Anasayfa / Ekonomi-Finans / Kur Şeddi

Kur Şeddi
Birçok ülke para biriminin dolar karşısında gerilemesi ihracatçıların önüne “kur şeddi” çıkardı. İthal ürünler pahalanınca siparişler azalmaya başladı. Türk firmalar çareyi liste fiyatlarını euro’ya döndürmekte buldu…

DOLARDAKİ volatilite nedeniyle iş dünyası hesap yapmakta zorlanıyor. Dolarla hammadde alan da ihracatını dolarla yapan da aynı durumda sadece Türk Lirası değil. Dünyada birçok ülke para birimi dolar karşısında son üç ayda değer kaybetti. Bu durum da yurtdışı alıcıları ithalatı azaltmaya itiyor. Böylece dünyanın dört bir tarafına mal satan Türk ihracatçılarının önüne yeni bir “kur şeddi” çıkmaya başladı. Çareyi dolarla çalıştıkları ülkelerde fiyatlarını dolardan euro’ya döndürmekte bulan ihracatçılar, kimi zaman da kar marjlarından fedakârlık ederek pazarı kaybetmemek için liste fiyatlarını düşürmek zorunda kalıyor.

ihracat

Öte yandan, iş dünyası doların ne yöne gideceği konusunda ikiye bölünmüş durumda. Bazıları seçimler sonrasında doların 2.50’lere ineceğini düşünürken, bazıları ise dolar/euro paritesinin 1 olacağını ve yılsonuna doğru doların 3 TL’ye çıkacağı tahminini yapıyor.

“LİSTELERİMİZİ EURO YAPTIK”

Türkiye’nin önde gelen ofis mobilyası üreticilerinden Koleksiyon Mobilya’nın Yönetim Kurulu Üyesi Doruk Malhan dünyanın 24 ülkesinde aktif ticaretleri olduğunu belirterek sözlerine başlıyor. “Üç aydır her ülkede gündem, doların yükselişi. Mısır’dan Kolombiya’ya kadar ihracat yaptığımız her ülkenin parası dolar karşısında geriliyor.” diyen Malhan, bunun da ülkelerin ithalat talebini olumsuz etkilediğini söylüyor. Mevcut pazarlarını kaybetmemek için aldıkları tedbirlerden birini ise şöyle açıklıyor: “ihracat yaptığımız sekiz ülkede daha önce dolar bazında olan listelerimizi euro yaptık. Mısır, Azerbaycan, Katar, Dubai gibi ülkelerde müşterilerimiz en azından euro ile yıl bazında fiyatların çok da fazla yükselmemesi nedeniyle rahatladılar.” Malhan’a göre, yılın geri kalan bölümü için dolar kuru tahmini yapmak zor. Ancak iş dünyasının şu anda 2.65 seviyelerine alışmaya çalıştığını sözlerine ekliyor.

TEDBİRİ, HAMMADDE STOKLAMAK

Kurdaki istikrarsızlığın olumsuz etkilerinden korunmak için her firmanın farklı tedbirleri var. Dünyada 20 ülkeye rezervuar, iç takımları ve klozet kapakları ihraç eden Tema Group şirketlerinden Siak A.Ş.’nin Genel Müdürü Ce-malettin Gürsel, dolar ağırlıklı çalışan ülkelere bile uzun zamandır euro fiyatlarıyla satış yaptıklarını ve bu nedenle potansiyel pazarlarındaki doların yükselişinden olumsuz etkilen-memeye çalıştıklarını söylüyor. Gürsel, firma olarak aldıkları en önemli tedbirin ise hammadde tedariki olduğunu söylüyor.Gürsel, “Biz mümkün olduğunca yüksek stoklu hammadde ile çalışırız. Kurların yükselmesindeki maliyet savunma mekanizmalarımızdan biri bu… Sektörde stok devir hızları 10 iken bizde 2.5-3 seviyelerinde. Yılda 2-3 kez minimum maliyetlerden hammadde alıp stoklarız. Rakiplerimiz ihtiyaç oldukça hammadde alıyorlar. Bu çalışma sistemimizle hızlı balık olup rakiplerin önüne geçmeye çalışıyoruz” diyor. Yıllık ihracatlarının 20 milyon euro’yu bulduğunu söyleyen Gürsel, 2015’te kurların gevşemesini beklemiyor. Dolar/euro paritesinin yılsonuna kadar 1 civarında olacağını ve dolar ve euro’nun TL karşısındaki değerinin eşitleneceğini yani 3 TL civarında olacağını düşünüyor.

SEPET YAPARAK DENGELİYOR

Sarar Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar, kurlardaki hareketliliği “sepet yaparak” dengelediklerini ifade ediyor. Yurtdışına kendi markasıyla 40 milyon dolar ihracat yapan Sarar’ın bir o kadar da dünyanın önde gelen markalarına koleksiyon üretimi var. “Yıllık ihracatımız 80 milyon doları buluyor. Bizde büyük bir kazanın içinde dolar, euro ve TL bulunur. Paraları birbirine karıştırarak dengeliyoruz” diyen Sarar, yurtdışında bayi ve müşterileriyle olan ilişkilerini karşılıklı anlayışla çözdüklerini vurguluyor. Kur farkı nedeniyle büyük bir zararlarının olmadığının altını çizen Sarar, “Amerika’dan Mısır’a, Rusya’dan Avrupa’ya her yere ihracatımız var. Dünyada 100’e yakın kendi bayi ve mağazamız var. Dolarla çalıştığımız pazarlarda liste fiyatlarını euro’ya dönmedik. Biz karşılıklı anlayış ve kazan-kazan ilişkisiyle kur nedeniyle yaşanan sıkıntıları çözüyoruz” diye konuşuyor.

“KUR, KÂRI ALIP GÖTÜRDÜ”

İstanbul Hububat Bakliyat ve Yağlı Tohumlar İhracatçılar Birliği Başkanı Zekeriya Mete, kurlar nedeniyle hesap kitap yapmanın mümkün olmadığını belirtiyor. Mete, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Dolardaki yükseliş yalnızca bizim ekonomimizden kaynaklanan bir olumsuzluk değil. Dünyada da aynı sıkıntılar yaşanıyor, ihracatçı zaten yüzde 5’lik karlarla çalışıyor. Dolardaki değişim daha fazla olduğunda sanayiciler ihracatta zararına çalışmaya başlıyor. Kurun yükselmesi kar etmemiz anlamına gelmiyor. Bizim zaten hammaddemiz ve enerjimiz dövizle. Türk Lirası olarak yalnızca emeğimizi satıyoruz. Kira ve işçilik de yükselince karsız çalışmaya başlıyoruz.”

Son yıllarda yüzde 20 civarında artan hububat, bakliyat ve yağlı tohumlardaki ihracat artışının yılın ilk üç aylık bölümünde yüzde 6 civarında azaldığını söyleyen Mete, “Sektör olarak 200 ülkeye ihracat yapıyoruz. Son yıllarda yüzde 20 büyümeler sağladık. Bizde ihracatta düşüşler yüzde 6’lar civarında. Yani aslında yüzde 26 küçülmüş olduk. Ciddi pazar kayıplarımız var” diyor.

“DOLARLA ALIP,TL’ YE SATIYORUZ”

Bıçakçılar Medikal CEO’su Sadrettin Dai ise, Avrupa’ya ihracatta avantajlı bir dönem yaşandığını vurgulayarak sözlerine başlıyor. Ancak girdileri dolarla olan ürünlerde bu avantajın azaldığını vurgulayan Dai, yurtiçinde ise doların yükselişi nedeniyle yaşadıkları sıkıntıları şöyle dile getiriyor: “Sağlık sektöründe dolarla getirdiğimiz ürünler için 1-1.5 senelik alım ihalelerine giriyoruz. Devlete Türk Lirası bazında teklif veriyoruz.

Bunu hangi kurdan hesap edeceksiniz? Ayrıca geçen seneden devam eden teslimatlarımız var. Bu zararları kolay telafi etmek mümkün değil. Ayrıca kur tahmini yapmak da zor. Biz bankacılara soruyoruz; onlar da bir şey diyemiyorlar.”

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir