Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Küresel ekonomi durgunluğa direniyor

Küresel ekonomi durgunluğa direniyorKüresel ekonomi durgunluğa direniyor

Küresel ekonominin geçen yılın son çeyreğinde nasıl bir performans gösterdiği yavaş yavaş belli olmaya başladı. Geçen hafta belli başlı gelişmiş ülkelerde bu dönemde yaşanan büyümeye ilişkin ilk resmi veriler açıklandı. Ay-nca aralık ayına ve dolayısıyla 2011’in son çeyrek dönemine ilişkin küresel ticaret ve sanayi üretimi verileri de yayınladı.

Bu veriler bir arada değerlendirildiğinde Avrupa’nın resesyona girdiği artık neredeyse kesinleşmiş gibi görünürken, küresel ekonominin ise durgunluğa direndiği göze çarpıyor. ABD’de durumun nispeten iyi olması ve gelişmekte olan ülkelerin büyümeye devam etmesi, küresel ekonomiyi şimdilik resesyona düşmekten korumuşa benziyor.

AVRUPA’DA KÜÇÜLME VAR

Ekonomik işbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), geçen hafta, OECD geneline ve de üyesi olan gelişmiş ülkelere ilişkin ilk dördüncü çeyrek büyüme verilerini açıkladı. Buna göre 201 l’in son çeyreğinde OECD genelinde mevsimsel düzeltilmiş olarak sadece yüzde 0.1’lik büyüme yaşandı. Bu dönemde Euro Bölgesi’nde yüzde 0.3’lük ve Japonya’da yüzde 0.6’lık küçülme olurken, gelişmiş ülkelerin büyük ölçüde ABD’deki yüzde 0.7’lik büyümeyle ayakta kaldığı anlaşılıyor. ABD’de son çeyrekte büyümenin önceki üç çeyrek döneme göre biraz hızlandığı da dikkati çekiyor.

Bu veriler ilk tahminlerden oluştuğu için önümüzdeki dönemde bir miktar değişebilir. Fakat genel durumun çok fazla değişeceğini sanmıyoruz.

Özellikle Euro Bölgesi’ne ilişkin ilk tahminler çok az revizyona uğruyor. Dolayısıyla Avrupa’da geçen yılın son çeyreğinde bir küçülme yaşandığını kesin olarak söyleyebiliriz.
Son dönemde dünya ekonomisinin yükünü giderek daha fazla çekmeye başlayan gelişmekte olan ülkelere ilişkin olarak elimizde henüz son çeyrek dönemin büyüme verileri yok. Fakat Flollanda’da kurulu Netherlands Bureau for Economic Policy Analysis (CPB) isimli araştırma kurumunun derlediği sanayi üretimine ilişkin verilerden bu ülkelerde durumun fena olmadığını görüyoruz. CPB’nin verilerine göre, gelişmekte olan ülkelerde sanayi üretimi geçen yılın son çeyreğinde yüzde 1.4’lük artış gösterdi. Bu ülkeler son çeyrek döneme iyi bir giriş yapamamışlardı ama özellikle aralık ayında durumu toparladılar. Sanayi üretimi tüm dünyada büyümenin en önemli öncü göstergesi olduğuna göre, gelişmekte olan ülkelerin geçen yılın son çeyreğinde de büyümeye devam ettiklerini söyleyebiliriz.

  Kalkınma İçin İstikrar; İstikrar İçin Anayasa

KÜRESEL ÜRETİM ARTTI

CPB’nin verilerine göre, 201 l’in son çeyrek döneminde dünya sanayi üretimi yüzde 0.6 yükseliş gösterdi. Küresel ekonominin daha önce resesyonun kıyısına geldiği 201 l’in ikinci çeyreğinde dünya sanayi üretiminde sadece yüzde 0.1’lik artış vardı. Sanayide durumun bu kez daha iyi olması dünya ekonomisindeki büyümenin sürdüğünü düşündürüyor.

CPB’nin dünya ticaret hacmine ilişkin verileri de küresel ekonominin henüz resesyondan uzak olduğu sinyalini veriyor. Bir süredir yatay seyirde olan küresel ticaret hacmi aralık ayında yüzde 1.4’lük yükseliş gösterdi. Böylece dünya ticaretinde son çeyrekte de yüzde 0.3 gibi düşük bir oranda olsa da büyüme yaşandı. Küresel ekonominin daha önce resesyonun kıyısına geldiği 2011’in ikinci çeyrek döneminde dünya ticaret hacminde düşüş vardı.

Son olarak 2011’in tamamına ilişkin verilerden de bahsedelim. 2011 yılında dünya sanayi üretimi yüzde 5.4, ticaret hacmi ise yüzde 5.6 büyüdü. Gerek sanayi üretiminde gerekse ticaret hacminde 2010’a göre önemli bir yavaşlama görülüyor. Fakat bunun biraz da 2009’daki küçülmenin üzerine gelen hızlı toparlanmadan sonra durumun normale dönmeye başlamasından kaynaklandığını gözden kaçırmamak gerekiyor.

ORHAN KARACA / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir