Anasayfa / Kültür Sanat / Kürşad Oğuz’un Gündüz Vassaf’la Nehir Söyleşisi Kitabı

Kürşad Oğuz’un Gündüz Vassaf’la Nehir Söyleşisi KitabıKürşad Oğuz’un Gündüz Vassaf’la Nehir Söyleşisi Kitabı Çıktı

HABERTURK Yayın Yönetmen Yardımcısı Kürşad Oğuz’un Gündüz Vassaf’la nehir söyleşisi Alfa Yayınları’ndan çıktı. Gündüz Feneri adını taşıyan kitap raflardaki yerini aldı.

Kürşad Oğuz kitapta yazar ve psikolog Gündüz Vassaf’ın hayat hikâyesiyle başlayan, bugünü irdeleyip geleceğe uzanan, belki de şimdiye kadar görmediğiniz bir dünyanın kapısını aralıyor. Gündüz Vassaf’ın Türkiye ve dünya meseleleri hakkındaki düşünceleri gelecek kuşaklara ışık tutuyor.

Kürşad Oğuz, Vassaf’la ’68 kuşağından Türkiye’nin kaderini değiştiren 12 Eylül’e, cemaat toplumundan Fethullah Gülen’e, CHP‘den Kürt sorununa, ‘Sol’un Nazım Hikmet putperestliği’nden Türkiye aydınına, Adnan Menderes’ten Recep Tayyip Erdoğan’a, ABD, Wikileaks ve Arap Devrimi’ne kadar birçok konu üzerine konuşuyor. Ayrıca Vassaf’ın meslek olarak görmediği psikologluğu yaparken verdiği mücadeleyi, 1970’lerin başında hazırladığı Türkiye’nin ilk zekâ testinin başına gelenleri ilgiyle okuyacaksınız.
DON KİŞOT GİBİ
Kitabın arka kapak metni ise şöyle:

Geceyi, ondan karanlık olmayan her şey aydınlatabilir. Önemli olan gündüzü aydınlatmak, her şeyin ortada olduğunu düşündüğünüz, o yanılsamayla yaşadığınız zamanlarda size görmediğiniz gerçeği gösterebilmek.

Gündüz Vassaf böyle biri. Belki birçok farklı ülkede uzun yıllar geçirmiş olmaktan, belki psikologluğundan, belki de gerçekten ‘iyi’ bir insan olmaktan kaynaklanan çok önemli bir meziyeti var: Müdanası yok. Kendi doğrusunu bildiği gibi söylüyor, genelgeçer kavramlara, akımlara kapılmıyor, çoğunlukla da görünmeyenin, söylenmeyenin yanında duruyor.

Gündüz Vassaf’a uygun bir yakıştırma da Don Kişot’luk olacaktır. Kaybedeceğini bile bile doğrusunu savunmaya devam eden, aforoz edileceğini bile bile dünya yuvarlaktır diyebilen biri o.

Yine de hep bir ‘ama’sı var. Düşünen birinin kendi çelişkilerini kabullenmesine az rastlanan şu günlerde bu da önemli bir meziyet. Aydın, entelektüel gibi kavramları yakıştırmıyor kendisine. Her süreçte öğrenme peşinde olan biri. Hayatını böyle zenginleştiriyor, geleceği böyle görüyor.

  Efes’in bin yıl önceki gibi yeniden denize bağlanacak

Gündüz Feneri’nde şimdiye kadar görmediğiniz bir dünyaya dikkat çekebilirsek, bu isim de işlevini yerine getirmiş olacak…
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

İşte dünyanın 23 kadim kenti…

Dünyanın en eski kentleri Bu kentler, savaşların ve doğanın hışmına rağmen binlerce yıldır ayakta. Palmyra, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir