Anasayfa / Ekonomi-Finans / Kurda düşüş, şirketleri nasıl etkiler?

Kurda düşüş, şirketleri nasıl etkiler?Kurda duşuş, şirketleri nasıl etkiler?Kurlarda yaşanan hareketler nedeniyle döviz açık pozisyonu yüksek şirketler ile döviz fazlası olan şirketler yatırımcılar tarafından yakından izlenir. Konuyla ilgili son analiz Gedik Yatırım’dan geldi. Kurum, kurların yıl sonu bilançosuna olası etkisini inceledi.

TL’nin 2012’de değer ‘yitirmesiyle İMKB genelinde net döviz pozisyonu negatif olan şirketlerin özellikle kıır farkı giderlerinin artmasıyla net kâr rakamları olumsuz etkilendi. Net döviz pozisyonu fazlası olan şirketlerin net kâr rakamları ise olumlu etkilendi. 2011’in son işlem gününde Merkez Bankası’nın müdahalesine rağmen, dolar dördüncü çeyreği yüzde 2 değer kazanarak kapattı. Euro ise TL karşısında yüzde 2,3 değer kaybetti. Gedik Yatırım kurlarla ilgili gelişmeleri ve İMKB’ye etkisini mercek altına aldı. Araştırmadan notlar şöyle:

TL, 2012’de güçlü

Dolar, 2012’ye Merkez Bankası’ınn peşpeşe yaptığı yüklü ve doğrudan müdahalelerle, Başkan Erdem Başçı’nın 2012’de en çok kazandıracak para biriminin TL olacağı yönündeki açıklamalarıyla hızlı başladı. FED’in politika faiz oranını değiştirmemesi ve 2014 dördüncü çeyreğine kadar rekor seviyede düşük tutma karan, piyasa oyuncuları tarafından parasal genişleme sinyali olarak algılandı. Euro/dolar paritesi 1.29’dan 1.31’e tırmandı. Bunun da etkisiyle TL yılbaşından bu yana dolar karşısında yüzde 5 değer kazandı.
Aralık ayında piyasaya 489 milyar Euro likidite sağlayan ECB’ye geri dönen paranın, banka bonolarının itfalarıyla piyasaya dönmesi bekleniyor. ECB, ikinci hamlesini 28 Şubat’ta yapacak. Açıklamalara göre krediyi, Şubat ayında yapılacak ihalede iki katına çıkaracak. Likiditenin artacağı bir ortamda, dövize karşı TL değer kazanacak ancak, Türkiye için enflasyon ve cari açık risk oluşturmaya devam edecek.

Alım fırsatı olabilir

2011 yılının her çeyreğini yükselişle kapatan dolar ve sadece son çeyrekte düşüş gösteren Euro’nun etkisini hisseler üzerinde görmüştük. Hisseye özel diğer etkiler arındırıldığında kısa döviz pozisyonu olan şirketlerin, uzun pozisyonu olan şirketlere göre daha çok değer kaybettiğini gördük. Kurların geri çekildiği göz önüne alındığında açık pozisyonu olan şirketlerin üzerindeki kur baskısının, faizlerin de geri çekilmesiyle kalkacağını düşünüyoruz. Söz konusu şirketleri incelediğimizde çoğu dip seviyelerinde ve mevcut seviyeler alım fırsatı yaratıyor.

  Ekonomi ikinci not artışına kilitlendi

2012’de ne olur?

2011 dokuz aylık dönemde TL hem dolar hem de Euro karşısında değer kaybetti. 2011 yılbaşından bu yana TL, dolar karşısında yüzde 22,8 değer yitirirken, Euro’ya karşı da yaklaşık yüzde 18,9 değer kaybetti.

2011’de net kârları olumsuz etkileyen döviz hareketleri, 2012 ilk çeyreklik dönemde mevcut seviyesini konıyabilirse, IMKB’de döviz açığı yüksek olan şirketlerin kur farkı geliri yazmasını sağlayabilir. IMKB’deki döviz fazlası ve açığı yüksek olan şirketleri incelediğimiz şirketler kapsamında baktığımızda; 2011 üçüncü çeyreğinde kur farklarının etkisinin net kârlarının yüzde 53,1 ’i civarında olduğunu, 2011 tahmini mali tabloları üzerinden yaptığımız hesaplamada ise kur farklannın net kârlarının yüzde 42,1’i civarında olacağını öngörüyoruz.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Noel baba rallisinden faydalanabilecek 43 hisse

Aralık ayı yaklaşınca nefesler Noel baba rallisi için tutuldu. Analistler gelinen seviyeler ve mevcut görünüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir