Anasayfa / Haberler / “KURTLAR VADİSİ-FİLİSTİN” ALMANYADA YASAK

“KURTLAR VADİSİ-FİLİSTİN” ALMANYADA YASAK
İSTANBUL – Almanya’da 27 Ocak Perşembe günü izleyiciyle buluşması planlanan ”Kurtlar Vadisi-Filistin” filminin gösteriminin durdurulmasına ilişkin karar, yapımcı şirket Pana Film tarafından ”skandal” olarak nitelendirildi.

Pana Filmden yapılan yazılı açıklamada, filmde İsrail karşıtı propaganda yapıldığı gerekçesiyle Alman Film Kontrol Derneğinin (FSK) filmin gösterimini durdurduğu belirtilerek, ‘Alman Film Kontrol Derneğinin ‘Kurtlar Vadisi-Filistin’ filmiyle ilgili verdiği karar bir skandaldır. Bu karar karşısında hukuki haklarımızı sonuna kadar arayacağız” denildi.Alman yasalarına göre hiçbir filmin yasaklanamayacağı ve sansüre tabi tutulamayacağı vurgulanan açıklamada, FSK’nın bu kararıyla hukuku, demokrasiyi, fikir özgürlüğünü ve vicdanı ayaklar altına aldığı ve tarihe kara bir lekeyle imza attığı savunuldu.

Açıklamada, dernekçe filmde uygunsuz bulunanın ”Filistinliler’in çektiği acının perdeye yansıması, Filistin’de insanların siyonist ideoloji uğruna sistemli öldürülmesi, özgürlüklerinin ellerinden alınması, hukuka aykırı hapsedilmesi ve evlerinden yurtlarından atılması” olduğuna şüphe bulunmadığı ifade edildi.

Açıklamada, ”Bu utanç verici kararı yine dünyanın tüm vicdan sahibi insanlarına havale ediyoruz. Suçumuz, masum insanların yanında yer almak, faşist-siyonist politikaların destekçisi olmamak. Eminiz ki milyonlarca vicdan sahibi bu filmi seyrederek bu suça ortak olacaktır” sözlerine yer verildi.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir