Anasayfa / Şirket Haberleri / Latek Lojistik Kenyada Yapı Market Açtı

Latek Lojistik Kenyada Yapı Market AçtıYEREL ORTAK ÇOK ÖNEMLİ
Latek Yönetim Kurulu Başkanı Levent Erdoğan

Lojistik ve liman işletmeciliğiyle adını duyuran Latek Lojistik, Kenya’nın en büyük Türk yatırımını, LTKHOME markasıyla açtığı yapı market ile gerçekleştirdi. 100 milyon dolarlık yatırım planının ilk fazı Nairobi’deki LTK Home yapı marketini açılışıyla başladı.

Latek’in Kenyalı ortağı Zynamat Group ile Nairobi’deki açtığı mağazanın büyüklüğü 2 bin metrekare. Kenya’da şubat ayında açılması planlanan ikinci mağaza ise 10 bin metrekarelik alana kuracak.

Afrika’da yapı marketi konsepti-nin bir örneği olmadığını söyleyen Erdoğan, bu konsepti ve bu büyüklüğü ilk kez kendilerinin getirdiğini söylüyor.
Levent Erdoğan, Kenya’yı Doğu Afrika’ya giriş kapısı olarak görüyor. Bu yüzden de Afrika’ya yatırımına bu ülkeden başlamış. Diğer tüm Afrika ülkelerinde olduğu gibi Kenya’nın da kolay bir pazar olmadığını, 5-10 yıllık planlarla hareket edilmesini ise üstüne basarak vurguluyor.

Kenya’da iş yapmanın birçok Afrika ülkesine kıyasla daha kolay olduğunu söyleyen Erdoğan, “Ülkede İngiliz sistemi hakim. Bankacılık sistemi diğer Afrika ülkelerine göre çok daha gelişmiş.

Birçok İngiliz bankası var. İnsanları sıcak ve düzgün. Yabancılara karşı son derece yapıcılar. Vergi sistemi diğer ülkelere nazaran çok daha iyi. Tüm bunlara ek olarak, Mombasa Limanı’nın Doğu Afrika’nın dağıtım merkezi olması Kenya’nın önemini her geçen gün artırıyor” diyerek avantajları sıralıyor.

Erdoğan, Kenya’da tüketim gücüne sahip insan sayısının artmasıyla birlikte gelecekte dayanıklı tüketim mallan ve eğitim, sağlık, eğlence gibi hizmetlere yapılan harcamanın artacağı da sözlerine ekliyor.

Türk ürünlerinin Kenya’da Batı kalitesinde fakat batıdan daha uygun fiyatlı olarak algılandığını söyleyen Erdoğan, bu fırsatı değerlendirmemiz gerektiğine dikkat çekiyor.

BAŞARI İÇİN NE ÖNERİYOR?

■    Başarılı olmak için sabırlı ve akılcı olmak şart.

  Gold Teknoloji Marketleri, franchise mağazalarını devralmaya başladı

■    Kaliteli ürünün ve hizmetin Afrika’da alıcısı olduğunu unutmayın.

■    Kendinize mutlaka iyi bir yerel ortak bulun.

■    Kenya yabancı yatırıma son derece sıcak. Yatırımı düşünün.

■    Planlarınızı uzun vadeli yapın.

Kolay bir pazar değil.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir