Kariyer ve İş

Kurumsal İletişimciler, Bilgiyi Yöneten Sihirbazlardır

Borusan Holding Kurumsal İletişim Müdürü Şule Yücebıyık, gazetecilik kariyerinin ardından “masanın öbür tarafına” geçerek kurumsal iletişim alanında çalışmaya başlamış. Kurumsal iletişimcileri, “karmaşıklaşan iletişim sistemlerinde bilgiyi yöneten sihirbazlar” olarak tanımlayan Yücebıyık, mesleğinin özelliklerini anlattı.

Kısaca özgeçmişinizi anlatır mısınız?

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olduktan sonra profesyonel iş yaşamıma TRT İstanbul Haber Merkezi’nde başladım. 1994’te Yeni Yüzyıl Gazetesi’nde ekonomi muhabiri olarak yazılı basına adım attım. Bir yıl sonra Milliyet Gazetesi Ekonomi bölümünde göreve başladım ve burada 10 yılı aşkın süre  muhabir – köşe yazarı ve editör olarak çeşitli görevlerde bulundum. 2005’te masanın diğer tarafına geçme kararı alarak Global Tanıtım’da Başkan Yardımcısı olarak göreve başladım. 2008 Ocak ayından bu yana Borusan Holding’de Kurumsal İletişim Müdürü olarak çalışıyorum.

İhtiyacı görünce sektörünü değiştirdi

Kurumsal iletişim konusunda kariyer yapmaya ne zaman ve nasıl karar verdiniz?Gazetecilik dönemimde toplumdaki ve kurumlardaki değişimi yakından gözlemleme fırsatım oldu. Önce geleneksel medyanın farklılaşması, iletişim kanallarının çeşitlenmesi ve nihayetinde internetin hayatımıza girmesiyle ‘kurumsal iletişim, itibar yönetimi gibi’ alanlar önem kazanmaya başladı. İtibar hızla yükselen bir değer haline geldi,  kurumlar için en az kar kadar önemli bir faktör olarak ortaya çıktı. Kamuoyu, sosyal paydaşlar ve ilişkide bulunduğunuz kitlelerin beklentileri an be an değişmeye, farklılaşmaya başladı. İletişim yönetimi alanında kurumların, toplumun türlü katmanlarını tanıyan, algılarını bilen, beklentilerine yönelik çalışmalar yapabilecek uzmanlara ihtiyacı olduğunu fark edince, kariyerime iletişim sektöründe devam etme kararı aldım.

Temel hedef paydaşlarla ilişkileri ve itibarı yönetmek

Kurumsal iletişim müdürünün iş tanımını yapar mısınız? Görev kapsamınızda neler yer alıyor? Kariyer basamaklarınız nasıl ilerliyor?

Kurumsal iletişimin temel hedefi paydaşlarla ilişkileri ve kurumun itibarını yönetmektir. Kurumun itibarını etkileyecek her türlü faaliyeti, kurumsal iletişim yönetiminin görev alanına girer. Hedef kitlenize yönelik algı ve itibar yönetimi çalışmalarının, kurumunuzun iş hedeflerini de destekler nitelikte olması gerekir. İletişim perspektifinden bakıldığında, “bilinirlikten beğeniye ve bir adım ötesinde de güven ve desteğe giden yolda’’ yürüdüğümüzü söyleyebiliriz. Bir afiş asarak ya da radyo reklamıyla ürün ve hizmetleriniz hakkında bir bilinirlik, farkındalık yaratabilirsiniz. Ama güven hissini yaratmak çok daha zordur. Doğru olmayan bir bilgi, olumsuz bir algı dev bir organizasyonun bütününe ciddi hasarlar verebilir. Kontrol edemediğiniz bir enformasyonun izlerinin silinebilmesi yıllar sürebilir. Bu nedenle iletişimde en önemli ilkemiz paydaşlarımızın tümüne karşı şeffaf ve açık olmaktır. Bu ilkeler çerçevesinde kurumuma en iyi şekilde hizmet etmek için çaba gösteriyorum.

“İletişim artık bir uzmanlık alanı, zor bir görev”

İyi bir kurumsal iletişim çalışanı olmak için hangi yetkinliklere ve kişilik özelliklerine sahip olmak gerekiyor?

Bilgi çağında yaşıyoruz. Bilgi, binbir türlü kanaldan istesek de istemesek de bizlere ulaşmanın yolunu buluyor. Günümüzde iletişim bir uzmanlıktır. Bu alanda çalışacak olanların her şeyden önce bilgi yönetimini iyi yapabilecek, mesajların nerede, ne zaman ve nasıl verileceğini bilen profesyoneller olması gerekiyor. Bu, son derece zor bir görevdir. Ben kurumsal iletişimcileri, günümüzde son derece karmaşık hale gelen iletişim sistemlerinde bilgiyi yöneten sihirbazlar olarak değerlendiriyorum.
Kurumsal iletişim üzerine kitaplar okuyor musunuz? (Evet ise) Örnekler verir misiniz?

Kitap okumak ve bu alandaki gelişmeleri takip etmek, başarılı olmanın temel unsurlarından biridir. Aynı şekilde güncel gelişmeleri gazete, dergi ve internet kaynaklarından takip etmek de çok önemlidir. Hiç kuşkusuz bir iletişim uzmanının çok çeşitli konuları ve kaynakları takip etmesi gerekir. Bu aralar Paul A. Argenti’nin ‘Etkili Kurumsal İletişim İçin Dijital Stratejiler’ adlı kitabını okuyorum.

Kurumsal iletişim alanında çalışmak için üniversitelerin hangi bölümlerinden mezun olmak gerekiyor?

Öncelikle iletişim fakültelerinde verilen eğitimde bu konuya özel olarak odaklanılıyor. O bakımdan ilgili bölümlerden mezun olmak avantaj sağlıyor elbette. Ancak bu iş için gerekli niteliklere ve birikime sahip olan bir kişinin hangi okuldan mezun olduğu çok önemli değildir. Önemli olan iletişim alanında çalışacak bilgi ve beceri donanımına sahip olmaktır.

“Herkesin bildiğinden ve yaptığından fazlasını yapmak gerek”

Kurumsal iletişim alanında çalışmak isteyen gençlere önerileriniz neler olabilir?

Öncelikle herkesin bildiğinden daha fazlasını bilmek ve herkesin yaptığından daha fazlasını yapıyor olmak gerekiyor. Bunun için iyi düşünebilmek, gündemi yakından takip edebilmek ve kelimelerin gücüne inanmak gerekiyor. Bu çağda iletişimin de tıpkı doktorluk, mühendislik gibi bir uzmanlık alanı olduğunu kabul etmek gerekiyor. “Ne söyleyeceğini, nasıl söyleyeceğini, kime söyleyeceğini çok iyi analiz etmek ve ona göre davranmak gerekiyor. Bu alanda çalışmak isteyen gençlere ayrıca gelişen bilgi teknolojilerini çok iyi takip etmeleri ve çok iyi anlamalarını tavsiye ederim. Teknolojiden anlamak için IT okumuş olmak gerekmiyor. Biraz eğitim biraz çaba ile çok başarılı olabilirsiniz. Bilgi teknolojilerini kullanamayan bir iletişim uzmanı düşünemiyorum.

Kimler kurumsal iletişim bölümlerinde çalışamaz?

Bu iş için gerekli bilgi ve becerilere sahip olmayanların iletişim alanında çalışmaları çok güçtür. Özellikle ilişki yönetiminde yetkinliğin de bu mesleği başarıyla sürdürmek için önemli bir kriter olduğuna inanıyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu