak bu nedenle yavaş büyüyoruz. Önce elimizdeki projeleri bitirmeye çalışıyoruz. Kat karşılığına girmiyoruz. Parasını verir, arsayı alırım.”

TOKİ, dar gelirli konutlarını erken teslim ediyor

TOPLU Konut İdaresi’nin (TOKİ), Başbakan Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile yapımına başladığı “45 metrekarelik, 100 lira başlangıç taksitli” sosyal konut projelerinde teslime başlıyor. TOKİ, Eskişehir’de yaptırılan 45 metrekarelik sosyal konutların teslimini 6 ay öne çekti. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü işbirliğiyle yürütülen proje kapsamında Eskişehir’de yapılan 928 sosyal konut, hak sahiplerine teslim edilecek. Hiç peşinatsız 100 lira başlangıç taksiti ile satılan konutların, kat ve konut belirleme kuraları yarın Eskişehir’de çekilecek.
48 bin aile

Açıklamaya göre TOKİ, Türkiye genelinde 736’sı Romanlara dönük olmak üzere toplam 27 bin 906 adet 45 metrekarelik ve 100 lira başlangıç taksiti ile satılan konutun inşaatını başlattı. Halen 10 bin 332 konutun ihalesini yapmaya hazırlanan TOKİ,  10 bin 42 konut için proje çalışmalarını sürdürüyor. TOKİ, inşaatı devam eden, ihalesi yapılacak ve hazırlık aşamasındaki konutların tamamlanmasıyla 48 bin 280 aileyi sıcak bir yuvaya kavuşturacak.

  Erkanlı Şirketler Grubu Nasıl Büyüdü

Taksitler teslim sonrası

“45 metrekarelik, 100 lira başlangıç taksitli” konutlardan 55 bin adet yapılması planlanıyor. Taksit ödemeleri, konut tesliminden sonra başlıyor. Artvin, Manisa, Ordu, Tokat ve Yalova’da uygun arsa  bulunamadığı için sosyal konut yapımına başlanamazken Burdur, Giresun, Hakkari, Muş ve Rize’de bu konutlara talep gelmedi.

Tepe Prime’de örnek ofisler hazırlandı

TEPE İnşaat tarafından gerçekleştirilen Tepe Prime’da örnek ofisler hazırlandı. Farklı büyüklüklerde üç ayrı örnek ofisin yer aldığı Tepe Prime, Haziran 2011’de kapılarını açacak. Tepe İnşaat Yatırım Projeleri Geliştirme Koordinatörü Hayal Olcay, Tepe Prime’da hazırlanan örnek ofislerde minimal bir çizgiyi tercih ettiklerini ifade ederek, ofislerin sahiplerine ileri kaba inşaatı tamamlanmış olarak teslim edileceğinin söyledi. Olcay, bu sayede ofis sahiplerinin çalışma ortamlarını kendi iş koşulları ve zevklerine göre hazırlama imkânına sahip olacaklarını belirtti. Tepe Prime’ın Mimarı Ali Osman Öztürk ise, Tepe Prime’da bölgesel bir merkez oluşturmayı hedeflediklerini söyledi. Antik kentten çağdaş kente dek uzanan agora fikrinden hareket ettiklerini ifade eden Ali Osman Öztürk, “Tepe Prime’ın bulunduğu eksen üniversiteler, kamu ve özel kurumlar tarafından irili ufaklı bir şekilde geliştirildi. Biz Tepe Prime’ın tüm bu kurumların bölgesel merkezi olmasını hedefledik” dedi. Tepe Prime’de ofis, business studio ve mağazalardan oluşan bir yapılar topluluğunun yer aldığını hatırlatan Öztürk, yapılar arasında oluşan mekânların sosyal mekân olarak tasarlandığını söyledi. Tepe Prime’ın inşaatının    yüzde 85’i tamamlandı.

Zirvekent’in ikinci etap satışları öne çekildi

EGE ve CDS Yapı ortaklığında İzmir’de inşa edilen Palmiye Park Zirvekent’te, 7’şer katlı 4 blokta toplam 147 daire yer alıyor. 35 adet 1+1 ve 91 adet 2+1 daire bulunan Zirvekent’te tüm daireler deniz manzarasını görüyor. Çiğli-Egekent’te yükselen Zirvekent’in yüzde 80’i yeşil alanlara ayrıldı. Projede, manzara bahçesi, teleskoplu yıldız terasının yanı sıra kütüphane ve hobi salonları da bulunuyor. Ev sahiplerinin hayat kalitesini yükseltmenin de görevleri olduğunun bilinciyle hareket ettiklerini belirten CDS Yapı Genel Müdürü Serdar Dağıstan, Zirvekent’te birinci etap satışlarının yüzde 90’ının beklenilenden önce tamamlandığını söyledi. İkinci etabın satış tarihini öne çektiklerini belirten Dağıstan, “Özellikle İzmir’de gayrimenkul piyasasında  genel eğilimin daha kullanışlı metrekarelerden yana olduğunu gözlemliyoruz. Biz de bu nedenle başta genç ve emekli aileler olmak üzere kaliteli, bakımı kolay, güvenlikli, enerji tasarruflu, doğaya saygılı mimariye sahip bir ev arayanları hedefliyoruz. Ev kararı verirken seçici davranan ailelerimizi kolay ve güvenilir şekilde güzel bir evin sahibi yapıyoruz” diye konuştu.

Solarkent’in kampanyası 10 Aralık’a kadar uzadı

AYDINLI Yapı’nın inşaat sektöründeki ilk projesi Solarkent’in sıfır faizle 100 ay vade ile peşinat ve ilk taksiti eve taşındıktan sonra ödeme imkanı sunan kampanyası 10 Aralık’a kadar uzatıldı. Esenyurt’ta yükselen Solarkent’te 25 Eylül’de başlayan ve büyük ilgi gören kampanyayla kalan konutların yüzde 75’i satıldı. 10 Aralık’a uzatılan kampanya kapsamında Solarkent’ten ev alanlar, peşinatı resmi teslim tarihi olan Nisan      2011’de, ilk taksitlerini ise Ekim 2011’de öderken sıfır faizle 100 ay vade imkanından yararlanıyor. Kampanyayla ayrıca yüzde 0.30 faizle 96 ay, yüzde 0.40 faizle 120 ay, yüzde 0.64 faizle de 180 ay taksit imkanı sunuluyor. 28 bin metrekarelik alanda projelendirilen Solarkent, 30 katlı 4 blokta, 10 farklı daire seçeneği sunan 866 konuttan oluşuyor.

Meltem KARA – Hürriyet
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir