Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Kuyumculuk Sektörü Altın İhracatı, Altın İthalatı

Kuyumculuk Sektörü Altın İhracatı, Altın İthalatıTürk kuyumculuk sektörü Hindistan’dan sonra dünyada ikinci sırada yer alıyor.

Türkiye, 70 ülkeye, yılda yaklaşık 1,5 milyar dolar tutarında, katma değeri yüksek işlenmiş altın takı ve mücevherat ihracatı gerçekleştiriyor.

IMF, değerli metaller alanında danışmanlık hizmeti veren uluslararası GFMS şirketi, İstanbul Kuyumcular Odası, Altın Madencileri Derneği‘nden alınan verilere göre, 2000 yılında 384 milyon dolarlık altın ihraç eden Türkiye, 2010 yılında 3 kat artışla 1 milyar 250 milyon dolarlık altın ihraç etti.

Altın ithalatına bakıldığında ise yıllık yaklaşık 7 milyar dolarlık altın ithalatı gerçekleştiren Türkiye, son 16 yılda toplam 120 milyar dolarlık altın ithal etti.
GELENEKLER ALTIN TÜKETİMİNİ ARTIRIYOR
Türkiye, dünyada kişi başına altın satın almada da Suudi Arabistan ve Hong Kong’un ardından üçüncü sırada bulunuyor. Suudi Arabistan’da kişi başına düşen altın tüketimi 3 gramın, Hong Kong’da 2 gramın, Türkiye’de ise 1 gramın üzerinde gerçekleşiyor.

Türkiye’nin altın talebi geçen yıl 114,6 ton olurken, Türkiye’de altına yatırım da yüzde 27 arttı.

Türklerin altına talep nedenlerine bakıldığında, Türkiye’de yılda yaklaşık 700 bin düğün, 300 bin sünnet düğünü ve 500 bin nişan yapıldığı görülüyor. Ayrıca, Türkiye’de kadınların altın günlerinin sosyal ve kültürel yapısının bir parçası olması ve vatandaşların birikimini altın alarak değerlendirme geleneği de altına talebin diğer nedenlerini oluşturuyor.

Kuyumculuk ve mücevherat sektörü Türkiye’de önemli sektörlerin başında gelirken, sektörde yaklaşık 250 bin kişi istihdam ediliyor. Sektörün yıllık cirosu ise 10 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

  Ciro primlerinde KDV uygulaması değiştiYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir