Anasayfa / Kültür Sanat / Kutsal Su’dan su içmeden dönmeyin

Kutsal Su’dan su içmeden dönmeyinGEÇEN hafta yolum Bergama’ya düştü. Oranın tarihsel olarak zengin bir geçmişi olduğunu biliyordum ama bilmediğim başka ne çok şey varmış. Gelelim gezinin içeriğine ki konu Türkiye açısından da oldukça önem taşıyor.

Bergama

UNESCO DÜNYA MİRASINA ADAY

Önce Bergama’nın tarihine kısaca göz atalım. Yaşamın antik çağdan günümüze değin kesintisiz devam ettiği Bergama, Helenistik Pergamon Krallığı’nın başkenti, Roma döneminin metropolü, Bizans ve Osmanlı dönemi anıtlarına ev sahipliği yapan çok katmanlı kültürel mirasa sahip bir merkez. Anadolu, Yunan ve Mısır tanrılarına adanmış sayısız tapınak ve sunak ile Incil’de adı geçen Anadolu’nun ilk Yedi Kilisesi’nden birine sahip kent, sadece dinlerin buluşma noktası değil, parşömen ile ilk dünya modelinin insanlığa tanıtıldığı bir bilim merkezi ve eczacılığın kurucusu büyük hekim Galenos’un evidir. Ayrıca Anadolu’daki ilk üç katlı sahnenin inşa edildiği antik tiyatro da burada. Ve 2014 yılı UNESCO Dünya Miras Listesi adayı.
GEÇMİŞİ BUGÜNDE YAŞA

Bilkom’un “iVisit Anatolia” sosyal sorumluluk projesinin ilk ayağı olarak Bergama Beledi- E yesi’nin desteği ile’yürüttüğü “Tarih 3 Boyutlu Canlanıyor-Bejgama” sosyal sorumluluk projesi kapsamında,

Bergama’nın sahip olduğu üç farklı ören yerinden toplam dört farklı alanın antik çağlardaki görüntüsü üç boyutlu olarak şekillendirildi.

Nasıl mı? Zeus Sunağı, Athe-na Tapınağı, Kızıl Avlu ‘ ve Asklepion alanlarına gittiğinizde, akıllı telefon ya da tabletlerinizi kullanarak oradaki yapıların geçmişte nasıl göründüğünü 360 derece sanal olarak görebiliyorsunuz. Çok heyecan verici bir deneyim olduğunu söylemem lazım. Bu proje, sayesinde UNESCO için pozitif bir adım atılmış olduğunu söylemek abartı olmaz. Bu projeler Anadolu topraklarındaki tarihi zenginliklerin yaşatılması için mutlaka devam etmeli. Tabii önce var olanı korumayı öğrenmeliyiz. Bergama’ya yolunuz düşerse hem bu güzellikleri görün hem de bu deneyimi mutlaka yaşayın derim. Kutsal Su’dan su içmeden de dönmeyin!

  Kitaplarla randevu

Özlem ÖZDEMİR / Para
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

İşte dünyanın 23 kadim kenti…

Dünyanın en eski kentleri Bu kentler, savaşların ve doğanın hışmına rağmen binlerce yıldır ayakta. Palmyra, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir