Anasayfa / Şirket Haberleri / Lava, döküm tencereyle yurt dışına açılıyor

Lava, döküm tencereyle yurt dışına açılıyor

Döküm tencereyle yurt dışına açılıyor

Ailesinin döküm tecrübesini de arkasına alarak ortaklarıyla Lava’yı kuran Celalettin Kesikbaş, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde fırın üstü ızgarada yıllık 4 bin ton, tencere tavada ise 2. bin ton kapasiteye ulaştı. Lava CFO’su Reyhan Ekşi, yılın ikinci yarısında kapasiteyi iki katına çıkaracaklarını, İngiltere’de kurdukları şirketle de markanın uluslararası bilinirliğini artıracaklarını söylüyor.

Döküm demir tencere sektöründe üretim yapan Lava, 2010 yılında kurulmuş bir marka. 40 yıllık döküm tecrübesi ise Celalettin Kesikbaş’ın ailesinden geliyor. Kestkbaşlar Döküm olarak 40 yıldan fazla bir süredir babadan oğula miras olarak döküm sektöründe çalışan Celalettin Kesikbaş, yurt dışında yaklaşık 60 ülkeye ihracat yapan rack kabin imalatı şirketi ESTAP’ı 2008 yılında Fransız Legrand firmasına satınca, kendisine yeni bir iş kanalı bulmak için araştırmalara başladı. Bu süreçte aile işini ele almaya karar veren Kesikbaş, ortağı Reyhan Ekşi ile birlikte dökümü geleneksel yöntemlerden çıkartıp, bu işe otomasyon, CNC kontrollü makineler ve yeni knovv how getirerek uluslararası kalite stan-dartlannda ürün geliştinnek hedefi ile işe başladı.

2011 yılının Mayıs ayında Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde 16 bin metrekare açık, 6 bin metrekare kapalı alanı ile fabrikayı açtılar. 2011 yılının sonuna kadar da 1,5 milyon dolarlık bir ciro yaptılar.

2012 yılı için yaklaşık 10 milyon dolar ciro hedefi belirlediklerini söyleyen Lava CFO’su Reyhan Ekşi, “30 kişilik kadromuzu bu sene 60 kişiye çıkardık. Lava olarak yurtiçinde ve yurtdışındaki fuarlara katılıyoruz. Döküm tencere konusunda Türkiye’de kendimize bir rakip görmüyoruz” diyor.

Türkiye’deki ilk tesisLava için yaklaşık 11 milyon TL’lik bir fabrika yatırımı yapılmış. Türkiye’ye ilk kez dünyada sadece iki büyük firmada kullanılan elektroforetik emaye kaplama tesisini inşa ettiklerini belirten Ekşi, bu tesisin özelliğini şöyle açıklıyor:

“Döküme uygulanan ön hazırlık işlemlerinden sonra kimyasal ve ultra-sonik (titreşimle dökümün üzerindeki toz ve partikülleri temizleme işlemi) temizleme yapılır. Emaye kaplama işleminde iki tane katot vardır. Emaye banyosu içine daldırılan ürün, katotlar yardımı ile emaye kaplanırken, içindeki su alınır ve emaye malzemesi ürünün üzerine yapışır. Daha sonra yıkama banyolarından geçirilen ürün kurutma ve pişirme işlemleri ile sonuçlandırılır. Böylece ürünün üzerindeki emaye kalınlığının, bu daldırma işlemi ile her noktada aynı kalması sağlanmış olur. Elektroforetik emaye kaplamanın termal şok direnci yüksek olur. Kolay temizlenebilir ürün özelliği oluşturur. Bulaşık makinelerinde kullanılma özelliğini sağlar.”

22 ilde satış noktası

Lava’nın yıllık üretim kapasitemiz beyaz eşya da (fırın üstü ızgara ) 4 bin ton, tencere tavada ise 2 bin ton olduğunu ifade eden Ekşi, şu an itibariyle İtalya, Rusya, Azerbaycan, Iran, Ukrayna, Dubai, Hindistan, ABD, Singapur, Almanya ve Güney Kore’ye ihracat yaptıklarını söylüyor. 2012’nin ilk 6 ayında 300 bin dolar ihracat gerçekleştirdiklerini vurgulayan Ekşi, “ihracatta hedefimiz, yıllık cironun yüzde 40’ı olması” diyor.

İç pazarda özellikle tencere-tavada hızla artan bir satış kanalı yapısına sahip olduklarını belirten Ekşi, bugün itibariyle Evkur, Güral, Bernardo, Mudo, Metro, GM, Tepe Home gibi pek çok perakende satış noktasında ve toplam 22 ilde yeralıyor.

Kapasiteyi artıracak

Firmanın hedefinin ikinci altı aylık dönemde bu kapasiteyi iki katma çıkarmak olduğunu kaydeden Ekşi, şöyle devam ediyor:

“Lava olarak şu anda yüzde 50 kapasite ile çalışıyoruz. Yılın 2’nci yarısından sonra almış olduğumuz projelerle bu kapasiteyi artırmayı hedefliyoruz. Şu anda önümüzdeki en büyük zorluk, üretimde çalıştırılmak üzere kalifiye işçi bulamamaktan kaynaklanıyor. Biz de bu sorunu, yakın şehirlerden, İstanbul’dan iş gücü sağlayarak çözme yoluna gidiyoruz. Kapasitemizin artması ile birlikte kalıp yatırımlarımızı arttırmayı ve endüstriyel mutfak çözümlerinde kullanıcılara yönelik ürün yelpazemizi geliştirecek yatırımlar yapacağız. Yurt dışında LAVA-UK (İngiltere ) olarak bir girişimimiz olacak. Lava markasını yurt dışı pazarlarda marka bilinirliğinin arttırılmasına yönelik bir yatırım olacak.”

Burcu Tuvay / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir