Şirket Haberleri

LC Waikiki 2013 Hedefleri

İki cephede, vitrinin en önünde

Hem LC Waikiki ve hem de Türkiye perakendecilerinin vitrinlerinde en çok göreceğimiz isim olacak Vahap Küçük. LC Waikiki’nin 100 milyon dolarlık yurtiçinde ve yurt dışmda mağaza açma sürecini yönetmesinin yanında, perakendecileri tek bir çatı altında toplayacak en güçlü figür olarak öne çıkacak.

1988’de Zeytinburnu’nda, 150 metrekarelik bir atölyede, 50 bin dolar sermaye ile başlayan hikaye, Türkiye’den sonra dünyaya da halka halka yayılıyor. Vahap Küçük, kardeşi Mustafa Küçük ile birlikte LC Waikiki hikayesinin başından beri editörlüğünü yapan isim.

Bugün şirketin görünen yüzü olarak, 2013’te çok daha fazla göreceğiz O’nu. Çünkü LC Waikiki için çok daha büyük hedefler var. Fakat asıl önemlisi ise perakendecilerin yakın bir zamanda kuracakları federasyonun da en aktif ismi ve büyük bir ihtimalle de başkanı olması beklenen kişi, Vahap Küçük.

YENİ MAĞAZALAR

2013’te Küçük’ün ajandasında yurt dışı yatırımlar da önemli bir yer tutuyor. 2023 yılında Avrupa’nın en başarılı üç hazır giyim markasından biri olma hedefi koyan Küçük, 2013 yılını yurt dışında büyümeye hız vereceği, marka açısından milat niteliğinde bir yıl olarak kabul ediyor.

Bugün itibariyle yurt dışında 15 ülkede 50 bin metrekarelik bir alanda 45 mağazalarının bulunduğunu söyleyen Vahap Küçük, 2013 yılında yurt dışında 40 mağaza açmayı hedeflediklerini belirtiyor. Türkiye genelinde 71 ilde 377 mağazası bulunan LC Waikiki, 2013 yılında yurt içinde ise 30 mağaza daha açmayı hedefliyor. Şirket, 2013’te yaklaşık 100 milyon dolarlık yatırım yapacak. Yurt dışı büyüme ayağının bir tanesi mağazalaşma olacak, İkincisi ise satın alma girişimi olabilir. Mango ismi doğrulanmadı ama Vahap Küçük, söylentiler için, “Kısmet, inşallah” ifadelerini kullanıyor.
YÜZDE 20 BÜYÜYECEK

2011 yılını 2.9 milyar TL ciro ile kapattıklarını, 2012 yılında Avrupa krizinin etkilerini ve çevre ülkelerdeki siyasi gerginlikleri hissettiklerini vurgulayan Küçük, büyüme hedeflerini şu şekilde özetliyor:

“Hazır giyim sektörünün en az ekonomi kadar önemli bir sorunu olan iklim şartlarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinin etkisiyle 2012 yılı zor bir yıl oldu. Ancak buna rağmen LC Waikiki, yaklaşık yüzde 12 dolaylarında büyüme gösterdi. Bu yılı 3 milyar 250 milyon TL ciro ile kapatmayı hedefliyoruz. 2013 yılma daha iyimser bakıyoruz.” LC Waikiki’nin 2013 yılı büyüme hedefi yaklaşık yüzde 20. Yurt dışı mağaza açma stratejisiyle birlikte 2013 ciro hedefi ise yaklaşık 4 milyar TL.

Vahap Küçük, 2013’te hem perakende hem de genel ekonomi için iyimserliğini koruyor. Türkiye’nin son yıllarda dünyanın parlayan yıldız ülkesi haline geldiğine dikkat çeken ve son iki yıldır kredi derecelendirme kuruluşlarının üst üste ülke notunu artırdığını söyleyen Küçük, sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Son olarak da Fitch’in 18 yıl aradan sonra Türkiye’yi yatırım yapılabilir ülke olarak konumlandırması da pozitif gelişimi teyit ediyor. Ülkemizin global arenadaki önemi her geçen gün artıyor. Bütün bu gelişmeler ışığında Türkiye’de 2013’ün 2012’ye göre daha iyi bir yıl olacağı konusunda iyimseriz.”

ÖNE  ÇIKARACAK DENLER?

■    Türkiye’nin en büyük giyim perakendecisi olarak önünde yeni hedefler var.

■    Yurt içinde 30, yurt dışında 40 mağaza açacak.

■    4 milyar TL gibi çok ciddi bir hasılat hedefliyor.

■    Karlılık rasyosu dünya genelinde çok yüksek.

■    Perakendecilerin çok uzun süredir tartıştıkları federasyon başkanlığı için önerilen tek isim.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu