Anasayfa / Turizm ve Tatil / Kurban Bayramında Safranbolu Konaklarında Tatil

Kurban Bayramında Safranbolu Konaklarında TatilKurban Bayramında Safranbolu Konaklarında Tatil

Ziyaretçilere Osmanlı döneminden kalma han, hamam, cami, çeşme, köprü ve konakların eşsiz güzelliğinde konaklama imkanı sunan Safranbolu’da, Kurban Bayramı öncesinde otel ve pansiyonlar yüzde 80 oranında doldu.

Kurban Bayramı tatili süresince çok sayıda turisti ağırlamaya hazırlanan Karabük’ün Safranbolu ilçesinde mimari plana dayanmaksızın 18. ve 19. yüzyıl ile 20. yüzyıl başlarında inşa edilmiş konaklardan dönüştürülen yaklaşık 2 bin 500 yatak kapasiteli otel ve pansiyonlar tercih ediliyor.

Anıt eserleri, kanyonları ve mağaralarıyla da kültür turizminin gözdesi Safranbolu’daki genellikle üç katlı, 6-8 odalı, insan ihtiyaçlarına uygun tasarlanmış, estetik biçimde şekillendirilmiş evlerde kalan turistlere geleneksel motiflerle dizayn edilmiş odalarda adeta zamanda yolculuk yapma imkanı sunuluyor.

”Cinci Hoca” olarak anılan Hüseyin Efendi tarafından 1645’te dönemin baş mimarlarından Mimar Kasım’a yaptırıldığı tahmin edilen 22 standart, 2 süit ve 1 han ağa odası bulunan Cinci Hanı da turistlerin en çok rağbet gösterdiği tarihi mekanlar arasında yer alıyor.
Mükemmel bir taş işçiliği yansıtmasının yanı sıra Safranbolu konakları manzarasına sahip hana Kurban Bayramı tatili öncesinde büyük oranda rezervasyon yapılıyor.

Safranbolu Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Hüseyin Ünal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 3 bin yıllık geçmişe sahip Safranbolu’ya Kurban Bayramı tatilinde turlarla günübirlik yaklaşık 100 bin ziyaretçi gelmesinin beklendiğini söyledi.

Tatili fırsat bilen turistlerin UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ndeki ilçede özel eğlence programlarıyla vakit geçirebileceğini ifade eden Ünal, şunları kaydetti:

”Bayramda talebin yurt içi ağırlıklı olacağını düşünüyoruz. Özellikle Ankara, İstanbul, Eskişehir, Bursa ve Kocaeli gibi şehirlerden tatilciler ilçemize geliyor. Mevsim itibarıyla Safranbolu, bayramda diğer yerlere göre daha çok ilgi görecektir. Ürün yelpazesinin genişliği, her keseye ve zevke hitap eden alternatiflerin üretilebilecek olması talebi bu yönde etkileyecektir. Yoğun kış mevsimi öncesi misafirlerimizin sonbahar tatili yapmak isteyeceklerini umuyoruz. Kültür turları açısından da uygun bir dönemdeyiz. Şu ana kadar otel ve pansiyonların yüzde 80’i doldu. Son dakika ilçeye gelmek isteyenler açıkta kalabilir.”

  Ramazanda Mekke Otel Fiyatları

ÖZEL LOKUM ÜRETİMİ
Görüntüsü ve kıvamıyla boğazı yakmayan, dişe ve damağa yapışmayan, kendisine has lezzet ve aromasıyla diğer lokumlardan farklılığıyla öne çıkan Safranbolu lokumunun bayram tatilinde turistlerin en fazla talep ettiği ürün olduğunu belirten Ünal, şöyle konuştu:

”Tarihi konakların tasvir edildiği çeşitli ambalajlarla satışa sunulan lokumlardan özel üretim yapılacak. Bayramlarda lokumlar çikolatadan daha fazla satılıyor. Safranbolu’ya gelen her turist mutlaka bir paket lokum alıyor. Çünkü bu lokumu ilçemizden başka bir yerde bulamayacaklarını biliyorlar.”

AA
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Küçükköy (yeniçarohori) beldesi turist akınına uğruyor

BALIKESİR’İN Ayvalık ilçesinin merkezine yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta şirin bir belde Yeniçarohori. Eskiden Ayvalık ilçesine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir